کودکان و نوزادان

ارتباط عفونت گوش قبل از سه سالگی با مشکلات زبانی

ارتباط عفونت گوش قبل از سه سالگی با مشکلات زبانی – یافته های مطالعه جدید، حتی عفونت های کوتاه مدت گوش نیز می تواند بر رشد زبان تأثیر بگذارد. محققان می گویند کودکان مبتلا به چندین عفونت گوش قبل از سه سالگی ممکن است سال ها بعد مشکلات زبانی را تجربه کنند.

عفونت گوش یک تجربه رایج دوران کودکی است، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که والدین باید این عفونت‌ها را جدی بگیرند تا رشد زبانی کودکان خود را حفظ کنند.

 به این دلیل که هر عفونت گوش به طور بالقوه می تواند با تجمع مایع در پشت پرده گوش، شنوایی را مختل کند.

تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که وقتی عفونت گوش مزمن می‌شود، این کاهش شنوایی مکرر و موقت می‌تواند سال‌ها بعد منجر به نقص در پردازش شنوایی و رشد زبان در کودکان شود.

سوزان نیتروئر، محقق ارشد و استاد UF در علوم گفتار، زبان و شنوایی در کالج، گفت: “عفونت های گوش آنقدر شایع هستند که ما تمایل داریم آنها را به عنوان هیچ اثر طولانی مدت رد کنیم.

ما باید همه عفونت های گوش را جدی بگیریم.” بهداشت عمومی و حرفه های بهداشتی.

 والدین باید توجه داشته باشند که ممکن است فرزندشان مقداری مایع گوش میانی داشته باشد بدون اینکه دردناک باشد و با پزشک خود برای نظارت دقیق فرزندشان همکاری کنند.

ارتباط عفونت گوش قبل از سه سالگی با مشکلات زبانی
ارتباط عفونت گوش قبل از سه سالگی با مشکلات زبانی

Nittrouer و Joanna Lowenstein، محققی در مؤسسه علوم بالینی و ترجمه UF Health، پردازش شنوایی و رشد زبان 117 کودک 5 تا 10 ساله را با و بدون سابقه عفونت مزمن گوش در اوایل کودکی مورد مطالعه قرار دادند.

به طور متوسط، کودکانی که قبل از سه سالگی چندین عفونت گوش داشتند، نسبت به کودکانی که عفونت گوش کمی داشتند یا نداشتند، دایره لغات کوچک‌تری داشتند و برای تطبیق کلمات مشابه سخت‌تر بودند.

 آنها همچنین در تشخیص تغییرات در صداها مشکل داشتند که نشانه ای از مشکلات در مراکز پردازش شنوایی مغزشان است.

نیتروئر می‌گوید یکی از راه‌حل‌ها این است که والدین، پزشکان و آسیب‌شناسان گفتار به نظارت بر کودکان مدت‌ها پس از محو شدن آخرین گوش درد پیش‌دبستانی ادامه دهند.

 برخی از کاستی‌های زبان ممکن است خود را در کلاس‌های بعدی نشان دهند.

نیتروئر می‌گوید: «با گذراندن مدرسه، زبانی که باید از آن‌ها استفاده کنند پیچیده‌تر می‌شود.

نیتروئر و لوونشتاین از سه آزمون برای ارزیابی رشد زبان و پردازش شنوایی استفاده کردند.

 در یک آزمایش، بچه ها باید تشخیص می دادند که کدام یک از سه شخصیت کارتونی بامزه با دو نفر دیگر متفاوت است.

 این شامل دستکاری الگوهای بلندی صدا یا دامنه تغییر در طول زمان بود.

نیتروئر گفت: «هرچه بهتر بتوانید این تغییر دامنه را در طول زمان تشخیص دهید، بهتر می‌توانید ساختار گفتار را تشخیص دهید.

وظیفه دوم از بچه ها می خواست که تصاویری را که به آنها ارائه می شود، اندازه واژگانشان نام ببرند.

 در نهایت، از کودکان خواسته شد تا کلمات را بر اساس اینکه آیا با صدای گفتاری یکسان شروع یا پایان می‌یابند، مطابقت دهند، وظیفه‌ای که نه تنها برای رشد گفتار، بلکه برای یادگیری خواندن نیز ضروری است.

به گفته Nittrouer، درمان زودهنگام عفونت گوش می تواند به جلوگیری از تجمع مایعات که به رشد زبان آسیب می زند کمک کند.

 اگر عفونت گوش شایع باشد و مایع جمع شود، لوله‌هایی که به طور موقت در پرده گوش قرار می‌گیرند می‌توانند به تخلیه مایع و بازیابی شنوایی کمک کنند، که باید منجر به کاهش خطر تاخیر در توسعه مسیرهای شنوایی مرکزی و مشکلات کمتری در یادگیری زبان شود.

محققان یافته های خود را در ماه نوامبر در مجله بین المللی Otorhinolaryngology کودکان منتشر کردند .

 آنها قصد دارند این تحقیقات را با گنجاندن کودکانی که به دلایل دیگر از جمله زایمان زودرس در معرض خطر تاخیر در رشد شنوایی هستند، ادامه دهند.

ارتباط عفونت گوش قبل از سه سالگی با مشکلات زبانی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا