ذهن و خلق و خو

دوران بلوغ نوجوانی

دوران بلوغ نوجوانی – نوجوانی مرحله بلوغ است . این یک نوع انتقال فیزیکی و روانی است که بین کودکی و بزرگسالی اتفاق می افتد. به نوعی، این فرآیند آماده سازی افراد برای نقش بزرگسالی است. دوره نوجوانی بین 12 تا 25 سالگی را شامل می شود.

از نظر شناختی، در دوران نوجوانی، تحولاتی در تفکر، دانستن و استدلال مشاهده می شود.

از نظر اجتماعی، نوجوانی را می‌توان به عنوان فرآیند آماده‌سازی برای نقش‌های پذیرفته‌شده بزرگسالان تعریف کرد.

 این مرحله که تغییرات بسیاری را در بر می گیرد، شامل دوره ای به نام بحران هویت – روان پریشی هنجاری است.

مشکلاتی که در دوران نوجوانی به وجود می‌آید می‌تواند هم برای افرادی که این دوره را تجربه می‌کنند و هم برای والدینشان مشکلاتی ایجاد کند. 

کلمات کلیدی : نوجوانی، مشکل، روانشناسی، رفتار، تفاوت های عاطفی، اجتماعی شدن، دوره گذار، عادت، تغییر

کودک در نوجوانی
دوران بلوغ نوجوانی

شایع ترین مشکلات دوران نوجوانی:

 1. تغییرات جسمانی
  با ورود کودکان به بلوغ، هورمون های آنها با این تغییرات هماهنگی می کنند. با تغییر در سطوح هورمونی، سینه دختران شروع به رشد می کند. ممکن است این وضعیت برای دختر عجیب باشد. در مردان، تغییرات صدا و رشد موهای صورت ممکن است شروع شود. مشکلاتی مانند آکنه، رشد مو در اطراف اندام تناسلی و بوی شدید بدن نیز می تواند از نظر روانی کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.
 2. تغییرات عاطفی
  هورمون ها بر دنیای فیزیکی و عاطفی کودکان تأثیر می گذارند. کودکانی که وارد دوره نوجوانی می شوند نمی توانند تشخیص دهند که کودک هستند یا بزرگسال. آنها می توانند بسیار احساساتی باشند، هر چیزی می تواند آنها را خوشحال، عصبانی، هیجان زده یا خشمگین کند. در حالی که دختران تمایل به گریه دارند، نوسانات خلقی را می توان در همه نوجوانان مشاهده کرد. احساس حقارت یا برتری ممکن است در نوجوانان رخ دهد. شروع به فکر کردن در مورد مسائل جنسی می تواند باعث شود آنها احساس گناه کنند.
 3. تغییرات رفتاری
  عاطفی و فیزیکی تغییرات همچنین می تواند منجر به تغییر در رفتار کودکان شود. کودکان ممکن است رفتارهایی مانند سرپیچی از قوانین را از خود نشان دهند تا استقلال خود را احساس کنند. پسرها ممکن است بخواهند قدرت بدنی خود را به رخ بکشند، به موسیقی با صدای بلند گوش دهند، چیزهای جدید را امتحان کنند و ریسک کنند. ممکن است به دلیل فشار همسالان، تغییرات زیادی از خود نشان دهند، مانند روی آوردن به عادت های بد، تغییر مدل مو و لباس، دوست شدن با کودکان مشکل و شروع به دروغ گفتن.
 4. تغییرات روانی
  بر اساس تحقیقات انجام شده، 50 درصد اختلالات روانی در حدود 14 سالگی شروع می شود. علاوه بر این، 1/3 مرگ و میر نوجوانان ناشی از اقدام به خودکشی است. بنابراین توجه به تغییرات روانی کودکان ضروری است. کودکان ممکن است در دوران نوجوانی دچار مشکلاتی در اعتماد به نفس یا عزت نفس خود شوند. کودکان ممکن است به دلیل ظاهر فیزیکی خود احساس برتری یا حقارت کنند. موفقیت آنها در مدرسه یا IQ پایین ممکن است باعث بی انگیزگی آنها شود.ممکن است افسرده شود. ممکن است به دلیل استرس و فشار دچار مشکلات اضطرابی شود اختلالات خوردن نیز ممکن است در این سن رخ دهد. احتیاط در این زمینه بسیار مهم است.
 5. مشکلات اجتماعی و جنسی مخالف
  وقتی کودکان به بلوغ می رسند با جنس مخالف آنها شروع به مراقبت می کنند. آنها به دنبال هویتی برای خود می گردند و به دنبال الگویی از افراد در خانه یا بیرون می گردند. آنها همچنین شروع به سؤال کردن می کنند که چه چیزی درست است و چه چیزی غلط. برای برخی از کودکان، به ویژه دختران، ممکن است گاهی اوقات اطلاعات نادرست و ناقص را به اشتراک بگذارند، زیرا آنها راحت نیستند در مورد این موضوع با پدران خود صحبت کنند. شبکه های اجتماعی آنها شروع به گسترش می کند. آنها می توانند از طریق رسانه های اجتماعی و تلفن های خود دوستان جدیدی پیدا کنند.
4 عکس از کودکان نوجوان

راه حل هایی برای مشکلات نوجوانی

 • برای کمک به کودکانی که در این شرایط چالش برانگیز دچار تغییرات فیزیکی عمده می‌شوند، لازم است توضیح دهیم که هر کودکی این تغییرات را تجربه می‌کند، به آنها کمک می‌کند تا تغییر را بپذیرند و با تغذیه و ورزش‌های مناسب از آن‌ها حمایت کنید تا سالم و تندرست باشند.
 • ما باید به کودکان کمک کنیم در هنگام تجربه تغییرات عاطفی از خود مراقبت کنند و توضیح دهیم که احساسات آنها طبیعی است. ما باید به آنها اجازه دهیم بدون قضاوت صحبت کنند و به آنها گوش دهیم. با به اشتراک گذاشتن خاطرات و تجربیات دوران نوجوانی خود، باید تلاش کرد تا نشان داد که مشکل فقط مربوط به آنها نیست، بلکه به آنها احساس می شود که این یک موقعیت موقتی است. همچنین مهم است که به آنها اجازه دهیم احساسات خود را از طریق فعالیت های خلاقانه بیان کنند.
 • اول از همه، والدین باید به خاطر داشته باشند که این دوره موقتی است. در مواردی که تغییراتی در رفتار کودکان ایجاد می شود، صحبت با کودک و گوش دادن بدون انتقاد برای جلب اعتماد او بسیار مهم است. خوب است که به آنها بفهمانید که از هر نظر دوستشان دارید. همچنین لازم است از آنها بخواهیم با خود صادق باشند.
 • برای جلوگیری از افسردگی در کودکانی که دچار تغییرات روانی می شوند، مهم است که در مورد مشکلات به طور آشکار صحبت کنید و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. اگر کودک به شدت افسرده و بدبین است، ممکن است نیاز به کمک متخصص باشد. گاهی اوقات کودکان ممکن است در خانه ناراضی باشند اما بیرون خوشحال باشند. درک چگونگی عملکرد کودک در مدرسه و در میان دوستانش مهم است. نادیده گرفتن احساسات خود اوضاع را بدتر می کند.
 • مسائل جنسی، جذابیت و عشق موضوعات حساسی هستند که کودکان از صحبت در مورد آنها اجتناب می کنند. بنابراین باید توضیحات مطمئن و منطقی ارائه شود تا کودک در هنگام صحبت درباره این موضوع احساس ناخوشایندی نکند. اگر کودک می‌خواهد زمان بیشتری را در بیرون از خانه بگذراند تا با شما، به جای اینکه مانع باشید، به او تفهیم کنید که وقتی به شما نیاز دارد، در آنجا هستید. شما باید در مورد تجربیات عاطفی و عاشقانه خود و مشکلاتی که در مدرسه و محیط اجتماعی تجربه می کنید به فرزندتان بگویید.
دوران بلوغ نوجوانی

منبعمهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا