سلامت روانمغز و اعصاب

افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با افزایش مصرف حشیش

افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با افزایش مصرف حشیش -مقاله منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند نشان می دهد که 16 میلیون آمریکایی به اختلال مصرف حشیش مبتلا هستند.

بر اساس مقاله مروری جدید دانشکده پزشکی مریلند (UMSOM) که اخیراً در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، استفاده گسترده از حشیش (ماری جوانا) و افزایش قدرت آن با افزایش شرایط روانپزشکی مرتبط با حشیش مرتبط است.

 این نیاز فوری پزشکان را برای غربالگری و درمان بیمارانی که علائم اختلال مصرف حشیش را تجربه می‌کنند، نشان می‌دهد، که به این معنی است که آنها با مشکلات قابل توجهی از مصرف این دارو مواجه می‌شوند.  

طبق این مقاله، تقریباً از هر پنج آمریکایی 12 ساله و بالاتر، یک نفر در سال 2021 حشیش مصرف کرده است و بیش از 16 میلیون نفر معیارهای اختلال مصرف حشیش را مطابق با راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات سلامت انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-5-) دارند . TR ).

 جوانان 18 تا 25 ساله به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می گیرند. این بررسی نشان داد که بیش از 14 درصد از افراد در این گروه سنی دارای اختلال مصرف حشیش بودند.

باورهای غلط و خطرات مصرف حشیش

«اطلاعات نادرست زیادی در حوزه عمومی در مورد حشیش و اثرات آن بر سلامت روانی وجود دارد و بسیاری تصور می‌کنند که استفاده از این دارو بی‌خطر است و عوارض جانبی ندارد.

برای پزشکان و عموم مردم مهم است که درک کنند که حشیش می‌تواند اثرات اعتیادآور داشته باشد و علائم و نشانه‌ها را برای تشخیص و درمان مناسب تشخیص دهند.»

بررسی دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند افزایش شرایط روانپزشکی مرتبط با حشیش را نشان می‌دهد و نیاز به بهبود آگاهی و درمان اختلال مصرف حشیش، به‌ویژه در میان بزرگسالان جوان را ضروری می‌سازد.
بررسی دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند افزایش شرایط روانپزشکی مرتبط با حشیش را نشان می‌دهد و نیاز به بهبود آگاهی و درمان اختلال مصرف حشیش، به‌ویژه در میان بزرگسالان جوان را ضروری می‌سازد.

افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با افزایش مصرف حشیش

اختلال مصرف حشیش به عنوان مصرف مشکل ساز ماری جوانا تعریف می شود.

 علائم شامل میل به دارو و عدم کنترل مصرف آن با وجود تجربه عوارض جانبی منفی مانند مشکلات در محل کار یا مدرسه است.

 بیشتر در افرادی که بیش از چهار روز در هفته حشیش مصرف می کنند، شیوع دارد.

 در حالی که عوامل خطر اولیه فراوانی و مدت مصرف حشیش است، داشتن اختلال مصرف مواد دیگر یا سایر شرایط روانپزشکی نیز احتمال تشخیص را افزایش می‌دهد.

شرایط روانپزشکی و علائم فیزیکی

دکتر گورلیک گفت: «تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به اختلال مصرف حشیش، بیماری روانپزشکی دیگری مانند افسردگی شدید، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال اضطراب فراگیر دارند.

 این حیاتی است که بیماران به دنبال درمان روانپزشکی مناسب برای رسیدگی به عوامل خطر خود باشند.

علائم و نشانه های فیزیکی اختلال مصرف حشیش می تواند از زرد شدن نوک انگشتان تا افزایش افسردگی و اضطراب در هنگام مصرف حشیش متغیر باشد.

 با این حال، برای تشخیص صحیح توسط پزشک، بیماران باید دو یا چند معیار برای اختلال مصرف حشیش را مطابق با DSM-5-TR داشته باشند.

 اینها شامل عملکرد ضعیف در مدرسه یا محل کار یا از دست دادن تعهدات مهم خانوادگی به دلیل مصرف حشیش است. تجربه علائم ترک یا میل به حشیش از دیگر علائم است.

تلاش آموزشی و آگاهی عمومی

دکتر گورلیک، که سردبیر مجله تحقیقات شاهدانه نیز هست، این بررسی گسترده را برای آموزش پزشکان در مورد مجموعه ای از مسائل بهداشتی که ممکن است با مصرف کوتاه مدت و بلندمدت حشیش به عنوان تعداد فزاینده ای مرتبط باشد، انجام داد.

افراد از محصولات شاهدانه استفاده می کنند. او همچنین با هدف افزایش آگاهی عمومی در مورد اختلال مصرف کننده حشیش، هم از نظر شناخت علائم آن و هم درک گزینه های درمانی، تلاش کرد.

این مقاله همچنین به سایر خطرات مصرف بیش از حد حشیش اشاره کرد: مصرف حشیش 10 درصد از کل مراجعات به اورژانس مربوط به مواد مخدر در ایالات متحده را تشکیل می دهد و با 30 تا 40 درصد افزایش خطر تصادفات رانندگی همراه است.

 در سال 2022، افراد 18 تا 25 ساله بیشترین میزان مراجعه به بخش اورژانس مربوط به حشیش را به خود اختصاص دادند.

تحقیقات اعتیاد و درمان های بالقوه

مارک تی گلدوین، MD، پروفسور برجسته جان زی و آکیکو کی. باورز، گفت: «تقریباً یک نفر از هر ده نفری که حشیش مصرف می‌کند معتاد می‌شود، و برای کسانی که قبل از 18 سالگی شروع به مصرف می‌کنند، این میزان به یک در شش افزایش می‌یابد.»

 با افزایش استفاده از این دارو، ما باید عمیقاً در تحقیقات اساسی برای درک سیستم کانابینوئید مغز تحقیق کنیم.

 ما همچنین باید مطالعات ترجمه‌ای از درمان‌هایی را طراحی کنیم که این مکانیسم‌های مغزی را هدف قرار می‌دهند تا به مبتلایان به اختلال مصرف حشیش – به ویژه بزرگسالان جوان و زنان باردار – کمک کنند تا بر وابستگی خود به این دارو غلبه کنند.

بخش مهمی از ماموریت UMSOM، هدایت نوآوری در زمینه پزشکی اعتیاد و یادگیری بیشتر در مورد تفاوت های عصبی در مغز است که باعث می شود برخی افراد بیشتر مستعد سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد شوند.

 به عنوان بخشی از این مأموریت، این مدرسه اخیراً مؤسسه Kahlert را برای پزشکی اعتیاد افتتاح کرده است که متخصصان برجسته اعتیاد را گرد هم می آورد تا در مطالعه مکانیسم های مغزی زمینه ساز اعتیاد و آموزش نسل جدیدی از پزشکان در زمینه پزشکی اعتیاد همکاری کنند.

درک و درمان اختلالات مرتبط با حشیش

دکتر آسف کلر، دانشیار مؤسسه کالرت، دکتر دونالد ای. ویلسون، MD، پروفسور برجسته MACP و رئیس هیئت مدیره، گفت: «هنوز چیزهای زیادی درباره این شرایط درک نمی کنیم، از جمله اینکه چرا برخی افراد اختلالات مرتبط با حشیش را تجربه می کنند.

نوروبیولوژی در UMSOM. این چیزی است که ما سعی می کنیم از طریق مطالعات تحقیقاتی پیش بالینی بهتر درک کنیم. ما همچنین در حال کار بر روی توسعه درمان‌هایی برای اختلالات مرتبط با حشیش هستیم.»

در حال حاضر هفت اختلال شناخته شده مرتبط با مصرف حشیش وجود دارد.

 برخی از آنها عبارتند از اختلال اضطراب ناشی از شاهدانه، اختلال روانپریشی ناشی از شاهدانه، اختلال خواب ناشی از حشیش، و هذیان ناشی از شاهدانه، که به صورت بیش فعالی، بی قراری و بی قراری همراه با توهم ظاهر می شود.

 اغلب، علائم آن‌ها می‌تواند بسیار شبیه علائم اختلالات مشابه غیر مرتبط با حشیش باشد.

گزینه های غربالگری و درمان

برای تشخیص صحیح بیماران از نظر اختلال مصرف حشیش، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه می کند که نوجوانان و بزرگسالان از نظر اختلال مصرف حشیش (و سایر اختلالات مصرف مواد) در مراکز مراقبت اولیه غربالگری شوند تا زمانی که خدمات برای تشخیص دقیق، درمان و مراقبت مناسب می توانند ارائه یا ارجاع شود.

 غربالگری بهتر است با یک پرسشنامه سلامت مستقل یا با یک پرسشنامه سلامت بزرگتر در طول ویزیت مراقبت های بهداشتی انجام شود.

 در حالی که FDA هیچ دارویی را به عنوان موثر برای درمان اختلال مصرف حشیش تایید نکرده است، درمان‌های خاصی می‌توانند به مبتلایان به اختلال مصرف حشیش کمک کنند علائم را مدیریت کرده و مصرف حشیش را کاهش داده یا متوقف کنند.

 اینها شامل درمان تعاملی شناختی (CBT) و درمان تقویت انگیزشی (MET) است که به بیماران کمک می کند افکار و رفتارهایی را که باعث استفاده آنها از حشیش می شود مدیریت کنند و بهتر بفهمند چرا از حشیش استفاده می کنند.

 نوجوانان ممکن است از گزینه های درمانی مبتنی بر خانواده مزایای بیشتری کسب کنند.

گولیک گفت که درمان از طریق خدمات بهداشت از راه دور به طور گسترده‌تری در دسترس است، اما انگ بیماری روانی و اعتیاد و کمبود متخصصان مراقبت‌های بهداشت روان همچنان موانعی را برای درمان بسیاری از بیماران ایجاد می‌کند.

افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با افزایش مصرف حشیش

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا