هوش مصنوعی

تحقیقات عادلانه و اخلاقی برای هوش مصنوعی

تحقیقات عادلانه و اخلاقی برای هوش مصنوعی – بر اساس سرمقاله ویکتور جی. دزاو و همکارانش، هوش مصنوعی (AI) پتانسیل بسیار زیادی برای پیشرفت در زمینه سلامت و پزشکی دارد، اما ملت باید آماده باشد تا به طور مسئولانه از قدرت هوش مصنوعی استفاده کند و مزایای آن را به حداکثر برساند.

تحقیقات عادلانه و اخلاقی برای هوش مصنوعی
تحقیقات عادلانه و اخلاقی برای هوش مصنوعی

علاوه بر پرداختن به مسائل کلیدی برابری در طول چرخه عمر نوآوری، نویسندگان استدلال می کنند که جامعه علمی همچنین باید موانع ورود را کاهش دهد.

قابلیت‌های هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ و ایجاد اکوسیستم‌های پویا و مشترک برای تحقیق و حکومت.

نویسندگان پیشنهاداتی را برای چگونگی مقابله جامعه علمی با این چالش ها ارائه می دهند:

اول، پیشرفت زیرساخت هوش مصنوعی برای داده ها، محاسبات، سلامت، و مقیاس، به منظور دموکراتیک کردن دسترسی به تحقیقات و نتایج.

دوم، ایجاد یک چارچوب حاکمیتی انعطاف‌پذیر برای تضمین عدالت، جلوگیری از پیامدهای ناخواسته و به حداکثر رساندن تأثیر مثبت.

سوم، ایجاد تلاش‌های مشترک بین‌المللی برای گسترش کارآمد دامنه و مقیاس و پرداختن مؤثر به سؤالات پژوهشی مورد علاقه کلیدی برای جامعه جهانی.

به گفته نویسندگان، آکادمی های ملی قادر به ایفای نقش کلیدی از طریق گردهمایی ذینفعان، امکان بحث های بین بخشی و ارائه توصیه های مبتنی بر شواهد در این زمینه ها هستند.

نویسندگان نتیجه می‌گیرند که برای تحقق چشم‌انداز نهایی هوش مصنوعی در سلامت و پزشکی، جامعه علمی باید ظرفیت‌سازی و تلاش‌های حاکمیتی فعلی را برای ایجاد موفقیت‌آمیز پایه‌ای قوی برای آینده گسترش دهد.

اما سرمایه‌گذاری‌های عمده دیگری برای تحقق پتانسیل عظیم هوش مصنوعی برای سلامت و مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز است که در سطح جهانی نیز شایسته توجه است.

اینها شامل پیشرفت های عمده در زیرساخت ها می شود.

ایجاد یک چارچوب حکومتی پویا و ماموریت محور برای تداوم نوآوری؛ و ظرفیت همکاری بین‌المللی را برای رسیدگی به چالش‌های عمده سلامت زمان ما افزایش می‌دهد.

و ما باید همه اینها را از دریچه عدالت در نظر بگیریم تا اطمینان حاصل کنیم که مزایای هوش مصنوعی با هدف کاهش و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی مشترک است.

برای اینکه هوش مصنوعی به مقیاس و کارایی لازم برای حل مشکلات پیچیده اجتماعی دست یابد، ما باید از هم اکنون برای ایجاد یک پایه قوی برای رشد و کشف اقدام کنیم.

مقاله منتشر شده است در مجله PNAS Nexus .

تحقیقات عادلانه و اخلاقی برای هوش مصنوعی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا