رباتیک

بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی

بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی – یک جفت رباتیک در مؤسسه رباتیک و هوش ماشینی مونیخ (MIRMI)، دانشگاه فنی مونیخ، در آلمان، دریافته‌اند که می‌توان با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشینی به ربات‌ها درجاتی از حس عمقی داد.

فرناندو دیاز لدزما و سامی حدادین یک رویکرد یادگیری ماشینی جدید ایجاد کرد تا به ربات اجازه دهد تا ویژگی های بدن خود را بیاموزد.

بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی
بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی

دادن توانایی حرکت روبات‌ها در دنیای واقعی مستلزم تجهیز آنها به فناوری‌هایی مانند دوربین‌ها و سنسورهای فشار—داده‌های چنین دستگاه‌هایی است.

سپس پردازش می شود و برای هدایت پاها و/یا پاها برای انجام اقدامات مناسب استفاده می شود.

این با روشی که حیوانات، از جمله انسان ها، کار را انجام می دهند، بسیار متفاوت است.

در حیوانات، مغز از وضعیت بدن خود آگاه است – می داند دست ها و پاها کجا هستند، چگونه کار می کنند و چگونه می توان از آنها برای حرکت در اطراف یا تعامل با محیط استفاده کرد.

چنین دانشی به عنوان حس عمقی شناخته می شود.

در این تلاش جدید، محققان با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشینی، توانایی های مشابهی را به روبات ها اعطا کردند.

ایده پشت سیستم آنها این است که حسگرهایی را به بدن اضافه کنند که در مورد قسمت های مختلف بدن بازخورد می دهند.

به عنوان مثال، سنسورها می دانند که زانو کجاست، به کدام سمت خم می شود و میزان خم شدن آن در هر لحظه.

محققان دریافتند که همپوشانی بین حسگرها و داده هایی که آنها به یک پردازنده مرکزی ارسال می کنند، امکان افزایش آگاهی کلی از وضعیت بدن را فراهم می کند.

آنها همچنین دریافتند که یک ربات می تواند تا حدودی یاد بگیرد که بدن خود را بدون داده های از پیش آموخته شده درک کند – در عوض، آنها به سادگی آنچه را که آنها به عنوان “حرف زدن موتور” توصیف می کنند تحریک کنید – جایی که تمام سروو موتورهای مورد استفاده برای تغذیه یک ربات به طور تصادفی در یک زمان شلیک می شوند.

این به ربات اجازه می دهد تا شروع به ساخت پایگاهی از اطلاعات کند که می تواند برای یادگیری نحوه عملکرد قطعات آن استفاده شود.

بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی
تصویری از ربات شش پا

محققان سپس رویکرد خود را بر روی انواع مختلفی از ربات‌ها از جمله یک ربات عنکبوتی شش پا، یک انسان نما و یک بازو آزمایش کردند.

آنها دریافتند که رویکرد آنها به همه انواع ربات‌های آزمایش‌شده اجازه می‌دهد تا حسی نسبت به بدن خود، اعضای خود و نحوه کار با هم داشته باشند.

بهبود خودآگاهی ربات با دادن حس عمقی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا