تحقیقعلم برای بچه هاعلوم پایه

تحقیق -علم به شواهد متکی است

تحقیق -علم به شواهد متکی است -در نهایت، ایده های علمی نه تنها باید قابل آزمایش باشند، بلکه باید در واقع آزمایش شوند ترجیحاً با چندین مدارک مختلف توسط افراد مختلف. این ویژگی در قلب همه علوم است .

 دانشمندان فعالانه به دنبال شواهدی هستند تا ایده‌های خود را آزمایش کنند – حتی اگر آزمایش دشوار باشد و مثلاً به این معنی باشد که سال‌ها روی یک آزمایش کار کنند ، سفر به قطب جنوب برای اندازه‌گیری سطح دی اکسید کربن در یک هسته یخی، یا جمع‌آوری نمونه DNA از هزاران داوطلب. در سراسر جهان.

 انجام چنین آزمون هایی برای علم بسیار مهم است، زیرا در علم، پذیرش یا رد یک ایده علمی به شواهد مربوط به آن بستگی دارد – نه به جزم، عقاید عمومی یا سنت.

 در علم، ایده هایی که با شواهد پشتیبانی نمی شوند، در نهایت رد می شوند.

 و ایده‌هایی که از آزمایش محافظت می‌شوند یا فقط توسط یک گروه مجاز به آزمایش هستند که علاقه خاصی به نتیجه دارند، بخشی از علم خوب نیستند.

یک سفر فرعی داشته باشید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش توسط گروه‌های علاقه‌مند خاص و اینکه چگونه می‌تواند به طور ناخواسته منجر به سوگیری (و علم بد) شود، یک سفر جانبی پیشرفته به  چه کسی برای علم پرداخت می‌کند انجام دهید؟

یک نمونه اولیه علمی: رادرفورد و اتم

آزمایشگاه ارنست رادرفورد این ایده را آزمایش کرد که جرم مثبت یک اتم با شلیک یک پرتو ذره آلفا از طریق یک تکه ورقه طلا به صورت پراکنده پخش می شود.

 شواهد حاصل از آن آزمایش کاملاً شگفت‌انگیز بود: بیشتر ذرات آلفا بدون تغییر جهت آن‌طور که انتظار می‌رفت از ورق طلا عبور کردند، اما برخی از ذرات آلفا در جهت مخالف برگشتند، گویی که به چیزی متراکم برخورد کرده‌اند.

جامد در ورق طلا اگر اتم‌های طلا واقعاً مانند گلوله‌های برفی با بسته‌بندی شل بودند، همه ذرات آلفا باید از فویل عبور می‌کردند – اما اینطور نبود!

تحقیق -علم به شواهد متکی است
تحقیق -علم به شواهد متکی است

از این شواهد، رادرفورد به این نتیجه رسید که مدل گلوله برفی آنها از اتم نادرست است، حتی اگر بین بسیاری از دانشمندان دیگر محبوبیت داشته باشد.

 در عوض، شواهد نشان می‌دهد که یک اتم عمدتاً فضای خالی است و بار مثبت آن در یک توده متراکم در هسته آن متمرکز شده و یک هسته را تشکیل می‌دهد.

 هنگامی که ذرات آلفا با بار مثبت به ورق طلا شلیک شدند، بیشتر آنها با انحراف کمی از فضای خالی اتم های طلا عبور کردند، اما تعداد کمی از آنها به هسته متراکم و دارای بار مثبت یک اتم طلا برخورد کردند و دفع شدند.

مستقیم به عقب (مانند اتفاقی که می افتد اگر بخواهید قطب شمال دو آهنربای قوی را لمس کنید).

 این ایده که اتم ها دارای هسته هایی با بار مثبت هستند نیز قابل آزمایش بود.

 بسیاری از آزمایشات مستقل توسط محققان دیگر انجام شد تا ببینند آیا این ایده با نتایج تجربی دیگر مطابقت دارد یا خیر.

داستان رادرفورد همچنان ادامه دارد که ما هر یک از موارد موجود در فهرست چک علمی را بررسی می کنیم.

 برای اطلاع از اینکه چگونه این تحقیق با بقیه چک لیست مقابله می کند، به مطالب و تحقیق های دیگر مراجعه کنید.

تحقیق -علم به شواهد متکی است

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا