سلامت

رفع اختلالات بارداری با "مینی جفت"

رفع اختلالات بارداری با “مینی جفت” -سلول های NK رحم بر تروفوبلاست های اولیه بارداری تأثیر می گذارند.

دانشمندان “مینی جفت” را در آزمایشگاه رشد دادند و بینشی در مورد رشد جفت و تعامل آن با پوشش رحم ارائه کردند.

 درک این فرآیندها برای رسیدگی به اختلالات بارداری مانند پره اکلامپسی بسیار مهم است. بیشتر مسائل بارداری ناشی از رشد اولیه جفت است، مرحله ای چالش برانگیز برای مطالعه.

این مطالعه که در Cell Stem Cell منتشر شده است، امکان آزمایش با رشد جفت انسان را نشان می‌دهد و رویکردی فعال برای درک و درمان بالقوه اختلالات اصلی بارداری ارائه می‌دهد.

بارداری موفق به تعاملات مهم بین سلول های آندومتر و جفت بستگی دارد. این فعل و انفعالات تامین خون کافی برای مادر برای حمایت از رشد جنین را تضمین می کند.

 عوارضی مانند پره اکلامپسی (که 6 مورد از هر 100 بارداری اول را تحت تأثیر قرار می دهد)، زمانی ایجاد می شود که این تداخلات کاهش یابد و به دلیل فشار خون بالا در دوران بارداری خطراتی را برای مادر و جنین ایجاد کند.

پروفسور اشلی موفت از دپارتمان آسیب شناسی دانشگاه کمبریج می گوید : «بیشتر اختلالات عمده بارداری – برای مثال پره اکلامپسی، مرده زایی، محدودیت رشد – به نارسایی در نحوه رشد جفت در چند هفته اول بستگی دارد.

مطالعه این فرآیند پیچیده است – دوره پس از کاشت، زمانی که جفت خود را در آندومتر قرار می دهد، اغلب به عنوان “جعبه سیاه رشد انسانی” توصیف می شود.

طی چند سال گذشته، بسیاری از دانشمندان – از جمله چندین نفر در کمبریج – مدل‌های جنین مانندی را برای کمک به درک رشد اولیه قبل از لانه گزینی ایجاد کرده‌اند.

 اما رشد بیشتر مانع می شود زیرا ما اطلاعات کمی در مورد فعل و انفعالات بین جفت و رحم داریم.

رفع اختلالات بارداری با "مینی جفت" -سلول های NK رحم بر تروفوبلاست های اولیه بارداری تأثیر می گذارند.
رفع اختلالات بارداری با “مینی جفت” -سلول های NK رحم بر تروفوبلاست های اولیه بارداری تأثیر می گذارند.

پروفسور Moffett و تیم از “مینی جفت” معروف به ارگانوئیدهای تروفوبلاست، به عنوان یک مدل سلولی برای اوایل بارداری استفاده کردند.

 این ارگانوئیدها دقیقاً جفت اولیه را تقلید می کنند، حتی نتایج مثبتی را در آزمایشات بارداری ایجاد می کنند. هدف پژوهشگران موسسه Friedrich Miescher و Wellcome Sanger، درک اختلالات تولید مثلی است.

تحقیقات قبلی ژن‌هایی را شناسایی کردند که بر شرایطی مانند پره اکلامپسی تأثیر می‌گذارند.

 شایان ذکر است، سلول‌های کشنده طبیعی رحم نقش حیاتی در میانجی‌گری تعاملات بین آندومتر و سلول‌های جفت دارند و به درک ما از اوایل بارداری کمک می‌کنند.

در یک مطالعه اخیر، تیم پروفسور Moffett پروتئین‌هایی را از سلول‌های کشنده طبیعی رحم به ارگانوئیدهای تروفوبلاست، شبیه‌سازی شرایط برای لانه گزینی جفت، اعمال کردند.

 آنها پروتئین های حیاتی را برای رشد ارگانوئید شناسایی کردند که برای کاشت موفقیت آمیز ضروری است. این پروتئین ها تهاجم جفت به رحم و تبدیل شریان های مادر را تسهیل می کنند.

پروفسور Moffett منحصر به فرد بودن این فرآیند را برجسته می کند، جایی که سلول های نوزاد به شریان های مادر حمله می کنند و تغییر می دهند.

 اگر این تهاجم تضعیف شود، جریان خون را مختل می کند و منجر به کمبود مواد مغذی و اکسیژن برای نوزاد می شود و در اواخر بارداری مشکلاتی ایجاد می کند.

تیم پروفسور Moffett از پروتئین‌های سلول‌های کشنده طبیعی رحم در مطالعه‌ای بر روی ارگانوئیدهای تروفوبلاست استفاده کردند که شرایط را برای لانه گزینی جفت تکرار می‌کند.

 آن ها پروتئین های حیاتی را برای رشد ارگانوئیدی حیاتی یافتند که به کاشت موفقیت آمیز کمک می کند.

 این پروتئین ها به جفت کمک می کنند تا به رحم حمله کند و شریان های مادر را تغییر دهد.

 این فرآیند منحصر به فرد، که در آن سلول های نوزاد خیابان های مادر را تغییر می دهند، برای جریان خون مناسب حیاتی است.

 اگر این فرآیند با شکست مواجه شود، می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و اکسیژن برای نوزاد شود که منجر به عوارض بعدی در بارداری می شود.

این مطالعه یک گام مهم رو به جلو در کشف پیچیدگی های پره اکلامپسی و اختلالات بارداری است.

 استفاده از “مینی جفت” به عنوان یک مدل تحقیقاتی، یک راه امیدوارکننده برای اکتشاف و درک مداوم سلامت باروری ، با پیامدهای بالقوه برای بهبود نتایج مادر و جنین ارائه می‌دهد.

مرجع مجله:

  1. کیان لی، اندرو شارکی و همکاران، سلول‌های کشنده طبیعی رحم انسان، تمایز تروفوبلاست خارج پرز را در اوایل بارداری تنظیم می‌کنند. سلول بنیادی سلولی . DOI: 10.1016/j.stem.2023.12.013 .

رفع اختلالات بارداری با “مینی جفت”

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا