پرندگانحیوانات

خفاش ها

جدای از مناطق قطبی و بیابان‌های شدید، خفاش‌ها را می‌توان تقریباً در همه جای زمین یافت، زیرا آنها با طیف وسیعی از رژیم‌های غذایی زندگی می‌کنند، از خون حیوانات بزرگ گرفته تا حشرات پرنده، میوه‌ها و حتی ماهی‌ها.

اگرچه گونه‌های خفاش‌های زیادی وجود دارد – و برخی از آنها جمعیت بسیار زیادی دارند – این پستانداران از کندترین سرعت تولید مثل در قلمرو حیوانات برخوردارند.

ماده ها معمولاً فقط یک توله در سال به دنیا می آورند – اما وقتی 100 میلیون ماده برای زایمان جمع می شوند، هنوز تعداد بسیار زیادی بچه خفاش به وجود می آید.

خفاش و توله های خفاش شاخص های یک اکوسیستم سالم هستند و به حفظ تعادل آن کمک می کنند.

خفاش های حشره خوار جمعیت حشرات را کنترل می کنند، در حالی که خفاش های میوه خوار دانه ها را پراکنده و گل ها را گرده افشانی می کنند. 

نام علمی خفاش چیست؟

نام علمی خفاش Chiroptera است که در یونانی به معنای بال دست است.

این نام به انگشتان بلند خفاش اشاره دارد که با یک غشای نازک به هم متصل شده و بال هایشان را تشکیل می دهند. 

اگرچه بیش از 1300 گونه خفاش وجود دارد ، اما همه آنها در دو نوع اصلی قرار می گیرند: خفاش های کوچک و مگابات.

 اولی تقریباً در هر جایی می تواند زندگی کند و بیشتر از حشرات یا خون تغذیه می کند، در حالی که دومی در مناطق استوایی زندگی می کند و با رژیم غذایی حاوی میوه، شهد و گرده زنده می ماند. 

آیا خفاش در خطر انقراض هستند؟

گونه های بسیاری از خفاش ها وجود دارد که هر کدام وضعیت حفاظتی خاص خود را دارند.

در حالی که برخی از گونه های خفاش به عنوان “کمترین نگرانی” طبقه بندی می شوند، برخی دیگر به شدت در معرض خطر هستند یا قبلاً منقرض شده اند.

گونه های خفاش در معرض خطر انقراض شامل خفاش دم غلاف سیشل است که جمعیتی کمتر از 100 فرد بالغ دارد.

روباه پرنده لیوینگستون که حدود 1300 فرد بالغ دارد. خفاش گوش دراز کالدونیای جدید که بین 150 تا 250 فرد بالغ دارد.

و خفاش دماغه دیسکی Thongaree، که تعداد دقیق جمعیت آنها ناشناخته است، اگرچه گزارش شده است که جمعیت در حال کاهش است.

Bonin Pipistrelle که آخرین بار در سال 1889 دیده شد . روباه پرنده گوام که آخرین بار در دهه 1960 مشاهده شد .

و خفاش گوش دراز لرد هاو که آخرین بار در سال 1972 دیده شد ، همگی منقرض شده اند.

خفاش کجا زندگی می کند؟

خفاش ها در سراسر جهان یافت می شوند، به جز در مناطق قطبی و بیابان های شدید. آنها در جنگل ها و تالاب ها و همچنین مناطق شهری زندگی می کنند.

در طول روز، آنها در پناهگاه هایی به نام روست استراحت می کنند که شامل غارها، معادن، ساختمان های قدیمی و درختان توخالی است.

خفاش‌ها برای محافظت و دور از دید، معمولاً در شکاف‌ها و شکاف‌های کوچک استراحت می‌کنند، که یافتن آن‌ها و اطلاع از نقاط خمیده‌شان را برای محققان دشوار می‌کند.

آنها همچنین وارونه قرار می گیرند تا بتوانند به سرعت رها شوند و در صورت نیاز پرواز کنند.

خفاش‌هایی که در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنند، تمایل دارند در زمستان به مکان‌هایی خنک مهاجرت کنند، جایی که می‌توانند در آنجا به خواب زمستانی بپردازند – برخی از غارها در نهایت فضا را برای میلیون‌ها خفاش فراهم می‌کنند تا با هم به خواب زمستانی بپردازند.

بیش از 100 گونه خفاش در آفریقا و حدود 45 گونه در ایالات متحده وجود دارد .

 در بریتانیا فقط گونه های خفاش حشره خوار وجود دارد.

در مجموع حدود 829 گونه شناخته شده در جنگل ها، 496 گونه در غارها، 247 گونه در مناطق شهری و 188 گونه در ساوانا زندگی می کنند.

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا