تجارت

مشتری - تعریف، اهمیت، انواع و مثال

مشتری چیست؟

مشتری – تعریف، اهمیت، انواع و مثال -مشتری یک فرد، گروهی از افراد یا سازمانی است که در ازای ارزشی که می تواند پول یا هر چیزی با ارزش معادل آن باشد، کالاها، خدمات، محصولات یا ایده هایی را از فرد یا شرکت دیگری دریافت می کند یا ممکن است دریافت کند.

مشتری ستون فقرات کسب و کار را تشکیل می دهد. معمولاً تعداد مشتریان بیشتر است، کسب و کار رونق بیشتری دارد و بالعکس. کسب و کار به مشتریان برای خرید محصولات یا خدمات آنها نیاز دارد.

ممکن است یک مشتری فوراً محصول شما را خریداری نکند، اما ممکن است در آینده آن را بخرد، اما همچنان بخشی از گروه مشتریان هدف شما باقی می ماند.

8 نوع مشتری با مثال

مشتریان بسته به توانایی آنها در خرید محصولات یا خدمات می توانند انواع مختلفی داشته باشند.

مشتری - تعریف، اهمیت، انواع و مثال
مشتری – تعریف، اهمیت، انواع و مثال

در زیر 8 نوع مشتری مختلف آورده شده است:

1. مشتری بالقوه

شخصی که به احتمال زیاد محصول یا خدمات ارائه شده توسط کسب و کار را خریداری می کند.

به عنوان مثال، مشتری که به دنبال آپارتمان در یک منطقه خاص است، به یک مشتری بالقوه برای مشاوران املاک محلی تبدیل می شود که آپارتمانی متناسب با نیازهای مشتری دارند.

ممکن است مشتری در نهایت آپارتمان را بخرد. مشتریان بالقوه می توانند فرصتی را برای کسب و کار به فروشندگان ارائه دهند و پس از احراز صلاحیت می توانند به مرحله قیمت گذاری تبدیل شوند و در نهایت منجر به سفارش یا فروش شوند.

2. مشتریان وفادار

کسانی که به یک تجارت وفادار هستند و بدون توجه به تغییرات جزئی در پارامترهایی مانند قیمت، مقدار و غیره، خریدها را تکرار می کنند.

به عنوان مثال، مشتری که بدون توجه به قیمت، بلیط همان شرکت هواپیمایی را خریداری می کند.

3. مشتری جدید

مشتریانی که برای اولین بار از یک سازمان خاص از محصول یا خدمات استفاده کرده اند. چنین مشتریانی می توانند از یک برند رقیب تغییر کنند یا ممکن است تازه وارد به بازار باشند. 

به عنوان مثال شخصی که برای اولین بار پس از افزایش حقوق خودرو می خرد. از منظر سازمان، یک سازمان جدید مشتریان جدیدی را از بازار به دست می‌آورد یا از طریق راه‌اندازی یک دسته محصول جدید به طور کلی یا عرضه یک محصول رقابتی در بازار.

4. تخفیف مشتری

کسانی که فقط پیشنهاد را می خرند یا از آن استفاده می کنند زیرا تخفیف داشت یا بازپرداخت نقدی ارائه کردند. این افراد در صورت کاهش قیمت ها بر خلاف مشتریان وفادار، به راحتی برند خود را تغییر می دهند.

به عنوان مثال، مشتری که بر اساس تخفیف‌های ارائه شده، پرواز متفاوتی را انجام می‌دهد، اگرچه برند هواپیمایی ترجیحی بر اساس سفرهای گذشته متفاوت بوده است.

5. مشتریان سابق

کسانی که زمانی خریدار یک تجارت بودند و به دلایلی خریدار یک تجارت جدید شدند. این افراد همچنان مشتریان بالقوه خواهند بود زیرا قبلاً یک بار محصول یا خدمات را امتحان کرده اند.

به عنوان مثال، شخصی که قبلاً یک نوشیدنی خاص می‌خرید، به گزینه سالم‌تری که توسط یک رقیب ارائه می‌شد، روی آورد.

6. مشتری داخلی

کسی که به سازمان شما متصل است و درون سازمان شماست. اینها برای مثال سهامداران، کارمندان و سایر ذینفعان شما هستند.

7. مشتری خارجی

خریدار خارجی، خریدار خدمات و محصولات شماست، اما خارج از سازمان شماست. نمونه ای از مصرف کننده خارجی شما می تواند افرادی باشد که محصولات شما را در بازار می خرند.

8. مشتری متوسط

کسانی  که کالا را برای فروش مجدد می خرند، به عنوان مثال خرده فروشان. مشتریان بخشی از یک زنجیره عرضه یا ارزش طولانی تر هستند.

ادامه مطلب

  • ارزش درک شده مشتری (CPV)
  • درک مشتری
  • نردبان وفاداری مشتری
  • ارزش مشتری
  • نیازهای مشتری

اهمیت مشتری

مشتری پایه و اساس هر کسب و کاری است. یک تجارت نمی تواند بدون پایگاه خریدار وجود داشته باشد. یک خریدار برای پیشنهادات ارائه شده توسط تجارت پرداخت می کند و آن را ادامه می دهد.

برای یک کسب و کار بسیار مهم است که مشتری را واقعاً خوب مدیریت کند، زیرا همان شخص می تواند وفادار شود و به تجارت بیشتری تبدیل شود.

این خریداران خوشحال از کسب و کار شما حمایت می کنند و به سایر خریداران بالقوه ارجاع می دهند که کسب و کار بیشتری را وارد می کنند.

به طور خلاصه، یک کسب و کار نمی تواند بدون کسب و کار عمل کند، بنابراین مشتری برای هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

هدف همه کسب و کارها برآوردن نیازها و خواسته های مشتری است. آنها مطمئن می شوند که مشتری از پول پرداخت شده ارزش دریافت می کند. پارامترهای زیر نشان می دهد که مشتری چقدر مهم است:

مشتری – تعریف، اهمیت، انواع و مثال

1. تجربه مشتری

این روزها تجربه مشتری یکی از مهمترین پارامترها در جهان است. تجربه مشتری پس از خرید محصول شروع نمی شود، بلکه از لحظه ای شروع می شود که مشتری متوجه یک محصول می شود.

مشتری می تواند بر اساس موقعیت، بسته بندی، رنگ ها، نام تجاری، رویکرد فروش، تجربه فروشگاه یا هر پارامتر دیگری تصمیم بگیرد. همه بخشی از تجربه مشتری را تشکیل می دهند.

2. رضایت مشتری

تجربه مشتری باید به رضایت مشتری تبدیل شود. یک مشتری باید قبل و بعد از خرید محصول مطمئن و راضی باشد. اگر هر یک از پارامترها به نفع نباشد، ممکن است نارضایتی مشتری رخ دهد و فروش فعلی یا بعدی رخ ندهد.

3. پشتیبانی مشتری

مشتری ممکن است در هر مرحله از چرخه فروش و پس از فروش به خدمات و پشتیبانی نیاز داشته باشد. خدمات مشتری به یکی از ارکان کسب و کارهای موفق تبدیل شده است که نشان می دهد مشتری نهایی چقدر مهم است.

دسته بندی های تجاری مشتریان

جدا از انواع مشتریانی که در بالا دیدیم، دسته بندی های دیگری از مشتریان بر اساس کسب و کار وجود دارد.

1. B2C (کسب و کار به مصرف کننده)

این یکی از مهم ترین مقوله هاست. تمام شرکت های مصرف کننده که به مشتریان فردی می فروشند در بخش B2C هستند. شرکت‌های FMCG/CPG که این روزها صابون، مسواک، شامپو یا حتی اپلیکیشن می‌فروشند را می‌توان به عنوان نمونه‌های B2C نامید.

2. B2B (تجارت به تجارت)

این زمانی است که کسب و کارها مستقیماً به مشاغل یا شرکت ها ارسال می کنند. اینها فروش در مقیاس بزرگ هستند و نیاز به تعامل طولانی تری با گروه مشتریان و نمایندگان برای بستن معامله دارند. به عنوان مثال می توان بیمه گروهی یا لپ تاپ برای همه کارکنان کل سازمان باشد

این روزها حتی C2C و C2B در حال تبدیل شدن به پارادایم های کامل تجاری هستند

3. C2C (مشتری به مشتری)

اینها مدلهای فروش همتای آینده هستند. بسیاری از پلتفرم های آنلاین محبوب این امکان را فراهم کرده اند که در آن مشتریان فردی به مشتریان دیگر می فروشند.

بیشتر محصولات در اینجا دوباره استفاده می شوند یا محصولات بازسازی شده هستند. به عنوان مثال می توان یک مشتری گوشی هوشمند دست دوم را در یک بازار به مشتری دیگر فروخت

4. C2B (مصرف کننده به تجارت)

مدل های تجاری وجود دارد که در آن مشتری چیزی را به کسب و کار می فروشد. بازارهای خودروهای دست دوم می توانند در این دسته قرار گیرند.

مشتری در مقابل مصرف کننده

مصرف کننده شخصی است که در واقع محصولات یا خدمات را مصرف می کند، در حالی که مشتری صرفاً خریدار است و نیازی به مصرف کننده نیست.

خریداران واسطه هرگز مصرف کننده نیستند زیرا برای فروش مجدد خرید می کنند. خریدار کالاها و خدمات صنعتی، مشتریان صنعتی یا مشتریان تجاری به تجارت نامیده می شود.

خدمات مشتری و پشتیبانی

خدمات مشتری یکی از جنبه های مهم تجارت امروزی است. هنگامی که شخصی محصولی را خریداری می کند یا از خدماتی استفاده می کند، دامنه خدمات مشتری بلافاصله شروع می شود.

ممکن است خریدار با نقصی مواجه شود یا ممکن است برای استفاده از پیشنهاد به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد.

به عنوان مثال، یک کاربر جدید سیم کارت پس از نصب کارت ممکن است نتواند تماس برقرار کند، بنابراین راهی برای اتصال به ارائه دهنده سیم کارت برای کمک وجود ندارد.

اگر پشتیبانی خدمات مشتری مشکل را حل کند، خریدار خوشحال می شود و برای کسب و کار ارزش قائل است، اما اگر راهی برای تماس با کسب و کار وجود نداشته باشد، می تواند منجر به از دست دادن مصرف کننده و مشکلاتی در آینده شود.

از این رو، این تعریف مشتری همراه با نمای کلی آن به پایان می رسد.

این مقاله توسط تیم مفاهیم تجاری تحقیق و تالیف شده است . توسط تیم MBA Skool بررسی و منتشر شده است. محتوای MBA Skool فقط برای اهداف آموزشی و آکادمیک ایجاد شده است.

تعریف و معنای اصطلاحات مشابه بیشتری را مرور کنید. فرهنگ لغت مدیریت بیش از 1800 مفهوم تجاری از 5 دسته را پوشش می دهد.

مشتری – تعریف، اهمیت، انواع و مثال

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا