پزشکیقلب و عروقمغز و اعصاب

دانشمندان کشف کردند که گروه خونی بر خطر سکته زودرس تأثیر می گذارد

دانشمندان کشف کردند که گروه خونی بر خطر سکته زودرس تأثیر می گذارد -تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که یکی از گروه‌های خونی A دارند، در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، بیشتر در معرض سکته مغزی قبل از سن 60 سالگی هستند.

گروه‌های خونی ، تنوع غنی از مواد شیمیایی را که روی سطح گلبول‌های قرمز خون ما نمایش داده می‌شوند، توصیف می‌کنند.

 در میان آشناترین آنهایی به نام A و B هستند که می توانند با هم به صورت AB، به صورت جداگانه به صورت A یا B یا اصلاً به صورت O وجود نداشته باشند.

حتی در این گروه های خونی اصلی، تغییرات ظریف ناشی از جهش در ژن های مسئول وجود دارد.

در مطالعه‌ای که در سال 2022 منتشر شد، محققان ژنومیک رابطه واضحی بین ژن زیرگروه A1 و شروع اولیه سکته مغزی کشف کردند.

محققان داده‌های 48 مطالعه ژنتیکی را جمع‌آوری کردند که شامل تقریباً 17000 فرد مبتلا به سکته مغزی و نزدیک به 600000 گروه کنترل غیرسکته مغزی بود. همه شرکت کنندگان بین 18 تا 59 سال سن داشتند.

یک جست‌وجو در کل ژنوم دو مکان را نشان داد که به شدت با خطر اولیه سکته مرتبط است.

 یکی مصادف با نقطه ای بود که ژن های گروه خونی در آن قرار دارند.

تجزیه و تحلیل دوم از انواع خاصی از ژن های گروه خونی سپس نشان داد افرادی که ژنوم آنها برای تنوعی از گروه A کدگذاری شده است، در مقایسه با جمعیت سایر گروه های خونی، قبل از سن 60 سالگی 16 درصد بیشتر احتمال سکته مغزی داشتند.

برای افرادی که دارای ژن گروه O1 بودند، این خطر 12 درصد کمتر بود.

دانشمندان کشف کردند که گروه خونی بر خطر سکته زودرس تأثیر می گذارد
دانشمندان کشف کردند که گروه خونی بر خطر سکته زودرس تأثیر می گذارد

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که خطر اضافی سکته مغزی در افراد دارای گروه خونی A کم است، بنابراین نیازی به هوشیاری یا غربالگری اضافی در این گروه وجود ندارد.

استیون کیتنر، نویسنده ارشد و متخصص مغز و اعصاب عروقی از دانشگاه مریلند، گفت: ما هنوز نمی دانیم که چرا گروه خونی A خطر بیشتری را به همراه دارد .

اما احتمالاً با عوامل انعقاد خون مانند پلاکت‌ها و سلول‌هایی که رگ‌های خونی را می‌پوشانند و همچنین سایر پروتئین‌های در حال گردش که همگی در ایجاد لخته‌های خون نقش دارند، ارتباط دارد.»

در حالی که یافته‌های مطالعه ممکن است هشداردهنده به نظر برسد – اینکه گروه خونی می‌تواند خطر سکته اولیه را تغییر دهد – اجازه دهید این نتایج را در متن قرار دهیم.

هر سال در ایالات متحده کمتر از 800000 نفر سکته مغزی را تجربه می کنند.

 بیشتر این رویدادها – تقریباً از هر چهار نفر سه – در افراد 65 سال و بالاتر رخ می دهد که خطرات آن پس از 55 سالگی هر دهه دو برابر می شود.

همچنین، افراد شرکت‌کننده در این مطالعه در آمریکای شمالی، اروپا، ژاپن، پاکستان و استرالیا زندگی می‌کردند و افراد غیر اروپایی تنها 35 درصد از شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دادند.

 مطالعات آینده با نمونه های متنوع تر می تواند به روشن شدن اهمیت نتایج کمک کند.

کیتنر گفت : “ما به وضوح به مطالعات بعدی بیشتری برای روشن شدن مکانیسم های افزایش خطر سکته مغزی نیاز داریم . “

یکی دیگر از یافته های کلیدی این مطالعه از مقایسه افرادی که قبل از 60 سالگی سکته کرده بودند با افرادی که بعد از 60 سالگی سکته کرده بودند بدست آمد.

برای این کار، محققان از مجموعه داده ای از حدود 9300 نفر بالای 60 سال که سکته کرده بودند و حدود 25000 کنترل بالای 60 سال که سکته مغزی نکرده بودند استفاده کردند.

آنها دریافتند که افزایش خطر سکته مغزی در گروه خونی A در گروه سکته مغزی دیررس ناچیز است و این نشان می‌دهد که سکته‌هایی که در اوایل زندگی اتفاق می‌افتند ممکن است مکانیسم متفاوتی نسبت به سکته‌هایی که بعدا رخ می‌دهند داشته باشند.

به گفته نویسندگان، سکته مغزی در افراد جوان کمتر به دلیل تجمع رسوبات چربی در شریان ها (فرآیندی به نام تصلب شرایین) و بیشتر به دلیل عوامل مرتبط با تشکیل لخته ایجاد می شود .

این مطالعه همچنین نشان داد که افراد دارای گروه خونی B بدون در نظر گرفتن سن، حدود 11 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی در مقایسه با افراد غیر سکته مغزی هستند.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد که بخشی از ژنوم که برای گروه خونی کد می‌کند، به نام «منبع ABO»، با کلسیفیکاسیون عروق کرونر، که جریان خون را محدود می‌کند و حمله قلبی، مرتبط است.

توالی ژنتیکی برای گروه‌های خونی A و B نیز با خطر کمی بالاتر لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها به نام ترومبوز وریدی مرتبط است.

این مقاله در Neurology منتشر شده است .

نسخه قبلی این مقاله در سپتامبر 2022 منتشر شد.

دانشمندان کشف کردند که گروه خونی بر خطر سکته زودرس تأثیر می گذارد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا