تغذیه

چگونه مطمئن شوید که باقی مانده غذایتان برای خوردن بی خطر است

با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید شروع به اجتناب از باقی مانده ها کنید. با پیروی از شیوه های صحیح ایمنی مواد غذایی ، می توانید اطمینان حاصل کنید که هنگام خوردن غذاهای باقی مانده از آسیب جلوگیری می کنید.

بقایای غذا را چقدر سریع باید در یخچال نگهداری کرد یا منجمد کرد؟

باکتری ها در همه جای جهان ما وجود دارند، از جمله در آشپزخانه ها – و غذاهای درون آنها. باکتری هایی که باعث فاسد شدن غذا می شوند می توانند با مواد مغذی، رطوبت و دمای مناسب به سرعت رشد کنند . تعداد برخی از آنها در کمتر از 20 دقیقه دو برابر می شود.

مهم است که باقیمانده غذا در سریع ترین زمان ممکن و حداکثر ظرف دو ساعت در یخچال یا فریزر قرار داده شود. این توصیه زمانی مبتنی بر سرعت رشد باکتری‌ها در مواد غذایی در دمای غیر یخچالی است و به این معناست که باقی‌مانده مواد غذایی هر چه بیشتر در دمای بیش از 5 درجه سانتی‌گراد باقی بماند، برای خوردن بی‌خطر می‌شوند. همچنین باید مطمئن شوید که باقی مانده ها پوشیده شده اند. فیلم چسبناک و درب های هواگیر به جلوگیری از ورود هوا به غذا کمک می کند. این مهم است، زیرا بیشتر پاتوژن ها برای رشد به اکسیژن نیاز دارند .

غذاهای باقی مانده در یخچال برای چه مدت ایمن هستند؟

یخچال شما باید در دمای بین 0 تا 5 درجه سانتیگراد نگهداری شود ، زیرا از رشد باکتری های مسموم کننده غذایی در باقی مانده غذا جلوگیری می کند.

باقیمانده غذا باید در عرض دو روز خورده شود، زیرا دیگر به باکتری های مضر زمان بیشتری برای رشد می دهد. در واقع، پاتوژن‌هایی مانند لیستریا، که می‌توانند علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کنند، حتی می‌توانند در دمای یخچال رشد کنند و بیشتر از دو روز رشد می‌کنند – به همین دلیل است که این محدودیت زمانی توصیه‌شده برای نگهداری باقیمانده‌ها است.

اگر فکر نمی کنید که باقی مانده غذای خود را در این بازه زمانی بخورید، آنها را فریز کنید. باقیمانده غذا در صورت یخ زدن در دمای 18- درجه سانتیگراد تا سه ماه قابل نگهداری است .

روش اطمینان از سلامت غذای باقیمانده

ایمن ترین راه برای گرم کردن مجدد غذاهای باقی مانده چیست؟

وقتی باقیمانده غذا را دوباره گرم می‌کنید، باید مطمئن شوید که غذا تا انتها داغ است. اگر نه، آن را نخورید.

غذاهای باقیمانده باید دوباره تا دمای داخلی حداقل 165 درجه فارنهایت ( 74 درجه سانتیگراد) گرم شوند. برای سس‌ها، خورش‌ها، سوپ‌ها و سوپ، بهتر است آن‌ها را به جوش بیاورید و حداقل سه دقیقه هم بزنید. این روش‌ها اکثر باکتری‌ها را از بین می‌برند و سموم باکتریایی حساس به حرارت موجود را غیرفعال می‌کنند.

اگر باقیمانده‌ها را دوباره در فر گرم می‌کنید، دمای فر را روی حداقل 325 درجه فارنهایت (163 درجه سانتی‌گراد یا علامت گاز 3) تنظیم کنید و آن‌قدر بپزید که غذا کاملاً تا حداقل 74 درجه سانتی‌گراد گرم شود. اگر باقیمانده غذاها را دوباره در مایکروویو گرم کنید، باید مطمئن شوید که قبل از غذا به دمای داخلی 74 درجه سانتیگراد برسد.

گرم کردن مجدد غذا با استفاده از اجاق آهسته ایده خوبی نیست، زیرا اگر غذاها برای چند ساعت در دمای کمتر از 165 درجه فارنهایت بمانند، این امر می تواند باعث رشد باکتری شود و خطر مسمومیت غذایی شما را افزایش دهد.

آیا می توانید باقی مانده غذاها را بیش از یک بار دوباره گرم کنید؟

شما واقعاً نباید غذاهای باقیمانده را بیش از یک بار گرم کنید . هر بار که غذا گرم و سرد می شود، دمای مناسب و زمان لازم برای شروع مجدد رشد هر گونه باکتری مضر را فراهم می کند.

این کار باعث می‌شود دفعه بعد که باقیمانده‌ها را گرم می‌کنید، تمام عوامل بیماری‌زا را از بین ببرد. اگر فکر نمی کنید ظرف دو روز تمام باقی مانده غذایتان را بخورید، آنها را فریز کنید.

آیا می توانید غذای آماده را دوباره گرم کنید؟

اینکه آیا می توانید با خیال راحت غذاهای آماده را دوباره گرم کنید بستگی به نحوه نگهداری آن ها دارد.

اگر آن را در پشت ماشین گرم نگه داشته باشید یا بیش از دو ساعت در دمای اتاق در خانه نگه داشته باشید، ممکن است غذا یک خطر مسمومیت غذایی باشد – به خصوص اگر قبلاً آن را لمس کرده باشید یا تا حدی خورده باشید (که باعث ایجاد باکتری می شود. به غذا).

اما اگر غذا را زیاد کار نکردید و ظرف دو ساعت پس از خرید آن را در یخچال قرار دادید، غذای آماده برای گرم کردن مجدد بی‌خطر است، مشروط بر اینکه دفعه بعد که خوردید، ابتدا تا دمای لوله‌کشی حداقل 74 درجه سانتی‌گراد گرم شود. همچنین نباید بیش از دو روز در یخچال نگهداری شود.

برخی از غذاهای آماده وجود دارد که باید مراقب ذخیره آنها به عنوان باقیمانده غذا باشید. ظروف برنجی پخته شده احتمالاً مخاطره آمیزترین برای صرفه جویی هستند. برنج نپخته ممکن است حاوی اسپور باسیلوس سرئوس باشد ، باکتری که باعث مسمومیت غذایی می شود.

در حالی که باکتری مادر با پخته شدن برنج از بین می رود، هاگ های آن می توانند در دمای آب جوش زنده بمانند. اگر برنج ظرف دو تا سه ساعت پس از پخت در یخچال نگهداری نشود، هاگ ها می توانند به باکتری تبدیل شوند که به نوبه خود سموم برنج را آزاد می کنند که منجر به علائم مسمومیت غذایی مانند اسهال، درد شکم و استفراغ می شود. هرچه برنج پخته شده آلوده مدت بیشتری در دمای غیر یخچال بماند، باسیلوس سرئوس بیشتری وجود دارد و ظرف ناامن تر می شود.

اگر برنج پخته شده نیاز به ذخیره دارد، باید پس از پخته شدن و خنک شدن سریع آن را بپوشانید (در حالت ایده آل ظرف 2 ساعت)، سپس حداکثر 24 ساعت در یخچال نگهداری کنید. باقیمانده برنج پخته شده باید هنگام گرم شدن مجدد داغ باشد و هرگز نباید بیش از یک بار گرم شود.

غذاهای باقیمانده می توانند برای خوردن بی خطر باشند تا زمانی که اقدامات احتیاطی درست را انجام دهید. اما اگر شک دارید یا فکر نمی کنید ظرف دو روز آنها را بخورید، نگهداری آنها در فریزر انعطاف بیشتری نسبت به نگهداری آنها در یخچال به شما می دهد.

ارائه شده توسط 

The Conversation 

روش اطمینان از سلامت غذای باقیمانده

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا