کیهان شناسی

تصاویر وهم انگیز از شفق قطبی

تصاویر وهم انگیز از شفق قطبی – آسمان در مغولستان به طور مرموزی به رنگ قرمز خونی در می آید. تصاویر پدیده های وهم انگیزی را نشان می دهد

وقوع این رویداد نادر آسمانی فرصتی منحصر به فرد برای مطالعه اثرات طوفان های خورشیدی در عرض های جغرافیایی پایین در اختیار دانشمندان قرار داده است.

شفق قطبی مغولستان

آسمان قرمز وهمناکی که در مغولستان دیده می شود.

  • آسمان‌هایی که در مغولستان دیده می‌شوند، رنگ زرشکی چشمگیری داشتند
  • نادر ناشی از برهمکنش ذرات خورشیدی
  • ظاهر آن ارتباط نزدیکی با دوره های فعالیت شدید خورشیدی دارد

در یک نمایش آسمانی خارق‌العاده، آسمان مغولستان عمیق و قرمز خون شد زیرا این کشور یکی از نادرترین رویدادهای شفق قطبی را در جمعه و اوایل شنبه تجربه کرد.

این رنگ شدید به برخورد اولیه یک طوفان خورشیدی قابل توجهی نسبت داده می شود که با زمین برخورد کرد و منظره ای را ایجاد کرد که تماشاگران را شگفت زده کرد.

این پدیده که به عنوان شفق قطبی شناخته می شود، معمولاً نزدیک به قطب ها رخ می دهد و اغلب به رنگ سبز است.

 با این حال، شفق‌های قطبی که در مغولستان دیده می‌شوند، رنگ زرشکی قابل توجهی داشتند، چیزی نادر ناشی از برهمکنش ذرات خورشیدی با اکسیژن در ارتفاعات بالا – بیش از 241 کیلومتر بالاتر از سطح زمین، جایی که جو بسیار نازک‌تر است.

شفق قطبی مغولستان
این رنگ قرمز خاص غیرمعمول ترین رنگ شفق شمالی در نظر گرفته می شود.

این رنگ قرمز خاص غیرمعمول ترین رنگ شفق شمالی یا شفق قطبی در نظر گرفته می شود و ظاهر آن ارتباط نزدیکی با دوره های فعالیت شدید خورشیدی دارد.

طوفان خورشیدی در حال انجام که مسئول این رویداد است، نتیجه پرتاب های جرمی متعدد تاجی (CME) از خورشید بود که در 27 نوامبر 2023 رخ داد.

این CME ها رگباری از ذرات پرانرژی را به سمت زمین پرتاب کردند و اولین موج به آن رسید. سیاره زمین اواخر 29 نوامبر.

شفق های قرمز رنگ نتیجه برخورد این ذرات خورشیدی با مولکول های اکسیژن در ارتفاعات بالاتر است.

 در چنین ارتفاعات بزرگی، چگالی اکسیژن کمتر است و برخوردها کمتر اتفاق می‌افتد و در نتیجه نور قرمز به جای نور سبز رایج‌تر منتشر می‌شود.

 این فرآیند شبیه به نحوه عملکرد نورهای نئون است، با اتم های گاز برانگیخته که فوتون های نور را هنگام بازگشت به حالت اولیه خود آزاد می کنند.

شفق قطبی
شفق به رنگ قرمز زرشکی ظاهر شد.

از نظر تاریخی، شفق های قرمز در طی برخی از قوی ترین طوفان های ژئومغناطیسی ، مانند رویداد کارینگتون در سال 1859، که شدیدترین طوفان خورشیدی ثبت شده باقی مانده است، ثبت شده است .

 در طول آن رویداد، شفق‌های قطبی قرمز تا جنوب دریای کارائیب و مکزیک گزارش شدند، با آسمان آنقدر روشن که پرندگان شروع به آواز خواندن کردند و شب روشن را با صبح اشتباه گرفتند.

وقوع شفق قرمز در مغولستان فرصت منحصر به فردی را برای دانشمندان فراهم کرده است تا اثرات طوفان های خورشیدی در عرض های جغرافیایی پایین تر را مطالعه کنند.

 در حالی که این منظره ممکن است مسحورکننده باشد، اما یادآور قدرت عظیم خورشید و تأثیر بالقوه آب و هوای خورشیدی بر جامعه وابسته به فناوری ما است.

همانطور که چرخه خورشیدی به سمت اوج پیش‌بینی‌شده خود در سال 2024 پیش می‌رود، منجمان می‌توانند انتظار نمایش‌های بیشتری از زیبایی شفق را داشته باشند، اگرچه تعداد کمی ممکن است با شدت و نادر بودن آسمان‌های قرمز خون مغولستان رقابت کنند.

تصاویر وهم انگیز از شفق قطبی
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا