پزشکی

پزشکان چگونه علت کمردرد را تشخیص می دهند؟

پزشکان چگونه علت کمردرد را تشخیص می دهند؟ پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد.

 او عضلات پشت و ستون فقرات شما را معاینه می‌کند و راه‌های خاصی را برای بررسی درد، حساسیت یا ضعف عضلات، سفتی، بی‌حسی یا رفلکس‌های غیرطبیعی به شما منتقل می‌کند.

 به عنوان مثال، اگر مشکل دیسک دارید، زمانی که پزشک پای صاف شده شما را بالا می‌آورد، ممکن است در ناحیه کمر درد داشته باشید.

علائم شما و معاینه فیزیکی ممکن است به پزشک شما اطلاعات کافی برای تشخیص مشکل بدهد.

 با این حال، با کمردرد، پزشک شما ممکن است فقط بتواند به شما بگوید که مشکل جدی نیست.

 اگر پزشک تشخیص دهد که کمردرد شما ناشی از کشیدگی عضلانی، چاقی ، بارداری یا علت دیگری است که فوری نیست، ممکن است نیازی به آزمایش اضافی نداشته باشید.

 با این حال، اگر او مشکوک به مشکل جدی تری در مورد مهره ها یا اعصاب نخاعی شما باشد، به خصوص اگر کمردرد شما بیش از 12 هفته طول کشیده باشد، ممکن است به یک یا چند مورد از آزمایش های زیر نیاز داشته باشید:

 • اشعه ایکس از پشت شما
 • آزمایش خون
 • آزمایشات ادرار
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ستون فقرات (MRI)
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
 • مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی برای تعیین اینکه آیا اعصاب، عضلات یا هر دو ممکن است آسیب ببینند
 • اسکن استخوان، به خصوص اگر سابقه قبلی سرطان دارید

درد کمر چقدر طول می کشد؟

اینکه کمر درد چقدر طول بکشد بستگی به علت آن دارد.

 برای مثال، اگر درد شما ناشی از فشار ناشی از فعالیت بیش از حد باشد، علائم معمولاً طی روزها یا هفته‌ها فروکش می‌کنند و ممکن است بتوانید به تدریج به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

 با این حال، باید از بلند کردن اجسام سنگین، نشستن طولانی مدت یا خم شدن یا چرخش ناگهانی تا زمانی که کمرتان بهتر شود، اجتناب کنید.

زنانی که کمردرد ناشی از اضافه وزن بارداری دارند تقریباً همیشه پس از زایمان بهتر می شوند. افرادی که چاق هستند ممکن است قبل از کاهش کمردرد نیاز به کاهش وزن داشته باشند.

افراد مبتلا به کمردرد ناشی از پیلونفریت معمولاً ظرف چند روز پس از شروع مصرف آنتی‌بیوتیک احساس بهتری پیدا می‌کنند، اگرچه معمولاً نیاز به ادامه مصرف آنتی‌بیوتیک تا دو هفته دارند.

افراد مبتلا به اشکال جدی‌تر کمردرد ناشی از مشکلات مهره‌ها یا اعصاب نخاعی ممکن است کمردرد مداوم‌تری داشته باشند که ماه‌ها طول می‌کشد و ممکن است سال‌ها طول بکشد.

بهترین راه برای پیشگیری از کمردرد چیست؟

شما می توانید با تقویت کمر خود با تمرینات و با اجتناب از فعالیت هایی که منجر به آسیب کمر می شود، از برخی از اشکال کمردرد جلوگیری کنید.

حرکت بهترین راه برای دفع کمردرد است. فعالیت بدنی منظم می تواند کمر را قوی تر کند تا دوره های بعدی درد را کاهش دهد.

 ورزش‌ها باید بر افزایش قدرت و بهبود دامنه حرکتی تمرکز کنند – و همچنین تعادل را در هر دو طرف بدن تضمین کنند، زیرا برخی از کمردردها زمانی شروع می‌شوند که یک طرف بدن قوی‌تر از طرف دیگر باشد.

علاوه بر این، در صورت امکان از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. اگر تمام روز در دفتر پشت میز می نشینید، به طور دوره ای – حداقل هر 30 دقیقه – از خواب برخیزید و راه بروید .

 پیاده روی کنید تا آب بنوشید یا نامه خود را تحویل بگیرید. برای جلوگیری از حملات بعدی درد در طول روز استراحت کنید.

اقدامات دیگری که ممکن است به جلوگیری از کمردرد کمک کند عبارتند از:

 • حفظ وضعیت بدنی خوب
 • همیشه اجسام را از حالت چمباتمه بردارید و از باسن و پاهای خود برای انجام کارهای سنگین استفاده کنید. از بلند کردن، چرخاندن و خم شدن همزمان خودداری کنید.

برای کمک به پیشگیری از پوکی استخوان، مطمئن شوید که روزانه به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D دریافت می کنید تا نیازهای غذایی گروه سنی خود را برآورده کنید.

 یک برنامه معمولی از ورزش های تحمل وزن را دنبال کنید. از استعمال دخانیات خودداری کنید و مقدار الکلی که می نوشید را محدود کنید.

 اگر زنی هستید که وارد یائسگی شده‌اید، با پزشک خود در مورد آزمایش پوکی استخوان و داروهایی که می‌توانند به پیشگیری یا معکوس کردن آن کمک کنند، صحبت کنید.

چه درمان هایی کمردرد را تسکین می دهند؟

داروها معمولاً فقط فواید موقت و مختصری دارند، بنابراین منطقی است که چیزی غیر از قرص را برای تسکین کمردرد امتحان کنید. مشخصات به نوع و مدت کمردرد بستگی دارد.

برای تسکین کمردرد جدید (کمتر از 12 هفته) سعی کنید:

 • حرارت
 • ماساژ
 • طب سوزنی
 • دستکاری ستون فقرات، مانند مراقبت های کایروپراکتیک.

اگر اینها کار نمی کنند، یک دارو مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن یا شل کننده عضلانی گزینه های معقولی هستند.

 اما با توجه به پتانسیل آنها برای ایجاد عوارض جانبی و مزایای اندک آنها، آنها اولین انتخاب نیستند.

برای تسکین کمردرد مزمن (به مدت 12 هفته یا بیشتر)، سعی کنید:

 • ورزش (از جمله کشش، بهبود تعادل و تقویت عضلات مرکزی بدن)
 • فیزیوتراپی
 • طب سوزنی
 • برنامه های مبتنی بر تمرکز حواس برای مقابله یا کاهش استرس.

روش‌های دیگر، مانند تای چی، یوگا، یا تکنیک‌های آرام‌سازی پیشرونده نیز ممکن است مفید باشند.

اگر اینها جواب نداد، درمان با NSAID یا دولوکستین ارزش بررسی دارد. با این حال، در بیشتر موارد برای کمردرد مزمن باید از مصرف مواد افیونی اجتناب شود.

مهم است که تأکید کنید این پیشنهادات برای کمردردی است که ممکن است پس از یک تمرین غیرمعمول سخت یا برف زدن با پارو شروع شود.

 این برای علل جدی کمردرد مانند آسیب جدی، سرطان، عفونت یا شکستگی نیست.

پزشکان چگونه علت کمردرد را تشخیص می دهند؟

چه زمانی جراحی کمر لازم است؟

تصمیم برای در نظر گرفتن جراحی کمر باید همیشه پس از امتحان گزینه های غیرجراحی یا “محافظه کارانه” گرفته شود.

 استثناهایی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر فردی کمردرد و ضعیف شدن پیشرونده در یک یا هر دو پا داشته باشد یا کنترل عملکرد مثانه یا روده را از دست بدهد، ممکن است مداخله جراحی فوری لازم باشد.

اغلب کمردرد حاد پس از 6 تا 8 هفته برطرف می شود. بنابراین، معمولاً بهتر است صبور باشید و به گزینه‌های غیرجراحی زمان بدهید تا کار کنند.

 حتی اگر ناراحتی ادامه یابد، جراحی زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که درد فرد به وضوح با یافته های غیر طبیعی در یک آزمایش تصویربرداری مانند MRI مرتبط باشد.

با این حال، آزمایش‌های تصویربرداری اغلب تغییرات غیرطبیعی را نشان می‌دهند که ربطی به درد ندارند.

 این زمانی است که بعید است که جراحی کمک کند و شاید هیچ تسکینی نداشته باشد و همچنین عوارضی را در پی داشته باشد.

هنگامی که اقدامات محافظه کارانه تسکین درد کافی برای فتق دیسک که باعث سیاتیک مداوم یا تنگی نخاع می شود فراهم نکرده است ، شما و پزشکتان ممکن است جراحی را در نظر بگیرید.

 جراحی هایی که جراحان پشت اغلب انجام می دهند دیسککتومی و لامینکتومی است.

در دیسککتومی، جراح بخشی از فتق دیسک را که زمانی رخ می دهد که دیسک پاره می شود و مرکز ژله مانند آن نشت می کند و اعصاب مجاور را تحریک می کند، برمی دارد.

جراحان کمر، لامینکتومی را برای تنگی ستون فقرات (باریک شدن فضاهای ستون فقرات) انجام می‌دهند که باعث فشار روی عصب وارد شده به پاها می‌شود.

 جراح صفحه استخوانی (لامینا) پشت مهره که تنگی در آن قرار دارد را برمی دارد. این کار فضای بیشتری را برای اعصاب نخاعی باز می کند. لامینکتومی را می توان از طریق یک برش کوچک و با هدایت فیلم از یک دوربین مینیاتوری انجام داد.

گاهی اوقات آنقدر باریک شدن وجود دارد که یک لامینکتومی ساده این کار را انجام نمی دهد. در چنین مواردی ممکن است نیاز به لامینکتومی با فیوژن ستون فقرات باشد.

 جراح علاوه بر برداشتن یک یا چند صفحه استخوانی، دیسک ها و سایر بافت ها را برمی دارد و سپس ستون فقرات را با سیمان یا سخت افزار تثبیت می کند.

لامینکتومی به تنهایی معمولاً به اندازه فیوژن ستون فقرات مؤثر است و در صورت امکان گزینه ارجح برای کمک به تسکین کمردرد است.

پزشکان چگونه علت کمردرد را تشخیص می دهند؟

منبعمهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا