فناوریهوش مصنوعی

آینده رباتیک چیست؟

آینده رباتیک چیست؟ اگرچه بخش تولید همچنان بزرگترین خریدار ربات ها است، اما اکنون فرصت های تجاری بزرگی برای «ربات های خدماتی» به وجود آمده است.

 این تا حدی ناشی از تعداد استارت‌آپ‌های جدید است که در حال حاضر تقریباً 29 درصد از کل شرکت‌های روباتی فعال را تشکیل می‌دهند.

مقدمه ای بر روبات های خدماتی

ISO 8373 «ربات خدماتی» را به‌عنوان رباتی تعریف می‌کند «که وظایف مفیدی را برای انسان یا تجهیزات انجام می‌دهد، به استثنای برنامه‌های اتوماسیون صنعتی».

 طبق استاندارد ISO 8373، روبات‌های خدماتی به «میزان استقلال» یا «توانایی انجام وظایف مورد نظر بر اساس وضعیت فعلی و حس کردن، بدون دخالت انسان» نیاز دارند.

 رشد ربات های خدماتی بر اساس ظهور ” cobot ” است. اینها با نوآوری در هوش مصنوعی و فناوری حسگر فعال می شوند. 

دستیار ربات انسان نما ژاپنی. توکیو، ژاپن

اخیراً پیشرفت‌های عظیمی در یادگیری عمیق صورت گرفته است، شاخه‌ای از هوش مصنوعی که شامل ساخت شبکه‌های عصبی مصنوعی می‌شود که تلاش می‌کنند روشی را که مغزهای زنده (زنده) مرتب می‌کنند و اطلاعات را پردازش می‌کنند، تقلید کنند.

 یادگیری عمیق باعث ایجاد نوآوری در لبه برتر هوش مصنوعی می شود و امروزه در بسیاری از کاربردها از جمله تشخیص گفتار و تصویر دیده می شود. 

آینده رباتیک چیست؟

ربات ها در بهداشت و درمان

مراقبت های بهداشتی و تولید فرآیندها بخش هایی با رشد بالا در رباتیک هستند و هزینه ها در اینجا به طور چشمگیری افزایش می یابد.

 تشخیص پزشکی رشته خاصی است که در آن هوش مصنوعی با کاربردهای آینده نگر از جمله:

  • چت ربات ها: شرکت ها از چت ربات های هوش مصنوعی با قابلیت تشخیص گفتار برای شناسایی الگوهای علائم بیمار و ایجاد یک تشخیص احتمالی استفاده می کنند.
  • انکولوژی: محققان از یادگیری عمیق برای آموزش الگوریتم هایی برای تشخیص بافت سرطانی در سطحی قابل مقایسه با پزشکان آموزش دیده استفاده می کنند.
  • آسیب شناسی : آسیب شناسی به تشخیص بیماری بر اساس تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مایعات بدن مانند خون و ادرار و همچنین بافت ها مربوط می شود. بینایی ماشین و سایر فناوری‌های یادگیری ماشینی می‌توانند تلاش‌هایی را که به‌طور سنتی فقط به آسیب‌شناسان با میکروسکوپ واگذار می‌شد، افزایش دهند. 
  • بیماری های نادر: نرم افزار تشخیص چهره با یادگیری ماشینی ترکیب می شود تا به پزشکان در تشخیص بیماری های نادر کمک کند. عکس‌های بیماران با استفاده از تحلیل چهره و یادگیری عمیق برای شناسایی فنوتیپ‌هایی که با بیماری‌های ژنتیکی نادر مرتبط هستند، تجزیه و تحلیل می‌شوند.

ربات های خدماتی همچنین در زمینه هایی مانند کشاورزی، جراحی، تدارکات و کاربردهای زیر آب و بازار نگهداری، امنیت و نجات تاثیر قابل توجهی دارند.

پروژه ها، برنامه های کاربردی و فن آوری های توانمند 

تعداد فزاینده ای از شرکت ها، اعم از استارت آپ ها و بازیگران مطرح، در حال توسعه ربات های خدماتی هستند که در تعدادی از صنایع کاربرد دارند. 

آینده رباتیک چیست؟

مفهوم رباتیک مشارکتی 

Medineering GmbH (در حال حاضر به عنوان بخشی از Brainlab ) یک مفهوم رباتیک مشترک ایجاد کرده است که به طور خاص نیازهای جراحان را هدف قرار می دهد.

 امروزه، جراحان اغلب به حمایت یک دستیار آموزش دیده برای قرار دادن و نگه داشتن ابزار در طول مداخلات جراحی نیاز دارند.

 راه حل Medineering شامل یک بازوی موقعیت یابی با قابلیت هدایت آسان با رابط مکاترونیک در انتهای آن است که به انواع ربات های جراحی اجازه می دهد تا به آن متصل شوند.

 اولین رباتی که Medineering ارائه می دهد، یک ربات راهنمای آندوسکوپ است که آندوسکوپ را در طول مداخلات داخل و خارج بینی نگه می دارد.

بازوی موقعیت یابی با هفت مفصل خود را می توان دقیقاً همانطور که لازم است با استفاده از دکمه های لمسی روی سطوح آن قرار داد.

 پس از قرار گرفتن در محل، موقعیت را می توان ذخیره کرد.

 ربات راهنمای آندوسکوپ در انتهای بازو نصب شده است که سپس توسط جراح با استفاده از پدال پا در حین عمل کنترل می شود.

 این ربات به گونه ای طراحی شده است که حرکات ظریف با شدت کم انجام دهد، موقعیت یابی بدون لرزش و اجتناب دقیق از بافت های حساس را امکان پذیر می کند.

این رویکرد جراح یا دستیار را از وظیفه نگه داشتن آندوسکوپ خلاص می کند، به طوری که می توان از منابع جراحی به طور موثرتری استفاده کرد.

 این امر زمان چنین مداخلاتی را کاهش می دهد یا کارکنان پشتیبانی پزشکی را برای سایر وظایف آزاد می کند که منجر به صرفه جویی در هزینه می شود.

 بازوی موقعیت یابی Medineering همچنین برای شرکای مورد تایید برای توسعه ربات های جراحی بیشتر برای نصب باز است و آن را در سایر زمینه های جراحی مفید می کند.

“عنکبوت” رباتیک

در زمینه محیط‌های خطرناک، نمونه اولیه ربات Forth Engineering Ltd برای رسیدگی به یک موضوع مهم در مورد تصفیه زباله‌های هسته‌ای در سایت هسته‌ای Sellafield در کامبریا توسعه داده شده است.

 فورث با دانشگاه منچستر همکاری می کرد تا ضمن توسعه «عنکبوت» روباتیک خود، از تحقیقات پیشرو جهانی دانشگاه در مدیریت زباله های هسته ای استفاده کند.

 «عنکبوت» در واقع یک ربات شش پا است که به اندازه یک میز قهوه‌خوری است و با دوربین‌ها و حسگرها پر شده و به آن امکان می‌دهد محیط خود را ببیند.

یک انبر بزرگ که در جلو نصب شده است، مواد آلوده را گرفته و می شکند.

 ربات می‌تواند با استفاده از آهن‌ربا روی پای خود از دیوارها بخزد و نرم‌افزار هوش مصنوعی به تیمی از روبات‌ها اجازه می‌دهد تا به طور مستقل کار کنند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تصمیم‌های خود را در مورد نحوه انجام بهترین کار اتخاذ کنند.

آینده رباتیک چیست؟

صنعت 5.0 و همکاری انسان و ربات

Industry 4.0 فاز بعدی انقلاب صنعتی نامیده می شود که با «کارخانه هوشمند» مشخص می شود که در آن سیستم های فیزیکی-سایبری فرآیندهای کارخانه را نظارت می کنند و تصمیمات غیرمتمرکز می گیرند.

 در حالی که جدیدترین پیشرفت در انقلاب صنعتی صنعت 5.0 است که همکاری بین انسان و روبات را تعریف می کند.

همکاری – بین ربات ها و بین ربات ها و انسان ها – یک عامل کلیدی در کارخانه هوشمند است که به افراد و روبات ها اجازه می دهد تا هر یک در نقاط قوت منحصر به فرد خود سهیم شوند: افرادی که بینش و بداهه ارائه می دهند و روبات هایی که سرعت و تکرار را ارائه می دهند. 

نمونه اولیه ربات ARMAR-6 خرده فروش Ocado نمونه ای از این نوع ربات های مشارکتی یا ‘cobot’ است.

 ARMAR-6 با پشتیبانی چهار دانشگاه اروپایی توسعه یافته است. این روبات دارای نیم تنه ای شبیه انسان، بازوهایی با هشت درجه آزادی، دست هایی با قابلیت گرفتن و سر با دوربین هایی در داخل است.

 ARMAR-6 که برای کمک به مهندسان برای رفع عیوب مکانیکی در کارخانه‌های خود طراحی شده است، از یک سیستم سه دوربین در داخل سر خود برای کمک به شناسایی و شناسایی انسان‌ها و اشیا استفاده می‌کند.

 تشخیص گفتار به آن کمک می کند تا دستورات را بفهمد و دستانش قادر به برداشتن و گرفتن اشیا باشند.

 هدف نهایی این است که ربات بتواند تصمیم بگیرد که مقاصد تکنسین چیست و در زمان مناسب به آن کمک کند.

آینده رباتیک چیست؟

ملاحظات اخلاقی و اخلاقی

پیشرفت در هوش مصنوعی و روباتیک دو ترس دیرینه را دوباره برانگیخته است: اینکه ماشین‌ها باعث بیکاری گسترده شوند و اینکه یک سناریوی ترمیناتور وجود خواهد داشت که در آن ربات‌ها «بیدار می‌شوند» و کارهای ناخواسته انجام می‌دهند. 

بحث‌های شدیدی در جریان است که نگرانی‌هایی از جمله استیون هاوکینگ فقید و ایلان ماسک، کارآفرین فناوری ابراز شده است.

 دیدگاه خوشبینانه تر این است که در طول تاریخ، فناوری بیش از آنکه از بین برده باشد، شغل ایجاد کرده است، البته با اختلالاتی در جامعه، مانند مهاجرت مشاغل به شهرها در طول انقلاب صنعتی.

مثل همیشه حقیقت احتمالاً جایی در این بین خواهد بود. در حالی که هوش مصنوعی ممکن است باعث از دست دادن شغل افراد نشود، مطمئناً اختلالی در بازار کار ایجاد می کند و کارگران را ملزم می کند تا مهارت های جدید را سریعتر از گذشته یاد بگیرند.

 این دیدگاه توسط یک مطالعه اخیر در مورد اقتصاد آلمان پشتیبانی می شود، که نشان می دهد کارکنان در عملیات استقرار ربات ها تمایل دارند شغل خود را حفظ کنند و از ارتقاء مهارت بهره مند شوند.

 در عین حال، این عملیات تعداد استخدام‌های جدید را کاهش داده و منجر به تغییر شغل از تولید و به سایر بخش‌ها شده است. 

گزارشی از سیتی که در همکاری با دانشگاه آکسفورد تهیه شده است، خطر افزایش اتوماسیون را که منجر به نابرابری بیشتر می‌شود، نشان می‌دهد زیرا هوش مصنوعی بر مشاغل سنتی یقه آبی بیش از مشاغل یقه سفید تأثیر می‌گذارد.

 این امر نقش مهم شرکت‌ها و دولت‌ها را در تسهیل کسب مهارت‌های جدید برای کارگران و تغییر شغل در صورت لزوم برجسته می‌کند.

 سیتی سرمایه گذاری در آموزش را تنها بزرگترین عاملی می داند که می تواند تأثیر افزایش اتوماسیون و هوش مصنوعی را کاهش دهد.

مانند هر ابزار دیگری، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که هم در برنامه های بدخیم و هم در برنامه های شوم استفاده شود.

 در حالی که یادگیری عمیق پتانسیل مبارزه با جرم و جنایت را دارد، می تواند به دولت های مستبد نیز اجازه جاسوسی از شهروندان خود را بدهد.

 خودروهای خودران مسائل اخلاقی دیگری را مطرح می‌کنند، به‌ویژه وقتی صحبت از نحوه رفتار آن‌ها در مواقع اضطراری می‌شود – آیا وسیله نقلیه برای جلوگیری از برخورد با کودکی که از جلوی آن خارج می‌شود، خطر آسیب رساندن به سرنشینان را داشته باشد؟ در اینجا بیابید که چرا روبات ها رانندگان بهتری از انسان خواهند بود .

آینده رباتیک چیست؟

نتیجه

پیشرفت های سریع در هوش مصنوعی با پشتیبانی از افزایش سرمایه گذاری به رشد تعداد و انواع کاربردهای روباتیک در حال حاضر کمک کرده است.

 روبات‌های خدماتی قرار است نقش مهمی را در زندگی روزمره ما ایفا کنند، که با انعطاف‌پذیری و قابلیت‌های تصمیم‌گیری افزایش یافته تسهیل می‌شود. 

با اختلاف نظر تحلیلگران و مفسران در مورد چگونگی تأثیر این تحولات بر جامعه ما، اتفاق نظر بر این است که مداخله آگاهانه از سوی دولت ها برای تنظیم و مدیریت اختلالات بازار کار که توسط این فناوری ایجاد می شود مورد نیاز است. 

آینده رباتیک چیست؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا