پزشکیسلامت روانمغز و اعصاب

رمزگشایی زوال عقل: یک پروتئین می تواند به درمان های جدید منجر شود

رمزگشایی زوال عقل: یک پروتئین می تواند به درمان های جدید منجر شود -این کشف می تواند منجر به درمان های جدید و هدفمند برای زوال عقل فرونتومپورال شود.

محققان پروتئین مهمی به نام TAF15 را در موارد زوال عقل فرونتومپورال (FTD) کشف کردند. این یافته که راه‌های درمانی جدیدی را ارائه می‌کند، با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته نوروپاتولوژیک و مولکولی به دست آمد که پیشرفتی در درک و درمان بالقوه این شکل از زوال عقل است.

یک تیم بین المللی از محققان از جمله کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا پروتئینی را که در مغز افراد مبتلا به زوال عقل فرونتوتمپورال (FTD) یافت می شود، شناسایی کرده اند و هدف جدیدی را برای درمان های بالقوه این بیماری کشف کرده اند.

درک دمانس فرونتومپورال

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت ، FTD در نتیجه آسیب به نورون ها در لوب های پیشانی و تمپورال مغز ایجاد می شود.

 افراد مبتلا به این نوع زوال عقل معمولاً علائمی از جمله رفتارهای غیرمعمول، مشکلات عاطفی، مشکل در برقراری ارتباط، مشکل در کار یا در برخی موارد مشکل در راه رفتن را در سنین 25 تا 65 سال نشان می دهند.

پیشرفت تحقیقاتی در مورد اختلالات عصبی

ساختار Cryo-EM رشته های آمیلوئید TAF15 همانطور که در بیماران مبتلا به دمانس فرونتوتمپورال کشف شد.
ساختار Cryo-EM رشته های آمیلوئید TAF15 همانطور که در بیماران مبتلا به دمانس فرونتوتمپورال کشف شد.

اختلالات نورودژنراتیو، از جمله زوال عقل و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، زمانی رخ می دهد که پروتئین های خاص رشته های آمیلوئیدی را در سلول های عصبی مغز و نخاع تشکیل دهند.

 تیم چند رشته ای از محققان – از جمله اعضای آزمایشگاه بیولوژی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی (MRC)، دانشکده پزشکی IU و موسسه نورولوژی کوئین اسکوئر کالج لندن – دریافتند که در موارد FTD، پروتئینی به نام TAF15 اینها را تشکیل می دهد.

رشته های آمیلوئید در سلول های مغز و نخاع. در 6 دسامبر، آنها یافته های خود را در مجله Nature منتشر کردند .

ساختار Cryo-EM رشته های آمیلوئید TAF15 همانطور که در بیماران مبتلا به دمانس فرونتوتمپورال کشف شد.

دکتر برناردینو گتی، استاد برجسته دانشکده پزشکی IU است و 50 سال است که روی زوال عقل عصبی مطالعه می کند.

 گتی و تیمش به عنوان یک متخصص نوروپاتولوژیست در این پروژه، تجمعات پروتئینی از مغز اهدا شده توسط چهار نفر را که دچار زوال عقل فرونتومپورال و ضعف حرکتی بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

 محققان IU به همراه همکاران خود در بریتانیا از تکنیک‌های آسیب‌شناسی عصبی و مولکولی و میکروسکوپ کریو الکترونی پیشرفته (cryo-EM) با وضوح اتمی برای کشف وجود رشته‌های آمیلوئید ساخته شده از پروتئین TAF15 در چندین نواحی مغز استفاده کردند.

 با این حال، توجه به این نکته مهم است که آمیلوئید TAF15 بر سلول های عصبی سیستم حرکتی نیز تأثیر می گذارد.

پیشرفت مهم گتی گفت: «این کشف نشان‌دهنده یک پیشرفت مهم است که TAF15 را به عنوان یک هدف بالقوه برای توسعه استراتژی‌های تشخیصی و درمانی به سمت شکل کمتر شناخته‌شده انحطاط لوبار پیشانی گیجگاهی مرتبط با دمانس فرونتوتمپورال می‌شناسد.

رمزگشایی زوال عقل: یک پروتئین می تواند به درمان های جدید منجر شود

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا