از الف تا ی سلامتپزشکیسرطان

ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را در هر سنی کاهش می دهد

شانس ابتلا به سرطان در افرادی که حداقل 15 سال سیگار را ترک کردند، در مقایسه با افرادی که به سیگار کشیدن ادامه دادند، به نصف کاهش یافت و خطر ابتلا به سرطان ریه بیشتر و سریعتر کاهش یافت، به ویژه در افرادی که قبل از میانسالی سیگار را ترک کردند.

محققان داده‌های پزشکی نزدیک به 3 میلیون کره‌ای را که از سال 2002 به بعد تحت معاینات بهداشتی قرار گرفتند و مواردی از سرطان از جمله تومورهای ریه، کبد، معده و کولورکتال را تا سال 2019 ثبت کردند.

در طول این مطالعه، نزدیک به 200000 شرکت‌کننده تشخیص سرطان دریافت کردند.

دکتر جین کیونگ اوه ، سرپرست این مطالعه در مرکز ملی سرطان، گفت: “صرف نظر از سن، ثابت شده است که ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان ریه را کاهش می دهد، به طوری که ترک سیگار قبل از میانسالی منجر به کاهش قابل توجهی می شود.” نزدیک سئول

پس از یک پیگیری متوسط ​​13 سال و 5 ماهه، خطر ابتلا به سرطان ریه در بین افرادی که سیگار را ترک کردند، 42 درصد کاهش یافت و سقوط های کوچکتر به ترتیب 27، 20 درصد و 14 درصد برای سرطان های کبد، کولورکتال و معده در مقایسه با افرادی که ترک کردند. به سیگار کشیدن ادامه داد جزئیات در شبکه باز جاما منتشر شد .

سرطان عامل بیش از یک چهارم کل مرگ و میرها در بریتانیا در هر سال است که سرطان ریه شایع ترین آنهاست.

 سیگار باعث ایجاد حداقل 15 سرطان مختلف می شود که بر ریه ها، مثانه، معده و روده ها و اندام هایی مانند کلیه ها و کبد تأثیر می گذارد. دخانیات بزرگترین عامل قابل پیشگیری سرطان و مرگ و میر در کشور است.

بر اساس این مطالعه، خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قبل از 50 سالگی سیگار را ترک می کنند، در مقایسه با افرادی که به پف کردن ادامه می دهند، 57 درصد کاهش می یابد.

ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را در هر سنی کاهش می دهد
ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را در هر سنی کاهش می دهد

افرادی که در سن 50 سالگی یا بالاتر از آن دست کشیدند، 40 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه را در این مدت تجربه کردند.

دکتر اوه به گاردین گفت: «ترک سیگار، صرف نظر از سن شما، می تواند مزایای سلامتی قابل توجهی داشته باشد.

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که پس از میانسالی سیگار را ترک می کنند در مقایسه با افرادی که به سیگار کشیدن ادامه می دهند، 40 درصد کمتر است.

فکر نکن دیر شده ما شما را تشویق می کنیم که سفر خود را برای ترک سیگار شروع کنید.»

رابرت وست ، استاد بازنشسته روانشناسی سلامت در دانشگاه کالج لندن و متخصص در این زمینه گفت: ایجاد سرطان یک فرآیند چند مرحله ای است، با جهش های DNA افزایش می یابد تا زمانی که یک یا چند سلول آسیب ببینند به گونه ای که منجر به تکثیر غیرقابل کنترل آنها شود.

 اعتیاد. هر چه فرد سیگاری هنگام ترک سیگار در این مسیر بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می شود.

وست گفت: «این مطالعه دو واقعیت مهم را تأیید می کند. یکی از آنها این است که ممکن است سال ها طول بکشد تا خطر سرطان نسبت به ادامه سیگار کاهش یابد.

دیگر این که این کاهش برای کسانی که در سنین پایین تر سیگار را ترک می کنند بیشتر است.

برای سیگاری‌ها، این نشان می‌دهد که چقدر مهم است که تا حد امکان سیگار را ترک کنند. پروفسور وست افزود: در هر سنی یک مزیت وجود دارد، اما اگر سیگاری‌های جوان‌تر می‌توانند آن را ترک کنند، بیشتر عمرشان برمی‌گردد.

راه خروج از سیگار واضح است: سعی کنید حداقل سالی یک بار آن را ترک کنید و در هر اقدامی برای ترک سیگار از حمایت متخصص مبتنی بر شواهد برای ترک سیگار استفاده کنید نه اینکه سعی کنید به بوقلمون سرد بروید.

مالکوم کلارک ، مدیر ارشد سیاست های پیشگیری در تحقیقات سرطان انگلستان، گفت: “سیگار همچنان عامل اصلی سرطان است و هر روز باعث حدود 150 مورد در سراسر بریتانیا می شود – و اکثر افرادی که سیگار می کشند سعی کرده اند آن را ترک کنند.

هرگز برای ترک سیگار دیر نیست، اما مردم برای ترک سیگار به حمایت نیاز دارند.

به همین دلیل است که ما از افزایش بودجه دولت بریتانیا برای خدمات ترک سیگار و قانون آتی برای تغییر سن فروش دخانیات حمایت می کنیم.

در صورت اجرا، این می تواند به جلوگیری از اعتیاد نسل بعدی به دخانیات کمک کند.»

ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را در هر سنی کاهش می دهد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا