سلامت

سر نخ استرس مزمن و چگونگی آسیب رساندن به روده

سر نخ استرس مزمن و چگونگی آسیب رساندن به روده -یک باکتری در روده موش های تحت استرس با سلول هایی که در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند تداخل می کند.

استرس ذهنی مدت‌هاست با تشدید بیماری‌های گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) مرتبط است. اکنون، محققان جزئیات دقیق یکی از راه‌هایی را کشف کرده‌اند که استرس می‌تواند به روده‌ها آسیب برساند – با ایجاد یک آبشار بیوشیمیایی که میکروبیوم روده را تغییر شکل می‌دهد.

کریستوف تایس، میکروبیولوژیست و عصب شناس در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، می گوید مطالعه آنها که امروز در Cell Metabolism 1 منتشر شد، خوب است، زیرا نشان می دهد که چگونه مغز – با وجود دور بودن از دستگاه گوارش – هنوز می تواند بر آن تأثیر بگذارد.

اختلال در متابولیسم

IBS که باعث درد شکمی و اسهال می شود، از هر ده نفر یک نفر را مبتلا می کند. بیش از ده میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری التهابی روده (IBD) مبتلا هستند که باعث التهاب روده ها و ایجاد علائم مشابه می شود.

 یکی از نویسندگان این مطالعه، شیائو ژنگ، محقق متابولیسم در دانشگاه داروسازی چین در نانجینگ، می‌خواست بفهمد در سطح سلولی چه اتفاقی برای ایجاد این شرایط می‌افتد.

برای کشف این موضوع، او و همکارانش موش ها را به مدت دو هفته در معرض استرس مزمن قرار دادند و اثرات آن را مشاهده کردند.

 حیوانات در مقایسه با موش‌هایی که استرس نداشتند، سطح سلول‌هایی را که به محافظت از روده در برابر عوامل بیماری‌زا کمک می‌کنند، کاهش دادند.

 این به این دلیل است که متابولیسم سلول‌های بنیادی روده که به طور معمول به این سلول‌های محافظ تبدیل می‌شوند، دچار اختلال شده است.استرس مزمن می تواند روده را ملتهب کند – اکنون دانشمندان دلیل آن را می دانند

در جستجوی دلیل، محققان به میکروبیوم های حیوانات – مجموعه ای از باکتری ها و سایر میکروب ها در روده آنها که به هضم کمک می کند- روی آوردند.

 کار قبلی نشان داده بود که فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک، که مسئول پاسخ “جنگ یا گریز” بدن است و اغلب توسط استرس ذهنی تحریک می شود، می تواند میکروبیوم را تغییر شکل دهد. برخی از باکتری های جنس لاکتوباسیلوس که به طور طبیعی در روده وجود دارند و در شرایط استرس زا تکثیر می شوند، ماده شیمیایی به نام ایندول-3-استات (IAA) تولید می کنند.

 محققان دریافتند که افزایش سطح IAA، ناشی از استرس، از تبدیل شدن سلول های بنیادی روده موش به سلول های محافظ جلوگیری می کند.

اگرچه این مطالعه روی موش‌ها انجام شد، محققان شواهدی را جمع‌آوری کردند مبنی بر اینکه یافته‌های آنها ممکن است برای انسان‌ها صادق باشد: تیم تحقیقاتی سطوح بالایی از باکتری‌های لاکتوباسیلوس و IAA را در مدفوع افراد مبتلا به افسردگی در مقایسه با افراد بدون آن مشاهده کردند.

 ژنگ می گوید: «زمانی که ما از استرس رنج می بریم، میکروبیوم روده ما نیز از استرس رنج می برد.

نویسندگان همچنین یک پادزهر احتمالی را حداقل در موش ها پیدا کردند. هنگامی که آنها به موش های تحت استرس مکملی به نام α-کتوگلوتارات دادند که توسط برخی از بدنسازان مصرف می شود، متابولیسم سلول های بنیادی مختل در روده آنها شروع شد.

 تایس هشدار می دهد که برای درک اثرات طولانی مدت مکمل و کاهش علائم اختلال عملکرد روده به کار بیشتری نیاز است.

تکه ای از پازل

سر نخ استرس مزمن و چگونگی آسیب رساندن به روده -یک باکتری در روده موش های تحت استرس با سلول هایی که در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند تداخل می کند.
سر نخ استرس مزمن و چگونگی آسیب رساندن به روده -یک باکتری در روده موش های تحت استرس با سلول هایی که در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند تداخل می کند.

تایس می افزاید: از آنجایی که استرس باعث ایجاد یک سری تغییرات بیوشیمیایی در بدن می شود، این مطالعه به تنهایی کل داستان ارتباط استرس و روده را بیان نمی کند.

 در مقاله‌ای که سال گذشته در Cell منتشر شد ، او و همکارانش مسیر بیوشیمیایی جداگانه‌ای را کشف کردند که با ارسال سیگنال توسط مغز تحت فشار شروع می‌شود و با بیش فعال شدن سلول‌های ایمنی در روده خاتمه می‌یابد. نحوه تعامل این مکانیسم ها، اگر اصلاً وجود داشته باشد، مشخص نیست.

تایس همچنین می‌گوید که مطالعه IAA تنها به اثرات پایین‌دستی استرس بر روده پرداخته است – برای درک اینکه چگونه مغز سیگنال‌هایی را که تکثیر باکتری‌ها را آغاز می‌کنند، منتقل می‌کند، کار بیشتری لازم است.

 ژنگ می‌گوید که او و همکارانش قصد دارند این اثرات بالادستی را علاوه بر آزمایش بیشتر ایمنی و اثربخشی α-ketoglutarate بررسی کنند.

جرارد کلارک، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کالج کورک در ایرلند، می‌گوید که مطالعه IAA «مطمئناً قطعه جدیدی از پازل است»، «اما اینکه چند قطعه در آن پازل وجود دارد هنوز یک سؤال باز است».

doi: https://doi.org/10.1038/d41586-024-00188-4

سر نخ استرس مزمن و چگونگی آسیب رساندن به روده

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا