فناوری

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

اگر نه، به زودی در عنوان فرعی بعدی ایده را دریافت خواهید کرد. 

فقط دادن یک موضوع خاص از اطلاعات، اطلاعات درستی نخواهد بود. بنابراین، اطلاعات اضافی و درک مختصری از تعریف فناوری تاریخ جهان به دست می آورید. 

عشقی که صرف نظر از اینکه چقدر تکنولوژی بر هر بخش از زندگی ما تسلط دارد، از آن دست نمی کشد. 

خوب، بیایید بدانیم تعریف ساده فناوری چیست.

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

فناوری ارتباطات همچنین فناوری اطلاعات نامیده می شود، تمام عناصر سخت افزاری و نرم افزاری فناوری با یک دید واحد از ارتباطات استفاده می شود. 

همه ابزارها برای ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات استفاده می شوند. 

در دنیای مدرن، کارایی و راحتی، کلید اصلی دستیابی به یک هدف موفق در فناوری ارتباطات است. 

قبل از اینکه فناوری مدرن به دست ما بیاید، مردم به زبان خاصی نیز ارتباط برقرار می کنند تا یکدیگر را به راحتی درک کنند. 

تک آهنگ را با استفاده از طبل، دود یا هر نوع صدا می دادند تا افراد دیگر بر حسب موقعیت آن را کم بیان کنند. 

در دنیای مدرن، تجهیزات، ابزارها و پلاگین های جدیدی برای برقراری ارتباط بهتر از طریق اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر جهان وجود دارد. 

گزینه‌های ارسال پیام امروزی می‌تواند تماس تلفنی، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ نویسی، ویدیو یا انجام پادکست در قالب صوتی باشد.

تعریف تکنولوژی تاریخچه جهانی

در قرن بیست و یکم فناوری کلمه چندان آشنا در سراسر جهان نیست. 

با این حال، در آن زمان کلمه فناوری برای همه شناخته شده نبود. 

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟
بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

بنابراین، برای ایده گرفتن، بیایید به تاریخچه تاریخ فناوری چگونگی تکامل آن را بپردازیم.   

ابزارهای پارینه سنگی 

فناوری از عصر حجر در کنار نسل بشر زنده مانده است. بله کاملا درست است.

انگیزه لازم برای تولد چنین پیشرفتی زمانی بود که غارنشینان شروع به استفاده از خراش هایی کردند که از سنگ ها ساخته شده بودند و سنگ هایی که با استفاده از الیاف گیاهی به چوب، استخراج شده از درختان، برای شکار و حتی برداشت برداشت می شدند. 

اجداد ما با اولین ابزارهای پارینه سنگی که در تاریخ ابداع شده بودند، جانوران وحشی را که در جنگل ها پرسه می زدند، پیشی گرفتند! می توان گفت که از آن زمان به بعد فناوری جایگاه خود را بر روی زمین به خطر انداخته بود. مکانی که تا به امروز غیر قابل جایگزینی است.

چرخ

بزرگ‌ترین اختراع بعدی در حدود 3500 سال قبل از میلاد و با معرفی چرخ‌ها به دنیا انجام شد. این استفاده از فناوری به قدری عظیم بود که بازار را طوفانی کرد و همه را گرسنه به چنگ آوردن این شاهکار رها کرد. 

اگرچه گفته می شود این فناوری توسط تمدن باستانی به نام ایلامی ها کشف شده است، اما در یک چشم به هم زدن، بازرگانان، مسافران و بخش حمل و نقل در سراسر جهان به خوبی از چرخ ها استفاده کردند. 

اگر کسی مالک زندگی خود نبود یا با کمک چرخ به زندگی خود ادامه نمی داد، به روز در نظر گرفته نمی شد. 

این در ادامه نشان می‌دهد که ما چقدر شبیه پیشینیان خود هستیم که نمی‌توانستند بدون استفاده از آخرین فناوری این کار را انجام دهند. 

چاپخانه 

در مرحله بعد، جایی در دهه 1430 پیشرفت فناوری در توسعه کاغذ، یعنی ماشین چاپ متحرک رخ داد! با حسن نیت یوهانس گوتنبرگ، در ابتدای انتشار روزنامه اروپا، اولین طعم اشاعه سواد در سراسر کشور را تجربه کرد. 

چیزی که زمانی فقط برای افراد مرفه امکان پذیر بود. یوهانس با کنار هم قرار دادن یک قالب دستی و نوعی آلیاژ فلزی به این تلاش بی سابقه دست یافت.

 انتشار انبوهی از کتاب ها و سپس روزنامه ها موفق به این اختراع شد و از طریق تبعیض آموزش و پرورش علیه افراد متروک به پایان رسید. واقعاً جای تعجب نیست که این بخش از فناوری در رشد تمدن جهانی نقش داشته است. 

برق 

در نهایت، از آنجایی که ما در مورد اختراعاتی صحبت می کنیم که دنیایی را که اکنون در آن زندگی می کنیم شکل داده است، نمی توانیم بدون ذکر توماس آلوا ادیسون، عقل پشت سر خلق الکتریسیته بگذریم. 

ادیسون که به‌عنوان بزرگ‌ترین مخترع آمریکا شناخته می‌شود، علی‌رغم ایالت فقیرانه‌اش، تمام روز کار می‌کرد و اوقات فراغت خود را صرف جستجوی کتاب‌هایی می‌کرد که مادرش به او جایزه می‌داد. 

اشتیاق او به فیزیک او را به سرمایه گذاری ساعت های بی شماری در فناوری امواج الکتریکی و مغناطیسی کشاند. 

تا سال 1879 بود که توماس آلوا ادیسون نبرد سخت او اولین لامپ را در تاریخ منشور کرد. اگرچه لامپ‌ها این روزها یک دوجین دلار هستند، اما این فناوری مسیر را برای اختراعات بی‌نظیر بیشتری هموار کرد.

تکامل فناوری

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟
بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

اینترنت

زمانی که در سال 1990 اینترنت اختراع شد، جهان مسیر خود را تغییر داد. این جهش فناوری آنقدر گام بزرگ بود که خود را در همه چیزهایی که اکنون می دانیم غوطه ور کرد. 

آیا باید نگاهی به روزنامه بدزدید؟ فقط نام مقاله را در تلفن هوشمند یا لپ تاپ و BAM خود تایپ کنید، شما آزاد نیستید به دنیای اخبار که تقریباً هر ساعت اصلاح می شود شیرجه بزنید! خرید اینترنتی چطور؟ یا شاید سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS). 

همه اینها ممکن است اکنون ناچیز به نظر برسند، اما سه دهه پیش چنین مانورهایی در فضای ابری، بلاک چین و حتی ارز دیجیتال غیرقابل تصور بود. و همه اینها صرفاً از طریق مقدمات ارائه شده توسط اینترنت قابل قبول است. فناوری که اوج موفقیت انسان را نشان می دهد.

گوشی های هوشمند

کاملاً در کنار سایر اختراعات فناوری، تلفن‌های هوشمند از نسل تلفن‌های همراه هستند که در غیر این صورت رام‌شده تلفن‌های همراه هستند.

 این تلفن‌های ویژگی که فقط ابتدایی‌ترین خدمات را در خود جای داده‌اند و بر روی یک سیستم عامل تعبیه‌شده کار می‌کنند، سازگاری‌هایی را نشان می‌دهند که در اولین تلفن همراه که در سال 1983 توسط Motorola Inc راه‌اندازی شد. 

از آنجایی که تلفن های هوشمند فقط به کاربر اجازه دسترسی به چند رسانه ای ابتدایی و پیامک و تماس تلفنی با دیگرانی که خودشان گوشی دارند را می داد، با معرفی اینترنت تقاضای عظیمی برای حضور سرویس های اضافه در گوشی ها برای استفاده بهتر از این قطعه ایجاد شد. از تکنولوژی 

این تلفن‌های ویژه تنها پس از اینکه می‌توانستند هدایای اینترنتی زیادی را مرور کنند، به طور فزاینده‌ای از یک رایانه برای گشت و گذار مناسب در اینترنت درخواست کمک می‌کردند. 

این نارضایتی را در میان مردم به وجود آورد و به زودی، تاکتیک ادغام تلفن همراه و رایانه برای ایجاد ترکیبی بی عیب و نقص از هر دو در میان مهندسان کاربردی شروع به گسترش کرد. از این رو، گوشی های هوشمند به وجود آمدند! 

اولین گوشی هوشمند که در سال 1992 اختراع شد توسط International Business Machines (IBM) راه اندازی شد و Simon Personal Communicator نام گرفت. 

البته، این معجزه فناوری تقریباً 2 دهه بی وقفه پرورش یافت و اکنون اینجا هستیم، فقط با یک کلیک تقریباً از همه چیز فاصله داریم.

آیا می خواهید یکی از عزیزان خود را در خارج از کشور ببینید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک تماس ویدیویی با من برقرار کنید و بقیه موارد مربوط به تاریخ است! این تنها یک نمونه از این است که چگونه تقریباً 5.15 میلیون نفر از مزایای بی شماری که فناوری به آنها ارائه می دهد در زندگی خود استفاده می کنند.

هوش مصنوعی 

تسلط بر بخش عظیمی از فناوری مدرن، اختراعی است که به عنوان هوش مصنوعی شناخته می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، این نوآوری شامل هوشی است که رایانه‌ها یا ماشین‌ها با تقلید از هوش انسانی برای حل مؤثر مشکلات از طریق آگاهی از محیط خود و نشخوار فکری برای یافتن راه‌حل‌های خلاقانه به دست می‌آورند.

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟
بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

جان مک کارتی که در سال 1956 در کارگاهی در کالج دارتموث متولد شد، اولین جهش را به سمت سایبرنتیک، ارتباط بین ماشین ها و موجودات زنده انجام داد. 

اگرچه این تحقیق در ابتدا حمایت ناچیزی دریافت کرد و بودجه لازم را به دست نیاورد. در دهه 1990 بود که هوش مصنوعی مورد استفاده عملی قرار گرفت، به عنوان مثال، تشخیص پزشکی و داده کاوی محصولات هوش مصنوعی هستند. 

امروزه هوش مصنوعی تقریباً در همه زمینه‌ها، از بازی‌های ویدیویی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و تبلیغات، فناوری رایجی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

سه تفنگدار هوش مصنوعی خودمان، الکسا، سیری و دستیار گوگل با مهارت‌های جذاب خود در ارتباطات انسان‌مانند و اطاعت از فرمان، جهان را تسخیر کرده‌اند. برخی از ما حتی نمی توانیم بدون این خلاقیت های فناوری به درستی کار کنیم.

موهبت های تکنولوژی

امروزه، بخش عمده ای از جمعیت انسانی، از جمله اکثر شما که این مقاله را می خوانید، سبک زندگی سریعی را دنبال می کنند. تأخیر در هر کاری به عنوان یک شکست و اتلاف وقت بسیار تلقی می شود. 

اکنون همه چیز باید به سرعت انجام شود و اینجاست که فناوری وارد می شود. آیا برای رسیدن به مقصد خود عجله دارید؟ فقط از گوشی هوشمند خود برای استخدام یک تاکسی استفاده کنید و شروع کنید! برای درمان سوختگی پوست در خانه به مشاوره نیاز دارید؟ جستجوی گوگل را در لپ تاپ خود راه اندازی کنید و در آنجا که آن را دارید، هزاران وب سایت برای استفاده از شما وجود دارند. هیچ وظیفه ای با تکنولوژی در کنار ما غیر قابل اجرا نیست. 

آنچه ما از فناوری ساخته ایم

همانطور که از ابتدا ذکر شد، فناوری تنها چیزی است که ما را پیله می کند. از فشار یک قفل مغناطیسی تا کلیک تلفن های محبوبمان، ما بر روی سطح پرتگاه فناوری شناور هستیم. 

طولی نمی کشد که پیشرفت فعلی ما را در چشم انداز قرار دهیم، که همه ما غرق خواهیم شد. 

و این صرفاً به دلیل عدم توجه ما به این واقعیت رخ می دهد که مانند هر چیز دیگری، فناوری نیز دو چهره دارد. 

حتی در حال حاضر که شما در حال خواندن این مقاله هستید، با قطع درختان به منظور تصاحب زمین برای صنعتی شدن، منابع انبوه اکسیژن مانع می شود و کشتار پرندگان بی گناه از طریق نصب دکل های تلفن همراه را فراموش نکنیم. 

در حالی که تعداد کمی از جمعیت انسانی تحصیل کرده اند و با جنبه های دیگر استفاده بیش از حد از فناوری مبارزه می کنند، بخش اصلی می تواند کمتر به آن توجه کند. 

آیا این بیانیه تند است؟ بله همینطور است. 

اما آیا این شدت از واقعیت دنیای امروز می کاهد؟ اصلا. 

فعالان در سرتاسر جهان در حال خزیدن در میان زباله های ته نشین شده توسط صنایع و کارخانه های غول پیکر، معجزه دیگری از فناوری هستند، و خود را خسته می کنند تا بتوانند حرکتی را به وجود آورند که وضعیت زمین را به حالت قبل از ما برگرداند. به دلیل طمع ما برای فناوری، نادرست است. 

فناوری بدون شک در هر مرحله از راه ما برای دستیابی به تمدن و هماهنگی جهانی به ما کمک کرده است. 

با این حال، ناآگاهی از اعتیاد ما، یا شاید استفاده بیش از حد از فناوری که می توانیم بدون آن انجام دهیم، سقوط ما خواهد بود. پس بیایید خودمان را متمرکز کنیم و سعی کنیم به تصویر بزرگ نگاه کنیم. 

از آنجایی که فناوری بیشتر به اشتراک گذاری دانش است، به همین دلیل این ایده را مطرح می کنم که بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست.

بهترین تعریف از ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا