پستاندارانحیوانات

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

توصیف فیزیکی

یوزپلنگ ها بدنی باریک و بلند با چنگال های صاف و نیمه جمع شونده دارند. سر آنها کوچک با چشمانی بلند است. یک علامت اشک سیاه از گوشه داخلی هر چشم به سمت دهان می رود.

 دندان‌های یوزپلنگ در مقایسه با سایر گربه‌های بزرگ کوچک هستند، که مجرای بینی بزرگ‌تر آن‌ها را در خود جای می‌دهد که امکان دریافت سریع هوا را فراهم می‌کند.

بزرگسالان دارای خز کوتاه و درشت زرد یا خرمایی با لکه های سیاه و سفید گرد یا بیضی شکل به قطر 0.75 تا 1.5 اینچ (1.9 تا 3.8 سانتی متر) هستند. لکه ها تقریباً کل بدن را می پوشانند.

 فقط گلو و شکم سفید بدون علامت هستند. دم با چهار تا شش حلقه سیاه و یک تافت سفید یا سیاه پرپشت به پایان می رسد.

لکه های یوزپلنگ ممکن است به عنوان استتار هم برای شکار و هم برای پنهان شدن عمل کند.

 لکه های آنها ممکن است سایه ها را در علف های خاکستری که اغلب در آنها زندگی می کنند، خنثی کند و به آنها اجازه دهد با محیط اطراف خود ترکیب شوند.

 استتار نه تنها برای شکار شکار، بلکه برای محافظت از توله یوزپلنگ در برابر شکارچیان ضروری است. گوشته خاکستری دودی توله یوزپلنگ ممکن است به عنوان استتار اضافی در میان علف های مرده عمل کند.

 دقیقاً مانند اثر انگشت انسان، لکه‌های یوزپلنگ و الگوی حلقه دم آن منحصربه‌فرد هستند و محققان را در این زمینه قادر می‌سازد تا افراد را شناسایی کنند.

یوزپلنگ ها از نظر آیرودینامیکی برای سرعت ساخته شده اند و سریع ترین پستاندار خشکی هستند. با حداکثر سرعت، 23 فوت (7 متر) در یک قدم پیش می روند و چهار گام در ثانیه را کامل می کنند.

 این حداکثر سرعت به طور متوسط ​​بین 60 تا 70 مایل در ساعت (96 تا 112 کیلومتر در ساعت) است و فقط برای حدود 300 یارد (274 متر) قابل حفظ است.

 یوزپلنگ ها می توانند شتاب صفر تا 45 مایل در ساعت (صفر تا 72 کیلومتر در ساعت) را تنها در 2.5 ثانیه طی کنند. هیچ پستاندار خشکی دیگری از سرعت های کوتاه خود فراتر نمی رود.

بالشتک های مخصوص پنجه و پنجه های نیمه جمع شونده کشش عالی را ایجاد می کنند. سوراخ‌های بینی و ریه‌های بزرگ باعث جذب سریع هوا می‌شوند که به یوزپلنگ‌ها اجازه می‌دهد هنگام دویدن راحت‌تر نفس بکشند و طعمه خود را خفه کنند.

 یک کبد بزرگ، قلب و غده فوق کلیوی، واکنش فیزیکی سریع را تسهیل می کند. بدنی شبیه سگ تازی روی استخوان های سبک قرار گرفته است.

 یوزپلنگ ها دارای استخوان های ترقوه کوچک و تیغه های شانه های عمودی هستند که به استخوان ترقوه متصل نیستند و همچنین باسنی که روی ستون فقرات انعطاف پذیر می چرخد.

 این سازگاری‌های ساختاری به طولانی‌تر شدن گام‌های آن‌ها و ایجاد شتاب عالی کمک می‌کند. دم یوزپلنگ مانند یک سکان برای چرخش سریع عمل می کند و وزن بدن آن را خنثی می کند.

چشم‌های یوزپلنگ دارای فووئه‌های دراز شبکیه است (نواحی کوچک و بدون میله شبکیه) که به آن‌ها دیدی واضح و با زاویه باز از محیط اطراف خود می‌دهد.

 سرهای کوچک و صاف آنها به چشمان آنها اجازه می دهد تا برای حداکثر دید دوچشمی قرار گیرند. علائم اشک تیره زیر هر چشم ممکن است با به حداقل رساندن تابش نور خورشید به شکار کمک کند.

 آنها همچنین ممکن است توانایی تقویت شده ای برای ارعاب ایجاد کنند. ستون فقرات یوزپلنگ به عنوان فنری برای پاهای پشتی قدرتمندش عمل می‌کند و با هر گام، دامنه یوزپلنگ را افزایش می‌دهد، اما حرکت از نظر فیزیولوژیکی سخت است.

یوزپلنگ ها بهای سرعت خود را می پردازند. مجرای بینی بزرگ آنها فضای کمی برای ریشه های بلند مورد نیاز برای لنگر انداختن دندان های بزرگ باقی می گذارد.

 بدون دندان های بزرگ، توانایی های جنگی یوزپلنگ ها محدود است. گربه‌های بزرگ‌تر و قوی‌تر مانند شیرها به راحتی بر آن‌ها غلبه می‌کنند، بنابراین یوزپلنگ‌ها تمایل دارند پرواز را در مقابل جنگیدن انتخاب کنند.

 یوزپلنگ ها به دلیل دندان های کوتاهشان باید طعمه را با خفگی بکشند.

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

اندازه

وزن یک یوزپلنگ بالغ 75 تا 140 پوند (34 تا 64 کیلوگرم)، قد در شانه‌ها حدود 30 اینچ (77 سانتی‌متر) و طول 44 تا 56 اینچ (112 تا 142 سانتی‌متر) و 26 تا 33 اینچ (66 تا 84 سانتی‌متر) دیگر است. ) در طول دم. نرها کمی بزرگتر از ماده ها هستند.

 گاهی اوقات یوزپلنگ را با پلنگ اشتباه می گیرند – حیوانی بسیار سنگین تر با لکه هایی به شکل روزت و بدون اثر اشک.

زیستگاه بومی

یوزپلنگ ها در بخش وسیعی از ایران آفریقا از جمله مناطق شمال آفریقا، ساحل، شرق و جنوب آفریقا زندگی می کنند.

 در طول 50 سال گذشته، یوزپلنگ ها در حداقل 13 کشور منقرض شده اند و بیشترین شیوع را در کنیا و تانزانیا در شرق آفریقا و نامیبیا و بوتسوانا در جنوب آفریقا دارند.

 یوزپلنگ آسیایی در ایران زنده می ماند، اما به شدت در خطر انقراض است. یوزپلنگ ها در مناطقی با وسعت زمینی که طعمه فراوان است، رشد می کنند.

 در نامیبیا، یوزپلنگ ها در زیستگاه های مختلفی از جمله علفزارها، ساواناها، پوشش گیاهی متراکم و زمین های کوهستانی زندگی می کنند.

 از آنجایی که توسعه انسانی به سمت زیستگاه مورد علاقه خود گسترش می یابد، یوزپلنگ ها اکنون معمولاً در مزارع تجاری یافت می شوند.

ارتباط

یوزپلنگ ها غرش نمی کنند، اما صداهایی از جمله خرخر، پارس، غرغر، خش خش و جیر جیر تولید می کنند که شبیه صدای هیچ گربه دیگری نیست.

 متداول ترین آواز، صدای جیر جیر است. یکی دیگر از آواهای رایج آن چیزی است که “eeaow” نامیده می شود. بسیار شبیه میو گربه است، اما فرکانس پایین اولیه را ندارد.

 یکی دیگر از صداهای رایج لکنت است که به نظر می رسد یک درخواست مستقیم باشد. نرها وقتی به نظر می رسد که سطح بالایی از هیجان و/یا برانگیختگی نسبت به یک ماده وجود دارد لکنت زبان می کنند.

 وقتی توله‌های ماده می‌خواهند در جای خود بمانند یا دنبال او بروند، به سمت توله‌ها لکنت می‌زنند.

صداهای رایج:

  • جیک جیک: شبیه صدای جیر جیر یک پرنده یا یک سگ، صدای جیر جیر شدید در یک مایل دورتر شنیده می شود. ماده‌های فحلی برای جذب نرها غوغا می‌کنند. هر دو جنس وقتی مضطرب می شوند چهچه می زنند. نرها هنگام جدا شدن از اعضای ائتلافشان ممکن است چهچهه بزنند و وقتی دوباره به هم بپیوندند ممکن است صدای جیر جیر بزنند. مادر و توله ها همین کار را خواهند کرد. در مطالعه‌ای که در سال 2001 در باغ‌وحش ملی اسمیتسونیان انجام شد، صداهای چهچه‌چه از فردی به فرد دیگر متفاوت بود که نشان می‌دهد یوزپلنگ‌ها ممکن است بتوانند یکدیگر را تنها با صدای جیر جیر شناسایی کنند.
  • لکنت: ناله ای استاکاتو (کوتاه، قطع شده) که شبیه صدای ناله کردن کبوتر است.
  • خرخر کردن: شبیه به خرخر کردن گربه خانگی. آوازی نزدیک که ممکن است حاکی از رضایت باشد. بین مادر و توله ها شنیده می شود. این غیرعادی است زیرا ممکن است برای چند دقیقه ادامه داشته باشد و به طور مداوم در هنگام دم و بازدم گربه تولید می شود. در «کتاب پاسخ اسمیتسونیان: گربه‌ها»، سیدن استیکر و لومپکین از گوستاو پیترز نقل می‌کنند که می‌گوید «ارتعاش سطح بدن در حین خرخر کردن ممکن است علاوه بر سیگنال شنوایی، به عنوان یک سیگنال لمسی نیز عمل کند»، به ویژه به این دلیل که گربه‌ها عموماً در مجاورت یکدیگر هستند. هنگام خرخر کردن
  • جیغ زدن: صدای جیر جیر، صدای ناامیدانه برای یافتن یوزپلنگ دیگر.

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

غذا/عادات غذایی

جالبترین موجودات -یوزپلنگ
جالبترین موجودات -یوزپلنگ

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

یوزپلنگ ها گوشتخوار هستند و انواع حیوانات کوچک را می خورند. در حالی که بیشتر گربه ها شکارچیان شبانه هستند، یوزپلنگ ها عمدتاً روزانه هستند و در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر شکار می کنند.

 از آنجایی که آنها بیشتر از بویایی به بینایی وابسته هستند، دوست دارند حومه شهر را از روی یک کپی یا بالای تپه موریانه اسکن کنند.

 یوزپلنگ ها معمولاً تا 100 یارد (91.4 متر) قربانی مورد نظر قبل از شتاب نهایی خزش می کنند. اسپرینت کامل حدود 20 ثانیه طول می کشد.

یوزپلنگ ها بزکوهی کوچک از جمله اسپرینگ باک، استین باک، دویکرز، ایمپالا و غزال، و همچنین جوان حیوانات بزرگتر از جمله تاگ، کودو، هارتبیست، اوریکس، روان و سمور را می خورند.

 آنها همچنین از پرندگان شکار و خرگوش می خورند.

تقریباً نیمی از تعقیب و گریزهای طعمه یوزپلنگ موفقیت آمیز است. اگر یوزپلنگ در صید حیوان موفق باشد، طعمه خود را با فشار دادن نای حیوان خفه می کند.

 ساختار فک یوزپلنگ می تواند یک چنگال گیره مانند ایجاد کند. حیوانات بسیار کوچک، مانند خرگوش، با گاز گرفتن ساده از جمجمه کشته می شوند.

 اما یوزپلنگ‌ها هر وعده غذایی، بزرگ یا کوچک، سریع می‌خورند، زیرا شیرها، کفتارها و گاهی گروه‌هایی از کرکس‌ها می‌توانند آن‌ها را از صید خود دور کنند.

 یوزپلنگ ها از این طریق حدود 50 درصد غذای خود را از دست می دهند. یوزپلنگ ها عادت های غذایی غیرعادی تمیزی دارند: آنها به کشتن خود باز نمی گردند و لاشه نمی خورند.

 استخوان ها و احشاء طعمه خود را رها می کنند. در شش هفتگی، بچه‌ها به اندازه‌ای قوی هستند که شکار را دنبال کنند و وقتی حدود شش ماهه شدند، مادر طعمه‌های زنده را برای تمرین کشتن برای آنها می‌گیرد.

به یوزپلنگ های باغ وحش روزانه 3.5 پوند گوشت چرخ کرده تغذیه می شود. گاهی اوقات خرگوش منجمد و استخوان ران گاو برای غنی سازی داده می شود.

 یوزپلنگ ها دو بار در روز تغذیه می شوند – یک تغذیه صبح و یک تغذیه بعد از ظهر / عصر.

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

ساختار اجتماعی

یوزپلنگ در میان گربه سانان دارای نظم اجتماعی منحصر به فردی است. زنان بالغ تنها هستند، در حالی که مردان بالغ این گونه نیستند.

 ماده های بالغ تنها به اندازه کافی با نرهای بالغ تعامل دارند تا تولید مثل کنند و ماده ها توله های خود را به تنهایی بزرگ می کنند.

 در 18 ماهگی، مادر توله ها را ترک می کند، سپس آنها یک گروه خواهر و برادر تشکیل می دهند که شش ماه دیگر با هم می مانند.

 در حدود دو سالگی، خواهر و برادرهای زن گروه را ترک می کنند و منزوی می شوند، در حالی که پسران جوان برای زندگی در گروهی به نام ائتلاف با هم می مانند.

 یک ائتلاف معمولاً از دو تا سه نفر تشکیل می شود و یک گروه بسیار محکم است. نرهای تک تن معمولی نیستند و معمولاً مدت زیادی زنده نمی مانند.

 این ائتلاف با هم زندگی خواهند کرد و برای زندگی با هم شکار خواهند کرد و ادعای قلمرویی را دارند که ممکن است چندین محدوده خانه زنان را در برگیرد.

در حدود دو سالگی، زمانی که نرها به بلوغ جنسی می‌رسند، به دنبال منطقه‌ای دور از والدین خود می‌گردند، گاهی اوقات تا 300 مایل (482 کیلومتر).

 اندازه قلمروهای نر معمولاً 5 تا 10 مایل مربع (13 تا 26 کیلومتر مربع) است، اگرچه ممکن است تا 50 مایل مربع (130 کیلومتر مربع) گسترش یابد.

 ائتلاف‌ها ادعای قلمرویی در محیطی خواهند داشت که احتمالاً گله‌های غزال را جذب می‌کند، مثلاً یکی در نزدیکی آب.

با این حال، ماده‌های جوان معمولاً همان محدوده مادرشان را اشغال می‌کنند، اگرچه همه ماده‌ها منفرد هستند، مگر زمانی که بستر دارند.

 محدوده خانه های ماده می تواند از 322 تا 370 مایل مربع (833 تا 958 کیلومتر مربع) باشد و گله های غزال مهاجر را دنبال کند.

 چندین محدوده ماده ممکن است به دلیل منابع کمیاب در طول فصل خشک همپوشانی داشته باشند. ماده ها ممکن است در این مدت با یکدیگر با پرخاشگری کم یا بدون پرخاشگری روبرو شوند.

جالبترین موجودات -یوزپلنگ

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا