پزشکیدارو

استاتین ها می توانند زوال عقل را کاهش دهند

 با این حال، نویسندگان این مطالعه با احتیاط به یافته‌ها برخورد می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان مرحله‌ای اولیه در تحقیقات در حال انجام می‌دانند که در نهایت می‌تواند پاسخ‌های قطعی بدهد.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد مبتلا به زوال عقل آلزایمر در مقایسه با افرادی که تحت درمان قرار نگرفته‌اند، در صورت درمان با استاتین‌های کاهش‌دهنده چربی، کندتر عملکردهای شناختی خود را کاهش می‌دهند.

 با این حال، این مطالعه یک مطالعه مشاهده ای است که در آن محققان داده های مربوط به بیماران را از یک رجیستری مقایسه کرده اند و بنابراین نمی توانند پاسخ دهند که آیا واقعاً یک رابطه علّی وجود دارد یا خیر. بنابراین، محققان در تفسیر خود محتاط هستند.

بینش از رهبر پژوهش

افراد مبتلا به زوال عقل آلزایمر که تحت درمان با استاتین قرار گرفتند، در طول زمان رشد شناختی بهتری داشتند.

 با این حال، نتایج مطالعه به این معنی نیست که ما اکنون شواهدی داریم که افراد مبتلا به زوال عقل باید با استاتین درمان شوند.

 اما از سوی دیگر، ما نمی‌توانیم هیچ حمایتی برای انجام ندادن آن ببینیم. سارا گارسیا-پتاچک، دکترای علوم اعصاب و استادیار دپارتمان نوروبیولوژی، علوم مراقبتی و جامعه و رهبر پژوهشی می گوید: بنابراین، اگر فردی برای چربی خون بالا به استاتین نیاز دارد، تشخیص زوال عقل نباید درمان را متوقف کند.

دلیل تأکید او بر ایمنی این است که استاتین ها در ابتدا مشکوک به ایجاد سردرگمی در بیماران مبتلا به زوال عقل بودند. بنابراین تا حدودی مقاومت در برابر تجویز استاتین برای این بیماران وجود داشته است.

جزئیات مطالعه و نگرانی های قبلی

این مطالعه شامل داده‌های بیش از 15500 بیمار مبتلا به زوال عقل بود که نشانه‌ای برای درمان کاهنده چربی نیز داشتند.

 تقریباً 11000 نفر از آنها با استاتین درمان شدند. به طور کلی، بیمارانی که تحت درمان با استاتین ها قرار گرفتند، مقادیر کمی بالاتر در تست های شناختی انجام شده داشتند، حتی اگر احتمال بیشتری داشت که تشخیص هایی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت داشته باشند که همگی از عوامل خطر زوال عقل هستند. .

سارا گارسیا-پتاچک توضیح می‌دهد که تیم تحقیقاتی با این فرضیه شروع کردند که استاتین‌ها می‌توانند پیشرفت زوال عقل را کاهش دهند و شبکه نسبتاً گسترده‌ای ایجاد کنند تا ببینند آیا می‌توانند شواهدی در این مورد پیدا کنند.

سارا گارسیا-پتاچک می‌گوید: «ایده اصلی این مطالعه هموار کردن راه برای یک مطالعه کوهورت دقیق‌تر بود که در نهایت می‌تواند به یک مطالعه مداخله بالینی منجر شود، چیزی که برای اثبات ارتباط علی بین استاتین‌ها و شناخت لازم است.»

این ایده که استاتین ها می توانند بر خطر یا پیشرفت زوال عقل تأثیر بگذارند، جدید نیست. حتی برخی از مطالعات بالینی انجام شده است، اما همه آنها منفی بوده است.

ما معتقدیم که فقط برخی از بیماران مبتلا به زوال عقل آلزایمر ممکن است از استاتین ها بهره مند شوند و آزمایشات بالینی قبلی برای نشان دادن تفاوت های قابل توجه بسیار کوچک بوده است.

 سارا گارسیا-پتاچک می‌گوید: «ایده ما این است که قبل از شروع آزمایش‌های بالینی، مشخص کنیم که کدام گروه از بیماران بیشترین سود را دارند و چرا.

مرجع: “استاتین ها و کاهش شناختی در بیماران مبتلا به آلزایمر و دمانس مختلط: یک مطالعه کوهورت مبتنی بر ثبت طولی” توسط بوجانا پتک، هنریک هابل، هونگ زو، مارتا ویلا-لوپز، ایرنا کالار، مین توان هوانگ، سیلویا مایولی، جوآنا ب پریرا، شایان مصطفایی، بنگت وینبلاد، میلیکا گرگوریک کرامبرگر، ماریا اریکسدوتر و سارا گارسیا-پتاچک، 20 دسامبر 2023، تحقیقات و درمان آلزایمر .
DOI: 10.1186/s13195-023-01360-0

استاتین ها می توانند زوال عقل را کاهش دهند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا