تحقیق

تحقیق -علم با ایده های قابل آزمایش کار می کند

تحقیق -علم با ایده های قابل آزمایش کار می کند -فقط ایده های آزمایش پذیر در حیطه حیطه علم هستند .

 برای اینکه یک ایده قابل آزمایش باشد، منطقاً باید انتظارات خاصی ایجاد کند – به عبارت دیگر، مجموعه ای از مشاهدات که در صورت درست بودن ایده و مجموعه مشاهداتی که با ایده ناسازگار بوده و شما را به این باور سوق می دهد، انتظار داشته باشیم که انجام دهیم. که درست نیست.

 به عنوان مثال، این ایده را در نظر بگیرید که آواز یک گنجشک از نظر ژنتیکی رمزگذاری شده است و تحت تأثیر محیطی که در آن بزرگ شده است، تأثیری ندارد، در مقایسه با این ایده که گنجشک آوازی را که در کودکی می شنود، یاد می گیرد.

 استدلال منطقی در مورد این مثال منجر به مجموعه خاصی از انتظارات می شود.

 اگر آواز گنجشک واقعاً از نظر ژنتیکی رمزگذاری شده بود، انتظار می‌رفتیم که گنجشکی که در لانه گونه‌های مختلف بزرگ شده است، مانند هر عضو دیگری از گونه‌اش، آواز گنجشکی را بخواند.

 اما اگر در عوض آواز گنجشک به عنوان جوجه آموخته شده باشد، با پرورش گنجشک در لانه گونه دیگری باید گنجشکی تولید شود که آوازی غیر گنجشکی می خواند.

 از آنجا که آنها مشاهدات مورد انتظار متفاوتی را ایجاد می کنند، این ایده ها قابل آزمایش هستند.

 یک ایده علمی ممکن است به استدلال زیادی نیاز داشته باشد تا یک آزمون مناسب انجام شود ، ممکن است آزمایش آن دشوار باشد، ممکن است نیاز به توسعه ابزارهای فناورانه جدید برای آزمایش داشته باشد.

یا ممکن است نیاز باشد که فرضیات مستقل قابل آزمایش برای آزمایش ایجاد شود – اما علمی باشد، یک ایده باید به نحوی آزمایش پذیر باشد.

اگر تبیین به یک اندازه با همه مشاهدات ممکن سازگار باشد، قابل آزمایش نیست و از این رو در دسترس علم نیست.

 این اغلب در مورد ایده هایی در مورد موجودات ماوراء طبیعی است.

 برای مثال، این ایده را در نظر بگیرید که یک موجود فراطبیعی قدرتمند اعمال ما را کنترل می کند.

 آیا کاری وجود دارد که بتوانیم این ایده را آزمایش کنیم؟ نه.

از آنجایی که این موجود فراطبیعی قادر به همه چیز است، هر چیزی را که مشاهده می کنیم می تواند مطابق با هوس آن موجود باشد. یا نه.

 نکته این است که ما نمی‌توانیم از ابزارهای علم برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد وجود یا نبودن این موجود استفاده کنیم – بنابراین چنین ایده‌ای خارج از قلمرو علم است.

یک نمونه اولیه علمی: رادرفورد و اتم

قبل از سال 1910، ارنست رادرفورد و بسیاری از دانشمندان دیگر این ایده را داشتند که بار مثبت و جرم یک اتم به طور مساوی در کل اتم توزیع شده است و الکترون ها در سراسر اتم پراکنده شده اند.

 شما می‌توانید این مدل اتم را به‌عنوان یک گلوله برفی با بسته‌بندی شل (جرم مثبت اتم) با چند دانه ریز شن (الکترون‌ها) که در سراسر آن پراکنده شده‌اند تصور کنید.

 این ایده که اتم ها به این شکل چیده شده اند را می توان با شلیک یک پرتو ذره آلفا از طریق یک تکه ورقه طلا آزمایش کرد.

تحقیق -علم با ایده های قابل آزمایش کار می کند
تحقیق -علم با ایده های قابل آزمایش کار می کند

 اگر این ایده درست بود، جرم مثبت در ورق طلا نسبتاً پراکنده خواهد بود (برف شل بسته) و به ذرات آلفا اجازه می‌دهد تا تنها با پراکندگی جزئی از فویل عبور کنند.

داستان رادرفورد همچنان ادامه دارد که ما هر یک از موارد موجود در فهرست چک علمی را بررسی می کنیم.

 برای اطلاع از اینکه چگونه این تحقیق با بقیه چک لیست مقابله می کند، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

تحقیق -علم با ایده های قابل آزمایش کار می کند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا