تحقیق

تحقیق -هدف علم توضیح و درک است

تحقیق -هدف علم توضیح و درک است -هدف علم  به‌عنوان یک نهاد جمعی، ارائه توضیحات طبیعی بیشتر و دقیق‌تر  از نحوه  عملکرد جهان طبیعی  ، اجزای آن و چگونگی تبدیل شدن جهان به این شکل است که اکنون هست.

 به طور کلاسیک، هدف اصلی علم، بدون توجه به کاربردهای بالقوه آن، ایجاد دانش و درک بوده است – به عنوان مثال، بررسی واکنش های شیمیایی که یک ترکیب آلی برای یادگیری ساختار آن متحمل می شود.

 با این حال، به طور فزاینده ای، تحقیقات علمی با هدف صریح حل یک مشکل یا توسعه یک  فناوری انجام می شود .

 در مسیر رسیدن به آن هدف، دانش و توضیحات جدیدی ساخته می شود.

 به عنوان مثال، یک شیمیدان ممکن است سعی کند یک داروی ضد مالاریا را به صورت مصنوعی تولید کند و در این فرآیند، روش‌های جدیدی را برای ایجاد پیوندها کشف کند که می‌تواند برای ساخت مواد شیمیایی دیگر به کار رود.

 در هر صورت (به اصطلاح تحقیقات «خالص» یا «کاربردی» )، هدف علم افزایش درک ما از نحوه عملکرد جهان طبیعی است.

دانشی که توسط علم ساخته می شود همیشه در معرض سؤال و تجدید نظر است.

 هیچ ایده علمی یک بار و برای همیشه “ثابت” نشده است چرا که نه؟

 خوب، علم دائماً به دنبال  شواهد جدیدی است که می تواند مشکلاتی را در درک فعلی ما آشکار کند.

 ایده هایی که امروز به طور کامل  می پذیریم  ممکن است با توجه به شواهد جدیدی که فردا کشف می شود رد یا اصلاح شوند.

 به عنوان مثال، تا سال 1938، دیرینه شناسان این ایده را پذیرفتند که کولاکانت (یک ماهی باستانی) در زمانی که آخرین بار در آثار فسیلی ظاهر شد – حدود 80 میلیون سال پیش – منقرض شد.

 اما در آن سال، یک کولاکانت زنده در سواحل آفریقای جنوبی کشف شد که باعث شد دانشمندان در ایده های خود تجدید نظر کنند و بررسی کنند که چگونه این حیوان در اعماق دریا زنده می ماند.

تحقیق -هدف علم توضیح و درک است
تحقیق -هدف علم توضیح و درک است

با وجود این واقعیت که آنها در معرض تغییر هستند، ایده های علمی قابل اعتماد هستند.

 ایده‌هایی که مورد قبول علمی قرار گرفته‌اند، به این دلیل انجام شده‌اند که با شواهد زیادی پشتیبانی می‌شوند و انتظارات زیادی را ایجاد کرده‌اند که درست است.

 چنین ایده‌های علمی به ما امکان می‌دهد بفهمیم موجودات در دنیای طبیعی چگونه احتمالاً رفتار می‌کنند (مثلاً چقدر احتمال دارد که کودک یک بیماری ژنتیکی خاص را به ارث ببرد) و چگونه می‌توانیم از این درک برای حل مشکلات استفاده کنیم (مثلاً چگونه برق ، سیم، شیشه و ترکیبات مختلف را می توان به صورت یک لامپ روشن درآورد).

 به عنوان مثال، درک علمی از حرکت و گازها به ما اجازه می دهد تا هواپیماهایی بسازیم که به طور قابل اعتماد ما را از یک فرودگاه به فرودگاه بعدی منتقل کنند.

 اگرچه دانش مورد استفاده برای طراحی هواپیماها را می توان تغییر داد و بر اساس آن ساخته شد، اما همچنین قابل اعتماد است.

 بارها و بارها، این دانش به ما اجازه می دهد تا هواپیماهایی تولید کنیم که پرواز می کنند.

 ما دلیل خوبی برای اعتماد به ایده های علمی پذیرفته شده داریم: آنها کار می کنند!

تحقیق -هدف علم توضیح و درک است

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا