ذهن و خلق و خوکودکان و نوزادان

اعتماد کودکان به ربات ها در مقابل انسان ها

اعتماد کودکان به ربات ها در مقابل انسان ها -یک مطالعه جدید به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه کودکان سه تا پنج ساله قابلیت اطمینان اطلاعات از انسان‌ها و روبات‌ها را ارزیابی می‌کنند.

این مطالعه نشان داد که کودکان بر اساس دقت گذشته یک خبرچین اعتماد گزینشی نشان می‌دهند، کودکان کوچک‌تر بیشتر از یک ربات اطلاعات یک انسان نادرست را می‌پذیرند، در حالی که بچه‌های بزرگ‌تر به اطلاع‌رسان غیرقابل اعتماد بدون توجه به ماهیت آنها اعتماد ندارند.

این تحقیق بینش هایی را در مورد توسعه اعتماد و یادگیری اجتماعی در عصر دیجیتال ارائه می دهد، جایی که کودکان اغلب با منابع مبتنی بر هوش مصنوعی تعامل دارند.

 این امر بر اهمیت در نظر گرفتن مراحل رشد کودکان هنگام طراحی ربات های آموزشی و ابزارهای هوش مصنوعی تاکید می کند.

حقایق کلیدی:

  1. کودکان بر اساس دقت گذشته آگاه کننده به اطلاعات اعتماد گزینشی نشان می دهند.
  2. کودکان کوچکتر به انسان ها نسبت به روبات ها اعتماد بیشتری دارند، حتی اگر انسان غیرقابل اعتماد باشد.
  3. این مطالعه تفاوت‌های رشدی در استراتژی‌های اعتماد کودکان به انسان‌ها و روبات‌ها را برجسته می‌کند.

منبع: SUTD

در این عصر دیجیتال، کودکان در معرض حجم عظیمی از اطلاعات آنلاین قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها تأیید نشده و به طور فزاینده‌ای توسط منابع غیرانسانی تولید می‌شوند، مانند مدل‌های زبان مبتنی بر هوش مصنوعی.

 همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، توانایی ارزیابی قابلیت اطمینان یک منبع یک مهارت مهم در پرورش تفکر انتقادی است.

بر اساس مطالعه ای که در مجله  Child Development  با عنوان «کودکان کوچکتر، نه بزرگتر، کودکان کوچکتر، نه بزرگتر، به یک انسان نادرست، بیشتر از خبرچین ربات نادرست.’

اعتماد کودکان به ربات ها در مقابل انسان ها
اعتماد کودکان به ربات ها در مقابل انسان ها

“کودکان فقط به کسی اعتماد نمی کنند که به آنها برچسب ها را آموزش دهد، آنها به کسانی اعتماد می کنند که در گذشته قابل اعتماد بودند.

 لی شیائوکیان، محقق دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور (SUTD) توضیح داد که این گزینش پذیری در یادگیری اجتماعی منعکس کننده درک نوظهور کودکان خردسال از چیزی است که یک منبع خوب (موثق) اطلاعات را ایجاد می کند.

استاد راهنمای دکترای او پروفسور یو وی کوین، استاد روانشناسی و رئیس گروه علوم انسانی و هنرهای علوم اجتماعی در SUTD.

“مسئله مورد بحث این است که چگونه کودکان خردسال از هوش خود برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی یاد بگیرند و به چه کسی اعتماد کنند، استفاده می کنند.”

در این مطالعه، شرکت کنندگانی از پیش دبستانی های سنگاپور مانند ChildFirst، Red SchoolHouse و Safari House، بین سه تا پنج سال، به ترتیب زیر و بالاتر از میانگین سنی 4.58 سال به دو گروه «کوچکتر» و «بزرگتر» تقسیم شدند.

 آنها با یک ربات یا خبرچین انسانی جفت شدند، که یا برچسب های دقیق یا نادرستی برای اشیاء، مانند “توپ” یا “کتاب” ارائه می کرد.

سپس محققان آزمایش کردند تا ببینند آیا هویت مخبر (انسان یا ربات) و سابقه کار به عنوان یک خبرچین قابل اعتماد و همچنین سن کودک بر اعتماد کودک به خبرچین برای برچسب زدن درست چیزها در آینده تأثیر گذاشته است یا خیر. 

شرکت کنندگان در طول مطالعه تنها با یک مطلع ارائه شدند و اعتماد آنها با تمایل آنها برای پذیرش اطلاعات جدید سنجیده شد.

 ربات اجتماعی انسان نما توسط SoftBank Robotics، NAO که صدایی شبیه به انسان اما روباتیک دارد، به عنوان خبررسان ربات استفاده شد.

برای مقایسه شرایط، خبرچین انسانی حرکات خود را با حرکات ربات مطابقت داد.

 یک آزمایش‌کننده نیز در کنار شرکت‌کننده نشسته بود تا سؤالات لازم را بپرسد تا شرکت‌کننده برای موافقت با اطلاع‌دهنده تحت فشار قرار نگیرد.

این مطالعه نشان داد که کودکان مایل به پذیرش اطلاعات جدید از افراد خبرچین و ربات‌هایی بودند که قبلاً اطلاعات دقیقی ارائه کرده بودند، اما نه از یک خبرچین بالقوه غیرقابل اعتماد که در گذشته اشتباهاتی مرتکب شده بود – به‌ویژه زمانی که مخبر یک ربات بود.

در مورد تأثیر سن، نویسندگان گزارش کردند که احتمال پذیرش اطلاعات از یک انسان غیرقابل اعتماد بیشتر از یک ربات غیرقابل اعتماد توسط کودکان کوچکتر است، اما مشخص شد که کودکان بزرگتر به اطلاعات یک خبرچین، انسان یا ربات غیرقابل اعتماد اعتماد ندارند یا آنها را رد می کنند.

«این نتایج نشان می‌دهد که کودکان کوچک‌تر و بزرگ‌تر ممکن است استراتژی‌های اعتماد انتخابی متفاوتی داشته باشند، به‌ویژه روشی که آنها از قابلیت اطمینان و نشانه‌های هویتی مطلع‌کنندگان هنگام تصمیم‌گیری برای اعتماد کردن استفاده می‌کنند.

 همراه با تحقیقات دیگر در مورد اعتماد انتخابی کودکان، ما نشان می‌دهیم که با بزرگ‌تر شدن کودکان، آنها ممکن است به طور فزاینده‌ای به نشانه‌های قابلیت اطمینان برای هدایت رفتار اعتمادشان تکیه کنند.»

تحقیقات قبلی نشان داده است که کودکان برای تشخیص اینکه آیا یک مطلع قابل اعتماد است یا نه، به عواملی مانند سن، آشنایی و زبان تکیه می کنند.

 ممکن است کودکان کوچکتر بیشتر به نشانه های هویتی مانند اینها تکیه کنند تا شواهد معرفتی. با بزرگتر شدن، کودکان هنگام تصمیم گیری برای اعتماد به یک خبرچین بیشتر بر «آنچه می دانید» تأکید می کنند تا «چه کسی هستید».

این اولین مطالعه‌ای است که این سؤالات را مطرح می‌کند: (1) آیا کودکان استنباط‌های متفاوتی درباره روبات‌ها با سوابق مختلف دقت می‌کنند؟ و (2) آیا این استنباط ها با نتایج مربوط به انسان قابل مقایسه هستند؟

پروفسور یوو توضیح داد: پرداختن به این سوالات دیدگاه منحصر به فردی را در مورد توسعه اعتماد و یادگیری اجتماعی در میان کودکانی که در کنار منابع مختلف اطلاعاتی از جمله روبات‌های اجتماعی بزرگ می‌شوند، ارائه می‌کند.

این تحقیق پیامدهای قابل توجهی برای آموزش دارد، جایی که روبات ها و ابزارهای آموزشی غیر انسانی به طور فزاینده ای در کلاس درس ادغام می شوند.

کودکان امروزی ممکن است ربات ها را به اندازه انسان ها قابل اعتماد نبینند، اگر زیاد با روبات ها تعامل نداشته باشند.

 با این حال، وقتی کودکان بیشتر در معرض ماشین‌های هوشمند قرار می‌گیرند، می‌توانند ربات‌ها را به‌عنوان منابع هوشمند و قابل اعتماد دانش ببینند.

مطالعات آینده می تواند نظریه توسعه یادگیری انتخابی را فراتر از محدوده یادگیری کلمات، مانند استفاده از ابزار، تطابق بیان عاطفی، یا حوزه های اپیزودیک مانند یادگیری مکان، بررسی کند.

 در حال حاضر، محققان امیدوارند که یافته های آنها در حوزه آموزش طراحی مورد توجه قرار گیرد.

طراحان باید تأثیر شایستگی درک شده را هنگام ساخت ربات ها و سایر ابزارهای آموزشی مبتنی بر هوش مصنوعی برای کودکان خردسال در نظر بگیرند.

 پروفسور یو تاکید کرد: شناخت تغییرات رشدی در اعتماد کودکان به انسان ها در مقابل ربات ها می تواند به ایجاد محیط های یادگیری موثرتر کمک کند و اطمینان حاصل کند که استفاده از فناوری ها با نیازهای در حال رشد شناختی و اجتماعی کودکان هماهنگ است.

اعتماد کودکان به ربات ها در مقابل انسان ها

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا