علم مواد

بسته بندی انقلابی: از زباله های مقوایی تا فوم پایدار

بسته بندی انقلابی: از زباله های مقوایی تا فوم پایدار -فوم بالشتکی سازگار با محیط زیست ساخته شده از مقوای بازیافتی جایگزینی قوی تر و عایق تر به جای بسته بندی سنتی ارائه می دهد و راه حلی پایدار برای صنعت حمل و نقل ارائه می دهد.

با شروع فصل تعطیلات، هدایایی در هر شکل و اندازه در سراسر جهان ارسال می شود.

 اما تمام آن بسته بندی زباله های زیادی را تولید می کند، از جمله جعبه های مقوایی و بالشتک های فوم بر پایه پلاستیک، مانند Styrofoam™.

 به جای دور انداختن آن جعبه ها، محققان، یک فوم محافظ از زباله های مقوایی ایجاد کردند.

 مواد ارتقا یافته آنها نسبت به بالشتک های سنتی و مبتنی بر فوم پلاستیکی قوی تر و عایق تر بود.

این فوم مبتنی بر مقوا تقویت شده با ژلاتین می تواند مواد بسته بندی را پایدارتر کند
این فوم مبتنی بر مقوا تقویت شده با ژلاتین می تواند مواد بسته بندی را پایدارتر کند

تبدیل زباله های خانگی به مواد سازگار با محیط زیست

در میان بسیاری از انواع زباله هایی که در خانه انباشته می شوند، کاغذهای باطله یکی از رایج ترین آنهاست.

 همه چیز از روزنامه ها و نامه های ناخواسته گرفته تا پاکت های مقوایی و جعبه های مقوایی ممکن است روی هم انباشته شود، به خصوص که خرید اینترنتی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

 محققان علاقه مند به تبدیل این ظروف و زباله های کاغذی به چیز مفید دیگری هستند – مواد پستی محکم اما سبک.

در حال حاضر، برای نگهداری وسایل الکترونیکی و اسباب‌بازی‌ها در داخل جعبه، معمولاً از مواد قالب‌گیری شده مانند استایروفوم استفاده می‌شود.

 یک جایگزین پایدار می تواند آئروژل های سلولزی سبک وزن باشد، اما روش های فعلی برای تولید آنها از کاغذ باطله نیازمند چندین مرحله پیش تصفیه شیمیایی است.

 بنابراین، جین‌شنگ گو و همکارانش می‌خواستند راه ساده‌تری برای ساخت مواد فوم مبتنی بر کاغذ باطله بیابند که بتواند در برابر سخت‌ترین نوع تحویل مقاومت کند.

فوم مبتکرانه مبتنی بر مقوا برای محافظت پیشرفته

تیم برای ایجاد کف خود، ضایعات مقوا را در مخلوط کن شکستند تا خمیری ایجاد کنند، سپس آن را با چسب ژلاتین یا پلی وینیل استات (PVA) مخلوط کردند.

 مخلوط‌ها در قالب‌ها ریخته شده، در یخچال قرار می‌گیرند، سپس در فریزر خشک می‌شوند تا کف‌های بالشتکی تشکیل شود.

 هر دو فوم های مبتنی بر کاغذ به عنوان عایق های حرارتی خوب و جاذب انرژی قوی عمل می کنند – حتی بهتر از برخی فوم های پلاستیکی.

سپس این تیم با ترکیب خمیر کاغذ، ژلاتین، چسب PVA و یک سیال مبتنی بر سیلیس که با اعمال نیرو سخت می‌شود، یک نسخه سنگین از فوم کاغذ باطله خود ایجاد کردند.

 این نسخه از فوم مبتنی بر مقوا در برابر ضربات چکش بدون اینکه از هم جدا شود، مقاومت می‌کند و این نتیجه نشان می‌دهد که می‌توان از فوم در تحویل‌های پرقدرت مانند قطرات هوایی بدون چتر نجات استفاده کرد.

محققان می گویند کار آنها روشی ساده و در عین حال کارآمد برای چرخش مقوا برای ایجاد مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست ارائه می دهد.

منبع

بسته بندی انقلابی: از زباله های مقوایی تا فوم پایدار

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا