دیابت

افزایش انسولین پس از خوردن غذا در واقع چیز خوبی است

محققان در Sinai Health بینش های مهمی را در مورد ارتباط بین سطح انسولین بعد از غذا و سلامت طولانی مدت قلبی و متابولیک کشف کرده اند.

 این مطالعه این باور رایج را که افزایش انسولین بعد از غذا خوردن چیز بدی است به چالش می کشد.

برعکس – این می تواند نشانگر سلامتی خوب در آینده باشد.

این مطالعه به رهبری دکتر راوی رتناکاران، متخصص بالینی در مؤسسه تحقیقاتی Lunenfeld-Tanenbaum، بخشی از Sinai Health، به بررسی چگونگی تأثیر سطح انسولین بعد از غذا بر سلامت قلبی متابولیک پرداخت.

 در حالی که تحقیقات گذشته نتایج متناقضی را به همراه داشته است که هم اثرات مضر و هم مفید را نشان می دهد، این مطالعه جدید با هدف ارائه تصویر واضح تری در یک دوره زمانی طولانی انجام شده است.

این تیم یافته های خود را در مجله آنلاین eClinica Medicine ، منتشر شده توسط گروه Lancet گزارش کردند.

درک نقش انسولین

به طور معمول، سطح انسولین پس از خوردن غذا افزایش می یابد تا به مدیریت قند خون کمک کند.

 با این حال، نگرانی این است که آیا افزایش سریع انسولین بعد از غذا می تواند سلامتی بدی را به همراه داشته باشد یا خیر.

 برخی معتقدند افزایش انسولین، به ویژه پس از خوردن کربوهیدرات، باعث افزایش وزن و مقاومت به انسولین می شود.

 این زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی‌دهند و کنترل سطح قند خون را سخت‌تر می‌کند و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.

دکتر رتناکاران، که همچنین متخصص غدد در مرکز دیابت رهبری سینا در بیمارستان Mount Sinai است، گفت: «این پیشنهاد توسط برخی افراد مبنی بر اینکه پیک‌های انسولین با افزایش وزن، اثرات مضری دارد.» حفظ، عملکرد و بازسازی سلول های بتا. او همچنین استاد دانشکده پزشکی Temerty دانشگاه تورنتو است.

او گفت: “گاهی اوقات بیمارانی را در کلینیک می بینم که این تصور را اتخاذ کرده اند، شاید از طریق اینترنت یا مطالبی که می خوانند، که نمی توانند سطح انسولین خود را خیلی بالا ببرند.”

علم به اندازه کافی قطعی نیست که این تصور را پشتیبانی کند. دکتر رتناکاران گفت: اکثر مطالعات در مورد این موضوع یا در مدت زمان کوتاهی انجام شده اند یا بر اساس اندازه گیری های انسولین به صورت جداگانه انجام شده اند که ناکافی بوده و می توانند گمراه کننده باشند.

روش شناسی و شرکت کنندگان

تیم او با بررسی پیامدهای قلبی متابولیک پاسخ انسولین در درازمدت و به گونه ای که سطح پایه قند خون را به حساب می آورد، به این مشکل پرداخت. نکته دوم کلیدی است زیرا هر فرد پاسخ انسولین فردی دارد که بسته به میزان قند خون متفاوت است.

این مطالعه بر روی مادران تازه وارد انجام شد زیرا مقاومت به انسولین که در دوران بارداری رخ می دهد، تعیین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده را ممکن می سازد.

 306 شرکت‌کننده در طول بارداری، بین سال‌های 2003 و 2014، انتخاب شدند و در یک، سه و پنج سال پس از زایمان تحت آزمایش‌های جامع قلبی متابولیک، از جمله آزمایش‌های چالش گلوکز قرار گرفتند.

 تست چالش گلوکز، سطوح گلوکز و انسولین را در مقاطع زمانی مختلف پس از مصرف یک نوشیدنی شیرین حاوی 75 گرم گلوکز و پس از یک دوره ناشتا اندازه گیری می کند.

مفاهیم و جهت گیری های آینده

در حالی که معمولاً در عمل پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، تفسیر سطح انسولین از آزمایش می تواند گمراه کننده باشد اگر قند خون پایه را در نظر نگیریم.

 این فقط در مورد سطح انسولین نیست. دكتر رتناكاران با اشاره به اينكه در اينجاست كه بسياري از تفاسير گذشته كوتاه شده اند، گفت: «درك آنها در ارتباط با گلوكز است.

 او گفت که اندازه گیری بهتر پاسخ انسولین اصلاح شده (CIR) است که سطح پایه گلوکز خون را به حساب می آورد و به آرامی در این زمینه برجسته می شود.

این مطالعه روندهای شگفت انگیزی را نشان داد. با افزایش پاسخ اصلاح شده انسولین، بدتر شدن قابل توجهی در دور کمر، سطح HDL (کلسترول خوب)، التهاب و مقاومت به انسولین، در صورتی که عوامل همراه را در نظر نگیریم، مشاهده شد.

 با این حال، این روندهای به ظاهر منفی با عملکرد بهتر سلول های بتا همراه بود. سلول‌های بتا انسولین تولید می‌کنند و توانایی آن‌ها در انجام این کار ارتباط نزدیکی با خطر دیابت دارد – هر چه عملکرد سلول‌های بتا بهتر باشد، خطر کمتری دارد.

دکتر رتناکاران گفت: “یافته های ما مدل کربوهیدرات-انسولین چاقی را تایید نمی کند.” ما مشاهده کردیم که یک پاسخ ترشحی انسولین پس از چالش – پس از تنظیم سطح گلوکز – فقط با اثرات متابولیک مفید مرتبط است.

“یک پاسخ قوی ترشحی انسولین پس از چالش نه تنها نشان دهنده سلامت قلبی متابولیک نامطلوب نیست، بلکه عملکرد متابولیک مطلوب را در سال های آینده پیش بینی می کند.”

در دراز مدت، سطوح بالاتر پاسخ انسولین اصلاح شده با عملکرد بهتر سلول‌های بتا و سطوح گلوکز پایین‌تر، بدون ارتباط با BMI، اندازه دور کمر، چربی‌ها، التهاب، یا حساسیت یا مقاومت به انسولین مرتبط بود.

 مهمتر از همه، زنانی که بالاترین CIR را داشتند، خطر ابتلا به پیش دیابت یا دیابت در آینده به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

Anne-Claude Gingras، مدیر LTRI و معاون رئیس جمهور گفت: “این تحقیق این ایده را به چالش می کشد که سطح بالای انسولین بعد از غذا ذاتا بد است و گام مهمی به جلو در درک ما از نقش پیچیده انسولین در تنظیم متابولیسم است.” تحقیقات در بهداشت سینا.

دکتر رتناکاران امیدوار است که یافته های آنها نحوه نگرش متخصصان پزشکی و عموم مردم به نقش انسولین در متابولیسم و ​​مدیریت وزن را تغییر دهد.

پزشکانی وجود دارند که با این تصور که سطح انسولین بالاتر یک چیز بد است، موافقند و گاهی به بیماران توصیه می کنند که نوسانات انسولین خود را بعد از غذا محدود کنند. اما این به این سادگی نیست.»

مرجع: “پیامدهای قلبی متابولیک آتی ترشح بیش از حد انسولین در پاسخ به گلوکز خوراکی: یک مطالعه کوهورت آینده نگر” توسط Ravi Retnakaran، Jiajie Pu، Anthony J. Hanley، Philip W. Connelly، Mathew Sermer و Bernard Zinman، 13 دسامبر 2023، MicineC .
DOI: 10.1016/j.eclinm.2023.102363

افزایش انسولین پس از خوردن غذا در واقع چیز خوبی است

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا