ذهن و خلق و خو

اهمیت علاقه ای که به فرزندان خود نشان می دهید

اهمیت علاقه ای که به فرزندان خود نشان می دهید – جلب توجه در واقع ساده است، اما اهمیت زیادی در زندگی دارد.

 طبیعی ترین نیاز کودک این است که از خانواده خود انتظار توجه مداوم داشته باشد.

 از نوزادی که در بدو تولد سعی می کند خود را با گریه بیان کند و توجه بی پایانی به او جلب شود، انتظار می رود که یاد بگیرد که توجه تنها از طریق گریه نیست، زیرا رشد می کند و رشد زبان شروع می شود.

 با گفتار، کودک دیگر نمی تواند خود را بیان کند و دیگر به والدین خود وابسته نیست.

 او از این پس نه تنها با گریه خواسته های خود را از والدین بیان می کند، بلکه با بیان کلامی خود قادر به بیان آنها به محیط بیرون نیز می شود.

 همه این دولت های «مستقل» تمایل کودکان به جلب توجه را کاهش نمی دهند.

کودک سعی می کند توجه را به خود جلب کند تا وجود خود را ثابت کند و حضور خود را راحت تر مورد توجه قرار دهد.

 بازخورد مثبتی که از سوی محیط به کاری که او با ایستادن روی پای خود انجام می دهد، از رشد اعتماد به نفس او حمایت می کند و تقویت می کند و نیاز او به توجه اکنون نه تنها از والدینش، بلکه از کل محیط اجتماعی انتظار می رود.

 با این حال، آنچه در اینجا مهم است این است؛ این ماهیت مثبت یا منفی مطالب است که توجه کودک را به خود جلب می کند و سهم مادر و پدر در ایجاد این مطالب و ماندگاری موقعیتی است که در نتیجه جلب توجه ایجاد می شود.

 تلاش کودک برای جلب توجه اطرافیان نشان می دهد که او از آنها توقعی دارد.

 این وضعیت ممکن است به ما نشان دهد که نیاز به جلب توجه به اندازه کافی برآورده شده است یا اصلاً مورد توجه قرار نگرفته است.

از همان لحظه ای که نوزاد به دنیا می آید، با انتظاراتی که از محیطش می خواهد برآورده کند، شروع به رشد می کند.

 نیازهای جسمانی که در مرحله اول با رفع گرسنگی شروع می شود، در دوره های بعدی تا اطمینان از تداوم آن پیش می رود و این باعث می شود که فرد اهمیت اطرافیان خود را درک کند و با آنها ارتباط برقرار کند و تلاش کند.

تا خودش در خانواده و محیط بیرونی وجود داشته باشد. در حالی که انسان سعی می کند برای خود وجود داشته باشد، بدون شک نیاز به جلب توجه و مراقبت تا پایان عمر دارد.

تشخیص اینها تنها از طریق مشاهده از محیط و آگاهی والدین امکان پذیر است. کودکان ممکن است همیشه از روش‌های جلب توجه به اندازه‌ای که برای سنشان انتظار می‌رود، استفاده نکنند.

 صحبت با صدای بلند، رفتار نامناسب و … آنچه در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که چه عوامل محیطی کودک را مستعد آن نوع رفتار می کند.

 باید به نگرش های اطرافیان کودک، به ویژه نگرش های مادر و پدر پرداخت.

جلب توجه همچنین می تواند باعث شود که ما احساس دوست داشتن داشته باشیم و در برخی موارد فقط می فهمیم که اینگونه دوست داشته شده ایم.

 در اینجا نحوه درک ما از مراقبت نکته بسیار مهمی است. این وضعیت برای کودکان نیز مشابه است.

 زمانی که ما اهمیت می دهیم آنها می توانند خوشحال باشند، اما برابر دانستن ابراز عشق با چیزی که فقط اتفاق می افتد می تواند برای کودک منفی باشد.

 کودک در هر موقعیت قابل توجهی نمایش بیش از حد تایید و محبت را تجربه می کند. وقتی نمی تواند موقعیتی ایجاد کند که جلب توجه کند، ممکن است از بی عشق ماندن بترسد.

 بنابراین، مادران و پدران به عنوان افرادی که این احساس را در کودک ایجاد می کنند، نیاز دارند عشق خود را به صورت کلامی یا رفتاری در زمان های مختلف ابراز کنند.

با این حال، کودک همچنین باید برای رفتار مثبت خود قدردانی کند. همچنین تشویق او بدون چشم پوشی از چنین موقعیت هایی و اطمینان از ماندگاری رفتار اکتسابی بسیار مهم است.

 با این حال، همانطور که در بالا اشاره کردم، مهمترین نکته این است; برای این است که کودک این وضعیت را فقط به عنوان ابراز عشق نبیند و عشق را فقط به آن نسبت ندهد.

 این بسیار مهم است که به کودکان نشان دهیم که بدون قید و شرط دوست دارند.

 کودکی که متوجه می شود برای اینکه بدون قید و شرط دوست داشتنی شود نیازی به جلب توجه مداوم نیست، خود سالم تری ایجاد می کند.

 برعکس، اگر کودک از همان سنین کودکی همسو با اعمال خود محبت کسب کند، این امر در اساس اندیشه او جای می گیرد.

با اینکه بزرگتر می شود اما این تغییری نمی کند، او فکر می کند که عشق مساوی با توجه است و همیشه سعی می کند در مدرسه، زندگی تجاری و زندگی اجتماعی مرکز توجه باشد.

 برعکس، منطق “هیچ تبلیغات خوب یا بد وجود ندارد” ممکن است در مورد کودکانی که مورد توجه قرار نمی گیرند نیز صدق کند.

 والدینی که فقط زمانی به فکر فرزندان خود هستند که سعی در جلب توجه دارند، این وضعیت را تغییر نمی دهند.

 به این ترتیب کودک می تواند خود را بسازد و نیازهایش را از این طریق برآورده کند. کودکی که نمی تواند توجه مثبتی را که به طور بلاعوض دریافت می کند به دست آورد.

اهمیت علاقه ای که به فرزندان خود نشان می دهید

 آنها مدام رفتارهایی از خود نشان می دهند که نیاز به جلب توجه دارند. این یک فرآیند خسته کننده و آزاردهنده برای کودک است.

 نه تنها زمانی که سعی می کند توجه کودک را جلب کند. باید به هر موقعیتی در زندگی روزمره علاقه نشان داد.

 در این صورت کودک توجه طلبی مداوم را یک ضرورت برای برقراری ارتباط نخواهد دید.

به حفظ ارتباط کلامی با فرزندتان توجه کنید. صحبت در مورد رویدادهای مختلف؛ گوش دادن به او و واداشتن او به حرف های شما به او ثابت می کند که می توانید درباره موضوعات زیادی با هم صحبت کنید.

 در این مورد، مسائل زیادی وجود دارد که باید با آنها برخورد کرد. پس به او نشان دهید که علاقه و توجه به کسی می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

ابراز علاقه به رفتار نادرست کودک و تداوم آن؛ باعث می شود کودک متوجه شود که می تواند با این نوع رفتار خود را نشان دهد و بنابراین نیازهای خود را از این طریق برآورده کند.

 بنابراین، تا زمانی که کودک بتواند همان توجه را به خود جلب کند، حتی بیشتر تشویق می شود که این وضعیت را آشکار کند.

 مهم است که مسائلی را که کودک سعی می کند توجه را به آنها جلب کند، یعنی مادر و پدر، از هم تفکیک کرد و تصمیم گرفت که کدام یک باید به طور دائم مورد توجه قرار گیرد.

پاداش دادن و تایید یک موقعیت مثبت، موقعیتی دلگرم کننده و اطمینان بخش برای کودک ایجاد می کند.

 نادیده گرفتن موارد منفی باعث تغییر رفتار و از بین رفتن تدریجی آن می شود.

 جدای از این، عدم توجه به هیچ یک از رفتارهای کودک، شرایط خسته کننده ای را ایجاد می کند که در آن مدام سعی می کند وجود خود را ثابت کند.

 کودکانی که در معرض نگرش‌های بی‌تفاوت، بی‌تفاوت و منفعل والدین هستند، رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که نسبت به آنها بی‌تفاوت‌تر است.

 به عنوان یک کودک بی علاقه، اغلب برای جلب توجه والدین خود رفتار نامطلوبی از خود نشان می دهند.

 زیرا در اکثر مواقع هیچکس علاقه ای به کودکی ندارد که خوب رفتار کند و مشکلی ایجاد نکند.

 از آنجایی که دریافت مجازات باعث می شود فرد احساس کند که فقط برای مدت کوتاهی وجود دارد، مجازات تبدیل به یک پاداش می شود.

 زیرا والدین رفتارهای منفی کودک را به جای مثبت تقویت می کنند.

 اگر می خواهید رفتار خود را تغییر دهید، ابتدا موارد مثبت را تقویت کنید و پس از برقراری ارتباط خوب با کودک، به رفتارهای منفی کودک بپردازید.

مهم است که به رفتار مثبت کودک پاداش دهید. با این حال، اگر این به شدت ادامه یابد; باید علاقه شدید را محدود و کاهش داد.

 در این حالت محرومیت مثبت، کودک متوجه می شود که کاری که انجام می دهد اغراق آمیز است و در مواقع ضروری شروع به رضایت از توجه لازم می کند.

 زیرا اگر مادر و پدر در زمان مناسب و به مقدار مناسب به آن واکنش نشان دهند; کودک ارزش مثبت را بهتر درک خواهد کرد.

در نتیجه، هم برای کودک و هم برای والدین، کودک باید بتواند در محیطی زندگی کند که بفهمد همیشه دوستش خواهد داشت.

 این امر اولیه در حصول اطمینان از این است که جلب توجه به عنوان یک مشکل تجربه نمی شود. 

داشتن والدینی که بتوانند به انواع موقعیت ها واکنش مناسب نشان دهند، این اطمینان را می دهد که کودک نیازی به اثبات خود به والدین و محیط اطراف خود با جلب توجه مداوم نداشته باشد.

اهمیت علاقه ای که به فرزندان خود نشان می دهید

منبعمهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا