سرطان

درمان هیبریدی جدید سلول های سرطانی

این تحقیق بر روی مولتیپل میلوما، نوعی سرطان که از سلول‌های خونی مسئول مبارزه با عفونت‌ها از طریق تولید پروتئین‌های از بین‌برنده میکروب منشأ می‌گیرد، متمرکز شد.

 در این بیماری، سلول‌های سرطانی در مغز استخوان جمع می‌شوند و سلول‌های سالم خون را جابجا می‌کنند و پروتئین‌های معیوب تولید می‌کنند.

 در ابتدا، بیماری ممکن است بدون علائم ظاهر شود، اما با پیشرفت، افراد اغلب از علائمی مانند درد استخوان، حالت تهوع، آشفتگی ذهنی، خستگی و افزایش حساسیت به عفونت رنج می برند.

به گفته محققان ، در حدود نیمی از موارد مولتیپل میلوما، تغییرات در DNA ژن RAS – که کلیدی را رمزگذاری می‌کند که رشد را تنظیم می‌کند – باعث می‌شود پروتئین RAS مربوطه در حالت روشن گیر کند و باعث سرطان شود.

 در حال حاضر، هیچ درمان موثری برای مولتیپل میلوما در هنگام عود بیماران وجود ندارد، محیطی که تغییرات ژنتیکی (جهش) در RAS شایع تر می شود.

 این شامل تلاش‌هایی برای مقابله مستقیم با عملکرد غیرطبیعی RAS است که زمینه را برای کشف راه‌های دیگر هدف‌گیری تومورهای RAS به حرکت درآورده است.

نقش ماکروپینوسیتوز در سرطان

در امتداد این خطوط، جهش‌های RAS همچنین یک مسیر سلولی به نام ماکروپینوسیتوز را ایجاد می‌کنند که معمولاً مواد مغذی مانند پروتئین‌ها و چربی‌ها را در خارج از سلول‌ها می‌بلعد و آنها را به داخل می‌کشد تا بتوان از آنها به عنوان سوخت متابولیک اضافی استفاده کرد.

 نویسندگان این مطالعه می‌گویند سلول‌های سرطانی بدون این منابع نمی‌توانند تکثیر شوند و آن‌هایی که دارای جهش RAS هستند به‌طور منحصربه‌فردی قادر به این نوع مهار می‌شوند.

این مطالعه جدید که توسط محققان دانشکده پزشکی NYU Grossman و Tezcat Biosciences هدایت شد، نشان داد که یک پروتئین با دقت انتخاب شده به نام monobody، مرتبط با دارویی به نام MMAE که از تکثیر سلول‌ها جلوگیری می‌کند، به داخل سلول‌های سرطانی کشیده شد تا رشد غیرطبیعی را متوقف کند. هم آزمایشات سلولی و هم در حیوانات زنده مبتلا به این بیماری.

دکتر ناتان بیلز، نویسنده اول مطالعه، محقق فوق دکتری در بخش بیوشیمی و فارماکولوژی مولکولی در NYU Langone Health گفت: «رویکرد جدید ما سرطان‌هایی را هدف قرار می‌دهد که درمان آن‌ها بسیار سخت بوده است.

 ما از فرآیندی استفاده می کنیم که به طور قابل توجهی در سلول های سرطانی بیش فعال است، که اثر درمانی را بر روی سلول های غیر طبیعی متمرکز می کند.

این کار اخیراً در نشست سالانه 2023 انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH) در سن دیگو ارائه شد و تا حدی بر پایه تک‌بادی‌ها بود، کلاسی از ترکیبات که در ابتدا توسط شوهی کوید، دکترا و همکارانش، عضو هیأت علمی دانشگاه نیویورک Langone در سال 1998 اختراع شد. تیم تحقیقاتی فعلی یک تک بادی با یک چارچوب پروتئینی ساده طراحی کردند که توسط سلول‌های سرطانی با جهش‌های RAS احاطه می‌شود.

هنگامی که از طریق ماکروپینوسیتوز ناشی از RAS جهش یافته وارد سلول های سرطانی شد، مزدوج monobody-MMAE عملکرد اجزای اسکلت سلولی (ریز لوله ها) را مسدود کرد و بنابراین از تقسیم و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کرد.

تأثیر بر سلول های سرطانی و ارتباط بالینی بالقوه

درمان هیبریدی جدید سلول های سرطانی
درمان هیبریدی جدید سلول های سرطانی

مطالعات بر روی سلول‌های میلوم مولتیپل مولتیپل جهش یافته انسانی، جدا شده و RAS نشان داد که ماکروپینوسیتوز مداوم در حال انجام است، در حالی که سلول‌های طبیعی اینطور نیستند.

 سپس یک فناوری ردیابی سلولی نشان داد که تک بادی مورد مطالعه از طریق ماکروپینوسیتوز در سطح بالایی به سلول‌های مولتیپل میلوما منتقل می‌شود، اما زمانی که فرآیند در حال انجام نبود، وارد سلول‌ها نمی‌شود.

 هنگامی که این ماده مزدوج وارد شد، باعث افزایش پنج برابری در مرگ سلول‌های سرطانی RAS در مقایسه با سلول‌های طبیعی شد.

در مطالعات روی موش‌های زنده مبتلا به تومورهای مولتیپل میلومای جهش یافته RAS، درمان با کونژوگه با دوز نسبتاً پایین‌تر (زیر بهینه) منجر به کاهش تقریباً شش برابری اندازه تومور پس از 21 روز شد، در حالی که تومورهای کنترل تفاوت معنی‌داری را نشان ندادند.

حجم تومور به گفته نویسندگان، در یک مطالعه بعدی، دوز بزرگتر از مزدوج تومورهای RAS جهش یافته را بدون عود طی 60 روز از بین برد که در مقایسه با گزینه های مراقبت استاندارد، “بهبود چشمگیری” داشت.

علاوه بر این، نتایج بهبود یافته زمانی مشاهده شد که کونژوگه در ترکیب با درمان‌های استاندارد ضد سرطان مورد استفاده قرار گرفت و آنها را قادر می‌سازد در دوزهای پایین‌تر (با پتانسیل عوارض جانبی کمتر) مؤثر باشند.

دفنا بار ساگی، نویسنده ارشد این مطالعه، دکترا، معاون ارشد، معاون علمی، و مدیر ارشد علمی در NYU Langone Health، گفت: “مجموعه ما بقای خود را در آزمایش‌های اولیه بهبود بخشید و این پتانسیل را دارد که از نظر بالینی در برابر مولتیپل میلوما مهم باشد.” .

نشست: نشست سالانه 2023 انجمن هماتولوژی آمریکا (ASH)

همراه با دکتر. Beals و Bar-Sagi، دیگر محققین مطالعه NYU Langone Faith Davies، MD، و Gareth Morgan، MD، PhD، در برنامه تحقیقاتی مولتیپل میلوما در مرکز سرطان Perlmutter در NYU Langone بودند.

NYU دارای حق اختراع با توجه به فن آوری های مطالعه است. دکتر بار ساگی دارای پتنت های مرتبط نیز به همراه حقوق مالکیت معنوی دارای مجوز Tezcat است. دکتر دیویس یک مشاور یا مشاور حقوقی برای Sanofi، Pfizer، BMS/Celgene، GlaxoSmithKline، Regeneron، Amgen، Janssen و Takeda است. دکتر مورگان قبلا برای سانوفی مشاوره کرده است. این روابط مطابق با خط‌مشی‌ها و رویه‌های NYU Langone Health مدیریت می‌شوند.

درمان هیبریدی جدید سلول های سرطانی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا