ذهن و خلق و خوسلامت روان

ترک عادت: محققان موثرترین کمک های ترک سیگار را شناسایی کردند

ترک عادت: محققان موثرترین کمک های ترک سیگار را شناسایی کردند -تجزیه و تحلیل جهانی جامع از محقق UMass Amherst شواهدی را برای تغییر شکل سیاست های بهداشت عمومی ارائه می دهد.

بر اساس یک بررسی جامع و چندملیتی توسط تیمی از دانشمندان، از جمله محقق سیاست سلامت و بهداشت عمومی دانشگاه ماساچوست Amherst، سیگارهای الکترونیکی نیکوتینی و دو داروی تجویزی که علائم ترک را مهار می‌کنند، مؤثرترین کمک‌های ترک سیگار هستند.

اشکال دوگانه درمان جایگزین نیکوتین (NRT)، مانند ترکیب یک چسب با آدامس یا قرص، تقریباً به همان اندازه مؤثر است. 

استعمال دخانیات همچنان عامل اصلی بیماری های قابل پیشگیری و مرگ و میر در سراسر جهان است و بسیاری از افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند، به دلیل ماهیت اعتیادآور نیکوتین، بسیار دشوار است.

 یافته‌های مطالعه جدید شواهد قوی برای کمک به تغییر سیاست‌ها و استراتژی‌های بهداشت عمومی ارائه می‌دهد و ابزارهای مؤثرتری برای ترک سیگار به افراد سیگاری ارائه می‌دهد.

بینش و روش تحقیق

جیمی هارتمن بویس، استادیار سیاست گذاری و مدیریت سلامت در دانشکده بهداشت عمومی و علوم بهداشت می گوید: «بهترین کاری که فردی که سیگار می کشد می تواند برای سلامتی خود انجام دهد، ترک سیگار است.

 «یافته‌های ما شواهد روشنی از اثربخشی سیگارهای الکترونیکی نیکوتین و درمان‌های جایگزین نیکوتین ترکیبی برای کمک به افراد برای ترک سیگار ارائه می‌دهد.

 شواهد همچنین در مورد مزایای داروهای سیتیزین و وارنیکلین واضح است، اما ممکن است در حال حاضر دسترسی به این داروها برای برخی افراد دشوارتر باشد.

هارتمن بویس نویسنده ارشد مقاله ای است که اخیراً در پایگاه داده های مرورهای سیستماتیک کاکرین منتشر شده است .

 او این تحقیق را در دانشگاه آکسفورد انگلستان انجام داد، جایی که سپس به عنوان دانشیار و مدیر مدرک دکتری بهداشت و درمان مبتنی بر شواهد کار کرد.

 برنامه در دپارتمان علوم بهداشتی مراقبت های اولیه نافیلد آکسفورد. این تیم همچنین شامل همکارانی در دانشگاه لستر در بریتانیا بود.

تحلیل جامع روش های ترک سیگار

ترک عادت: محققان موثرترین کمک های ترک سیگار را شناسایی کردند
ترک عادت: محققان موثرترین کمک های ترک سیگار را شناسایی کردند

نیکولا لیندسون، نویسنده اصلی و محقق ارشد در دپارتمان علوم بهداشتی مراقبت‌های اولیه آکسفورد، اشاره می‌کند که تیم نتایج را برای داروهای مختلف ترک سیگار که در بیش از 300 کارآزمایی بالینی با بیش از 150000 نفر استفاده شده‌اند، مقایسه کردند. 

او می گوید: «تحقیق ما عمیقاً به دنیای ترک سیگار می پردازد.

 با جمع‌آوری این داده‌ها، می‌توانیم ببینیم که وقتی مردم از داروهای دارای مجوز برای ترک سیگار یا سیگارهای الکترونیکی نیکوتینی استفاده می‌کنند، احتمال ترک آن بیشتر از عدم استفاده از این وسایل کمکی است.»

اثربخشی وسایل کمکی مختلف

این تجزیه و تحلیل نشان داد که حدود 14 نفر از 100 نفری که سعی در ترک سیگار دارند، احتمالاً با استفاده از سیگار الکترونیکی نیکوتین، وارنیکلین یا سیتیزین در هر تلاشی برای ترک سیگار موفق خواهند شد.

 برای کسانی که از دو شکل NRT استفاده می کنند، حدود 12 نفر از 100 نفر احتمالاً سیگار را ترک می کنند، که به عنوان عدم استعمال دخانیات برای حداقل شش ماه تعریف می شود.

 میزان موفقیت برای کسانی که فقط از یک شکل NRT استفاده می کنند، مانند پچ یا آدامس، به حدود 9 در 100 کاهش می یابد. 

این نرخ ها با یافته هایی مقایسه می شود که از هر 100 نفر حدود 6 نفر در ترک سیگار بدون هیچ کمکی موفق خواهند بود.

 هنگامی که افراد برای ترک سیگار نیز از حمایت رفتاری برخوردار شوند، وسایل کمکی ترک سیگار بهتر عمل می کنند.

 این مطالعه همچنین نشان داد که عوارض جانبی جدی برای همه گزینه‌های ترک سیگار نادر بود.

ملاحظات در مورد اثرات بلند مدت و دسترسی

هارتمن بویس اشاره می کند که اثرات طولانی مدت استفاده از سیگارهای الکترونیکی نیکوتینی مشخص نیست، اما او تأکید می کند که مطالعاتی که تیم بررسی کردند، سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین تنظیم شده را بدون مواد افزودنی اضافی که شناخته شده برای مضر هستند، آزمایش کردند.

 این بررسی منحصراً بر ارزیابی اثرات طیف وسیعی از روش‌های ترک سیگار متمرکز بود و به بررسی جنبه‌های گسترده‌تر گفتمان سلامت عمومی در مورد سیگارهای الکترونیکی، از جمله استفاده از آن در بین افراد غیرسیگاری و جوانان پرداخت.

هارتمن بویس می گوید: «نیکوتین به خودی خود عامل ایجاد بسیاری از بیماری هایی نیست که ما با سیگار کشیدن مرتبط می کنیم.

 اجماع علمی گسترده بر این است که سیگارهای الکترونیکی نیکوتینی تنظیم شده به احتمال زیاد بسیار کمتر از سیگارهای معمولی مضر هستند، اما بی ضرر نیستند. 

هم وارنیکلین، یک  داروی ضروری سازمان بهداشت جهانی ، و هم سیتیزین به کاهش علائم ترک کمک می کنند.

 شکل نام تجاری وارنیکلین – Champix – به دلیل مشکل ساخت در ایالات متحده و سایر نقاط جهان در دسترس نیست، اگرچه اشکال عمومی وارنیکلین توسط FDA تأیید شده است.

 Cytisine در حال حاضر در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر خارج از اروپای مرکزی و شرقی مجوز یا به بازار عرضه نمی شود. 

ترک عادت: محققان موثرترین کمک های ترک سیگار را شناسایی کردند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا