تجارت

تقسیم بندی بازار - تعریف، اهمیت، انواع و مثال

تقسیم بندی بازار چیست؟

تقسیم بندی بازار – تعریف، اهمیت، انواع و مثال -تقسیم‌بندی بازار فرآیندی است برای تقسیم کل جمعیت بازار به بخش‌های معنادار متعدد بر اساس متغیرهایی مانند جمعیت‌شناسی، جغرافیایی، روان‌شناختی، سبک زندگی، مزایا، مناسبت، درآمد و غیره. شرکت می‌تواند از آن برای فروش مؤثرتر محصول/خدمات خود استفاده کند.

هنگامی که کل جمعیت به بخش ها یا گروه های بازار تقسیم می شود، شرکت ها می توانند آنها را با دقت بیشتری هدف قرار دهند و موقعیت خود را بر این اساس طراحی کنند که در مجموع به عنوان STP (بخش بندی، استراتژی هدف گذاری و موقعیت یابی) شناخته می شود.

تقسیم بندی بازار اولین گام مهم در تعریف استراتژی کلی کسب و کار یک محصول یا خدمات است.

اهمیت تقسیم بندی بازار

تقسیم‌بندی بازار جنبه مهمی برای هر کسب‌وکاری است، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند بازار را به گروه‌ها یا بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنند، که سپس می‌توان آن‌ها را بر اساس نیازهایشان شناسایی کرد و می‌توان به آن‌ها رسیدگی کرد.

این امر باعث کاهش جمعیت در بازار می شود و به جای ارائه گروه های تصادفی از افراد، مخاطبان بسیار قابل آدرس تری را ارائه می دهد.

وجود گروه‌های مشابه شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا از نظر ارائه محصول، استراتژی‌های تمایز محصول، استراتژی‌های بازاریابی، استراتژی‌های قیمت‌گذاری و غیره تمرکز بیشتری داشته باشند.

این به شرکت ها کمک می کند تا ریسک های غیر ضروری را کاهش دهند، هزینه ها را کاهش دهند، مشتریان را بهتر هدف قرار دهند، حفظ بهتری داشته باشند و سود بیشتری تولید کنند.

از این رو، تقسیم بندی کل جمعیت بازار اساساً برای رونق هر کسب و کاری حیاتی و مهم است.

ادامه مطلب

  • عملکرد بازاریابی
  • آمیخته بازاریابی
  • استراتژی پیرو بازار
  • پتانسیل بازار
  • واسطه های بازاریابی

انواع تقسیم بندی بازار

مهمترین متغیرها در تقسیم بندی بازار بر اساس جمعیت شناسی، جغرافیایی، روانشناختی و رفتاری است. در زیر به تفصیل توضیح داده شده است:

1. تقسیم بندی جمعیتی

تقسیم بازار بر اساس معیارهای جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت، درآمد، اعضای خانواده، مدرک تحصیلی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و غیره، تقسیم بندی جمعیتی نامیده می شود و به تعیین پروفایل مشتریان بر اساس پارامترهای جمعیتی و کمک به تشکیل گروه های همگن کمک می کند.

2. تقسیم بندی جغرافیایی

زمانی که یک جمعیت بر اساس جغرافیایی مانند کشور، ایالت، شهر، روستا، منطقه، کد پستی و غیره تقسیم می‌شود، به آن تقسیم‌بندی جغرافیایی گفته می‌شود. این به شکل گیری خوشه ها بر اساس مکان، توپوگرافی، مکان و غیره کمک می کند.

3. بخش بندی روانشناختی

تقسیم‌بندی بازار که بر اساس شخصیت افراد، ویژگی‌های آن‌ها، سبک زندگی، موقعیت اجتماعی و غیره انجام می‌شود، تقسیم‌بندی روان‌شناختی نامیده می‌شود.

تقسیم بندی بازار - تعریف، اهمیت، انواع و مثال
تقسیم بندی بازار – تعریف، اهمیت، انواع و مثال

تصویر بالا انواع تقسیم بندی بازار را نشان می دهد

4. تقسیم بندی رفتاری

هنگامی که شرکت ها بازار را بر اساس رفتار مشتری یا الگوهای استفاده تقسیم می کنند، به عنوان بخش بندی رفتاری شناخته می شود و رفتار گذشته مصرف کنندگان را در نظر می گیرد.

مزایا و معایب تقسیم بندی بازار

تقسیم‌بندی بازار می‌تواند مزایای زیادی برای شرکت‌ها داشته باشد که می‌توانند برای کسب‌وکارشان مفید باشند. در زیر به برخی از آنها پرداخته می شود:

1. تقسیم بندی بازار به شرکت تمرکز می کند زیرا به درک بهتر بازار کمک می کند

2. از هزینه های غیرضروری اجتناب می شود زیرا فقط می توان از جمعیت مورد نیاز استفاده کرد

3. تقسیم بندی می تواند به شرکت ها کمک کند تا بازارهای جدیدتری را شناسایی کنند که در آن محصولات موجود می توانند عرضه شوند

4. اگر بازارهای همپوشانی خاصی شناسایی شوند، شرکت ها می توانند محصولات جدیدی را برای تصرف آنها ایجاد کنند

5. هنگامی که تقسیم بندی مناسب انجام شد، پس از شناسایی دقیق گروه های هدف، تبلیغات و بازاریابی می تواند موثرتر از ایجاد کمپین های تبلیغاتی آزاد باشد.

6. گروه‌های همگن می‌توانند محصولات یا خدمات را حتی اگر دوست داشته باشند، تبلیغ کنند

7. به گسترش بازار کمک می کند و همچنین به حفظ مشتری کمک می کند

جدا از چندین مزیت، معایب خاصی نیز در تقسیم بندی بازار وجود دارد. برخی از معایب عبارتند از:

1. شرکتی که چندین بخش دارد باید به طور جداگانه به آنها رسیدگی کند، یعنی هزینه های بیشتری

2. ارائه محصولات/خدمات به بخش‌های مختلف می‌تواند فرآیندی زمان‌بر برای شرکت‌ها باشد

3. اگر یک شرکت بخش اشتباهی را انتخاب کند، کل کسب و کار آنها ممکن است سقوط کند

4. خوشه‌های کوچکتر/ بازارهای خاص اغلب در طرح بزرگ‌تر چیزها نادیده گرفته می‌شوند.

نمونه تقسیم بندی بازار

اجازه دهید نمونه ای از یک برند بیسکویت شکلاتی را در نظر بگیریم. اگر باید این بیسکویت ها را وارد بازار کنیم. ما باید ببینیم که آیا باید همه یا برخی افراد خاص در جمعیت را هدف قرار دهیم.

اینجا جایی است که تقسیم بندی بازار به ما کمک می کند تا پاسخ را دریافت کنیم. بیایید بازار را در نظر بگیریم. اگر بازار محلی باشد، می توان آن را به عنوان یک کشور در نظر گرفت. 

بازاریاب می تواند از متغیرهای مختلفی که در بالا توضیح داده شد برای برش دادن بازار استفاده کند. آیا در اینجا باید از جمعیت شناسی استفاده کنیم یا روانشناسی؟ 

بیسکویت چیپسی شکلاتی یک محصول سبک زندگی یا پیچیده نیست و نه محصولی بسیار گران قیمت خواهد بود. بنابراین تقسیم بندی جمعیتی می تواند کمک کند.

یک بازاریاب می تواند از سن و جغرافیا به عنوان متغیرهایی برای تقسیم بازار به بخش های مختلف استفاده کند. شرکت ها می توانند داده هایی را برای جمعیت دریافت کنند و سپس می توانند از روش های آماری مختلف مانند مقیاس بندی چند بعدی و تحلیل عاملی برای رسیدن به متغیرهای ساده استفاده کنند. در این مورد، می توانیم بخش هایی مانند:

1. جغرافیا: شهری / روستایی

2. سن (سال): 5 تا 10 / 10 تا 18 / 18 تا 25 / 25 تا 40 / 40 تا 50 / 50 به بالا 

در حال حاضر این محصول که یک بیسکویت شکلاتی است، افراد در گروه سنی 40 سال به بالا را می توان هم از روستا و هم از شهر خارج کرد. همچنین، از آنجایی که محصول دارای شکلات است، بازاریاب می تواند برای عرضه اولیه فقط جمعیت شهری را هدف قرار دهد.

اکنون بخش 10 تا 25 ساله در شهرها می توانند افرادی را داشته باشند که عاشق شکلات هستند و مایل به خرید بیسکویت به طور منظم هستند.

اکنون این می تواند یک گروه هدف مناسب را تشکیل دهد. در عمل این فرآیند بسیار پیچیده تر است، در اینجا به سادگی بیان شده است.

از این رو، این تعریف بخش بندی بازار را همراه با نمای کلی آن به پایان می رساند.

این مقاله توسط تیم مفاهیم تجاری تحقیق و تالیف شده است . توسط تیم MBA Skool بررسی و منتشر شده است. محتوای MBA Skool فقط برای اهداف آموزشی و آکادمیک ایجاد شده است.

تعریف و معنای اصطلاحات مشابه بیشتری را مرور کنید. فرهنگ لغت مدیریت بیش از 1800 مفهوم تجاری از 5 دسته را پوشش می دهد.

تقسیم بندی بازار – تعریف، اهمیت، انواع و مثال

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا