گوناگون

بازنویسی تاریخ جنگل های آمازون

بازنویسی تاریخ: تحقیقات جدید نشان می دهد که هزاران مکان کشف نشده پیش از به وجود آمدن کشور کلمبیا در جنگل های آمازون وجود دارد.

بازنویسی تاریخ جنگل های آمازون – تحقیقات نشان می‌دهد که حوضه آمازون احتمالاً بیش از 10000 مکان کشف‌نشده قبل از کلمبیا را در خود جای داده است که بر تأثیر عمیق جوامع باستانی بر اکولوژی منطقه تأکید می‌کند و بر نیاز به حفاظت و مدیریت پایدار آن تأکید می‌کند.

یک مطالعه جدید تخمین می‌زند که بیش از 10000 مکان باستان‌شناسی پیش از کلمبیا در سراسر حوضه آمازون کشف نشده باقی مانده است.

 این تحقیق با استفاده از داده‌های سنجش از دور و مدل‌سازی فضایی پیش‌بینی‌کننده، تأثیر بالقوه جوامع پیش از کلمبیا را در منطقه آمازون روشن می‌کند.

بازنویسی تاریخ جنگل های آمازون

نویسندگان می نویسند: “گستره وسیع سایت های باستان شناسی و جنگل های گسترده تغییر یافته توسط انسان در سراسر آمازون برای ایجاد درک دقیق از تعاملات بین جوامع انسانی، جنگل های آمازون و آب و هوای زمین بسیار مهم است.”

تاثیر بومی بر آمازون

جوامع بومی بیش از 12000 سال است که حوضه آمازون را خانه می نامند و سازه های خاکی باستانی و مناظر اهلی شده را ایجاد کرده اند که تأثیرات طولانی مدتی بر ترکیب جنگل های مدرن داشته است.

 با این حال، اندازه و مقیاس سکونتگاه‌های آمازون و دگرگونی چشم‌انداز به خوبی درک نشده است – مکان‌ها دورافتاده هستند و اغلب توسط پوشش گیاهی متراکم پوشیده می‌شوند.

 به این ترتیب، هرگز یک بررسی جامع از سایت های پیش از کلمبیا در سراسر حوضه آمازون وجود نداشته است.

فناوری LIDAR در اکتشافات باستان شناسی

LIDAR هوابرد (تشخیص نور و محدوده)، یک تکنیک سنجش از دور که می‌تواند تغییرات کوچک در توپوگرافی سطح زمین در زیر تاج جنگل را ترسیم کند، برای کشف بسیاری از سازه‌ها و کارهای خاکی پیش از کلمبیایی که قبلا ناشناخته بودند در مکان‌های جنگلی شدید در سرتاسر مرکز و مناطق مرکزی استفاده شده است. آمریکای جنوبی.

در اینجا، وینیسیوس پریپاتو و همکارانش 5315 کیلومتر مربع از داده‌های پیمایش LIDAR را جستجو کردند و 24 عملیات خاکی گزارش‌نشده توسط انسان، از جمله دهکده‌های مستحکم، سازه‌های دفاعی و تشریفاتی، سکونتگاه‌های بالای کوه و دیگر ژئوگلیف‌ها را در مناطقی در سراسر حوضه آمازون کشف کردند.

 با این حال، داده های نظرسنجی LIDAR تنها 0.08٪ از کل منطقه آمازون را پوشش می دهد.

مدل سازی پیش بینی و اکتشافات بالقوه

Peripato و همکاران برای درک بهتر اینکه کجا و چه تعداد از سایت های پیش کلمبیایی غیرمستند ممکن است رخ دهد  .

  داده‌های حاصل از بررسی‌های کوچک حوضه گسترده، و همچنین داده‌های مربوط به سایر مکان‌های قبلاً شناسایی‌شده را با یک مدل توزیع فضایی پیش‌بینی‌کننده ترکیب کردند.

 بر اساس این مدل، بین 10272 تا 23648 سازه در مقیاس بزرگ پیش از کلمبیا به ویژه در جنوب غربی آمازون باقی مانده است.

علاوه بر این، نویسندگان روابط بین احتمال پیش‌بینی‌شده عملیات خاکی و وقوع و فراوانی گونه‌های درختی اهلی را شناسایی کردند و ارتباط قابل توجهی بین این دو یافتند، که نشان می‌دهد شیوه‌های فعال مدیریت جنگل‌های بومی پیش از کلمبیا مدت‌هاست که اکولوژی جنگل‌های مدرن در سراسر آمازون را شکل داده است.

 پریپاتو و همکاران می نویسند: “جنگل های آمازونی به وضوح نه تنها به دلیل ارزش اکولوژیکی و زیست محیطی بلکه به دلیل ارزش باستانی، اجتماعی و زیست فرهنگی بالای خود که می تواند به جامعه مدرن یاد دهد که چگونه منابع طبیعی خود را به طور پایدار مدیریت کند، شایسته حفاظت است  . “

بازنویسی تاریخ جنگل های آمازون

منبع

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا