سلامت

باز کردن قفل جاودانگی: سلول های T به عنوان چشمه جدید جوانی

باز کردن قفل جاودانگی: سلول های T به عنوان چشمه جدید جوانی -دانشمندان کشف کرده‌اند که سلول‌های CAR T که به طور سنتی در درمان سرطان استفاده می‌شوند، می‌توانند برای مبارزه با پیری با از بین بردن سلول‌های پیر، مهندسی شوند و یک درمان امیدبخش با دوز واحد و مادام‌العمر در برابر بیماری‌های مرتبط با پیری ارائه دهند.

چشمه جوانی برای قرن ها از کاوشگران گریزان بوده است. به نظر می رسد که اکسیر ضد پیری جادویی ممکن است در تمام دوران درون ما وجود داشته باشد.

پروفسور کورینا آمور وگاس و همکارانش در آزمایشگاه Cold Spring Harbor (CSHL) کشف کرده اند که سلول های T را می توان برای مبارزه با پیری برنامه ریزی مجدد کرد.

 با توجه به مجموعه ای از تغییرات ژنتیکی مناسب، این گلبول های سفید می توانند به گروه دیگری از سلول ها به نام سلول های پیر حمله کنند.

 تصور می‌شود که این سلول‌ها مسئول بسیاری از بیماری‌هایی هستند که در آینده با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم.

“اگر آن را به موش های مسن بدهیم، آنها جوان می شوند. اگر آن را به موش های جوان بدهیم، دیرتر پیر می شوند. هیچ درمان دیگری در حال حاضر نمی تواند این کار را انجام دهد.» – آمور وگاس

سلول های پیر آنهایی هستند که تکثیر را متوقف می کنند. با افزایش سن، آنها در بدن ما جمع می شوند و در نتیجه التهاب مضر ایجاد می کنند.

 در حالی که در حال حاضر چندین دارو وجود دارد که می تواند این سلول ها را از بین ببرد، بسیاری از آنها باید به طور مکرر در طول زمان مصرف شوند.

به عنوان یک جایگزین، آمور وگاس و همکارانش به داروی زنده ای به نام سلول های T CAR (گیرنده آنتی ژن کایمریک) روی آوردند.

 آنها کشف کردند که می توان سلول های CAR T را برای از بین بردن سلول های پیر در موش دستکاری کرد. در نتیجه، موش ها زندگی سالم تری داشتند.

 وزن بدن آنها کاهش یافته، متابولیسم و ​​تحمل گلوکز بهبود یافته و فعالیت بدنی افزایش یافته است. تمام مزایا بدون هیچ گونه آسیب بافتی یا سمی به دست آمد.

سلول های پیر (آبی) با افزایش سن جمع می شوند. سلول های CAR T را می توان طوری برنامه ریزی کرد که آنها را جستجو کرده و از بین ببرد. تصویر بالا نمونه‌های بافت سالم لوزالمعده را از یک موش مسن نشان می‌دهد که در یک نوزاد جوان تحت درمان با سلول‌های
سلول های پیر (آبی) با افزایش سن جمع می شوند. سلول های CAR T را می توان طوری برنامه ریزی کرد که آنها را جستجو کرده و از بین ببرد. تصویر بالا نمونه‌های بافت سالم لوزالمعده را از یک موش مسن نشان می‌دهد که در یک نوزاد جوان تحت درمان با سلول‌های

“اگر آن را به موش های مسن بدهیم، آنها جوان می شوند. اگر آن را به موش های جوان بدهیم، دیرتر پیر می شوند. هیچ درمان دیگری در حال حاضر نمی تواند این کار را انجام دهد،” Amor Vegas می گوید.

شاید بزرگترین قدرت سلول های CAR T طول عمر آنها باشد. این تیم دریافتند که تنها یک دوز در سنین پایین می تواند اثرات مادام العمر داشته باشد.

 این درمان واحد می تواند در برابر شرایطی که معمولاً در مراحل بعدی زندگی رخ می دهد، مانند چاقی و دیابت محافظت کند.

موش های جوانی که با سلول های CAR T درمان شده اند کندتر پیر می شوند و از شرایط طبیعی مرتبط با پیری مانند چاقی و دیابت محافظت می شوند.

 کارتون بالا یک موش جوان را نشان می‌دهد که تحت درمان با سلول‌های CAR T قرار گرفته و به مدت دو ماه از رژیم غذایی پرچرب استفاده کرده است.

 نمودارها نشان می‌دهند که در مقایسه با موش‌های تحت درمان با رژیم غذایی مشابه، موش‌های تحت درمان وزن بدن کمتری داشتند.

آمور وگاس توضیح می دهد: «سلول های T این توانایی را دارند که حافظه را توسعه دهند و برای مدت طولانی در بدن شما باقی بمانند، که بسیار متفاوت از یک داروی شیمیایی است.

 با سلول‌های CAR T، شما پتانسیل دریافت این درمان را دارید، و بعد تمام می‌شود. برای آسیب شناسی های مزمن، این یک مزیت بزرگ است.

 به بیمارانی فکر کنید که چندین بار در روز نیاز به درمان دارند، در مقابل شما انفوزیون دریافت می‌کنید، و پس از آن می‌توانید چندین سال به درمان بپردازید.»

سلول‌های CAR T برای درمان انواع سرطان‌های خون مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تاییدیه FDA را برای این منظور در سال 2017 دریافت کردند.

اما Amor Vegas یکی از اولین دانشمندانی است که نشان داد پتانسیل پزشکی سلول‌های CAR T حتی فراتر از سرطان است.

آزمایشگاه Amor Vegas اکنون در حال بررسی است که آیا سلول های CAR T به موش ها اجازه می دهند نه تنها سالم تر بلکه طولانی تر زندگی کنند. اگر چنین باشد، جامعه یک موش به چشمه آرزوی جوانی نزدیکتر خواهد شد.

مرجع: 24 ژانویه 2024، پیری طبیعت .
DOI: 10.1038/s43587-023-00560-5

باز کردن قفل جاودانگی: سلول های T به عنوان چشمه جدید جوانی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا