زیست شناسی بچه ها

آنزیم چیست؟

آنزیم چیست؟ آنزیم ها انواع خاصی از پروتئین ها هستند . مانند تمام پروتئین ها، آنزیم ها از رشته هایی از اسیدهای آمینه ساخته می شوند. عملکرد آنزیم با توالی اسیدهای آمینه، انواع اسیدهای آمینه و شکل رشته تعیین می شود.

آنزیم ها چه می کنند؟

آنزیم ها مسئول بسیاری از کارهایی هستند که در سلول ها انجام می شود. آنها به عنوان کاتالیزور عمل می کنند تا به تولید و تسریع واکنش های شیمیایی کمک کنند .

 وقتی یک سلول نیاز به انجام کاری دارد، تقریباً همیشه از یک آنزیم برای سرعت بخشیدن به کارها استفاده می کند.

آنزیم ها خاص هستند

آنزیم ها بسیار خاص هستند. این بدان معنی است که هر نوع آنزیم فقط با نوع خاصی از ماده ای که برای آن ساخته شده واکنش نشان می دهد.

 این مهم است تا آنزیم‌ها با انجام کارهای اشتباه و ایجاد واکنش‌های شیمیایی در جایی که قرار نیست، دور نشوند.

آنزیم چیست؟

چگونه آنزیم ها کار می کنند

آنزیم ها یک جیب مخصوص روی سطح خود دارند که “محل فعال” نامیده می شود.

 مولکولی که آنها قرار است با آن واکنش نشان دهند دقیقاً در آن جیب قرار می گیرد.

 به مولکول یا ماده ای که آنزیم با آن واکنش نشان می دهد، «سوبسترا» می گویند.

واکنش بین آنزیم و سوبسترا در محل فعال انجام می شود. پس از اتمام واکنش، مولکول یا ماده جدید توسط آنزیم آزاد می شود. این ماده جدید «محصول» نام دارد.

چیزهایی که بر فعالیت آنزیم تأثیر می گذارد

محیط آنزیم و بستر می تواند بر سرعت واکنش تأثیر بگذارد. در برخی موارد محیط می‌تواند باعث شود آنزیم از کار بیفتد یا حتی از هم باز شود.

 زمانی که یک آنزیم از کار می افتد، آن را «دناتوره شده» می نامیم. در اینجا مواردی وجود دارد که می تواند بر فعالیت آنزیم تأثیر بگذارد:

  • دما -درجه حرارت می تواند بر سرعت واکنش تأثیر بگذارد. هر چه دما بالاتر باشد، واکنش سریعتر رخ خواهد داد. با این حال، در نقطه ای دما به قدری بالا می رود که آنزیم دناتوره می شود و از کار می افتد.
  • pH – در بسیاری از موارد سطح pH، یا اسیدیته محیط اطراف آنزیم و سوبسترا می تواند بر سرعت واکنش تأثیر بگذارد. pH شدید (بالا یا پایین) معمولاً واکنش را کند می کند یا حتی واکنش را به طور کامل متوقف می کند.
  • غلظت – غلظت بالاتر سوبسترا یا آنزیم می تواند سرعت واکنش را افزایش دهد.
  • مهارکننده ها – مهارکننده ها مولکول هایی هستند که به طور خاص برای متوقف کردن فعالیت آنزیم ها ساخته شده اند. آنها فقط ممکن است واکنش را کاهش دهند یا آن را به طور کامل متوقف کنند. برخی از مهارکننده ها با آنزیم پیوند می خورند و باعث تغییر شکل آن و عدم عملکرد صحیح آن می شوند. نقطه مقابل مهارکننده یک فعال کننده است که می تواند به تسریع واکنش کمک کند.

حقایق جالب در مورد آنزیم ها

  • آنزیم ها پس از انجام کار خود مصرف نمی شوند. آنها را می توان بارها و بارها استفاده کرد.
  • بسیاری از داروها و سموم به عنوان بازدارنده آنزیم ها عمل می کنند. برخی از زهر مارها بازدارنده هستند.
  • آنزیم ها اغلب در کاربردهای صنعتی مانند فرآوری مواد غذایی، تولید کاغذ و مواد شوینده استفاده می شوند.
  • در بزاق شما آنزیمی به نام آمیلاز وجود دارد که به تجزیه نشاسته در حین جویدن کمک می کند.
  • آنزیم ها نقش مهمی در تجزیه مواد غذایی ما دارند تا بدن ما بتواند از آن استفاده کند. آنزیم های خاصی برای تجزیه انواع غذاها وجود دارد. آنها در بزاق، معده، پانکراس و روده کوچک ما یافت می شوند.
آنزیم چیست؟
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا